یک شارژر برای کاوشگرها به ماه ارسال می شود

به گزارش خرید بک لینک، ماه نورد «برج انرژی»(Power tower) در سال ۲۰۲۵ روی ماه فرود خواهد آمد تا به کاوشگران حاضر در قمر زمین نیرو برساند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این ماه نورد، ربات هایی را که درحال کاوش دهانه های دائما در سایه ماه هستند، به صورت بی سیم شارژ می کند.
این ماه نورد «شارژر» که می تواند انرژی ربات هایی را که درحال کاوش دهانه های در سایه قطب جنوبی ماه هستند، تأمین کند، تا سال ۲۰۲۵ به زیرساخت های درحال گسترش ماه خواهد پیوست.
آژانس های فضایی جهان برنامه های بزرگی برای اکتشاف ماه توسط ربات ها و انسان ها دارند. اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، تا پایان این دهه، یک ایستگاه فضایی در مدار قمر زمین مستقر می شود و مدت کوتاهی بعد از آن یک پایگاه دائمی در نزدیکی قطب جنوبی ماه ساخته خواهد شد.
دهانه های دائما در سایه در مجاورت قطب جنوب ماه مورد توجه دانشمندان هستند چونکه فضای داخلی بکر آنها امکان دارد حاوی شواهدی از گذشته منظومه شمسی باشد.
اما از آنجاییکه پرتوهای خورشید هیچگاه به داخل این دهانه ها نمی رسد، هر ماه نوردی که آنها را کاوش می کند باید به توان محدود باتری های خود اتکا کند. جهت کمک به تأمین منبع ثابت انرژی این ماه نوردان، یک استارت آپ مستقر در تورنتو به نام “STELLS SPACE”، می خواهد تا سال ۲۰۲۵ یک ماه نورد «تامین کننده نیرو» را روی ماه فرود بیاورد.
استارت آپ “STELLS” در اطلاعیه ای اظهار داشت: مشهود است که بقا در سطح ماه به علت شرایط محیطی نامناسب، دشوار است. همه مأموریت های آینده به ماه با یک محدودیت بزرگ روبرو هستند و آن انرژی است.
این ماه نورد، یک «مکعب شارژر» را در داخل دهانه ماه قرار می دهد، سپس روی لبه دهانه پارک می کند و صفحات خورشیدی خویش را در مقابل خورشید قرار می دهد. برق ساخته شده، از راه یک کابل به مکعب شارژر داخل دهانه ارسال می شود و در آن جا ماه نوردهای کاوشگر می توانند به صورت بی سیم به آن متصل شوند و انرژی مورد نیاز خویش را دریافت نمایند.
این ماه نورد متحرک انرژی بخش، ربات های کاوشگری را که سیم پیچ بی سیم سبک وزن “STELLS” را نصب کرده اند یا یک سیم پیچ متعلق به یک شرکت ثالث را دارند، شارژ می کند. هدف این پروژه برداشتن گامی مهم به سمت هدف نهایی اکتشافات در ماه یعنی حضور بلندمدت در این قمر است.
این شرکت می خواهد تا سال ۲۰۲۵ کاوشگر ۶۶ پوندی(۳۰ کیلوگرمی) خویش را روی سطح ماه قرار دهد.
این شرکت افزود که شارژ بی سیم در محیط خلاء فضا به خوبی کار می کند. برای افزایش اعتبار این فناوری، این شرکت از اجزای توسعه یافته برای سطح نوردها، ماهواره های زمین ثابت و کاوشگرهای فضایی عمیق استفاده می نماید.
سایر شرکتهای خصوصی و همینطور آژانس های فضایی درحال توسعه فناوری هایی هستند که به ایجاد یک اکوسیستم زیرساختی دائمی در ماه و اطراف آن برای اکتشاف ساده انسان و رباتیک کمک می نماید.
بعنوان مثال، در سال ۲۰۲۰، ناسا قراردادی را به شرکت فنلاندی “NOKIA” جهت راه اندازی یک سیستم ارتباطی LTE/۴G در ماه اعطا کرد.

منبع:

دسته‌ها