پیش بینی خطرناک ترین طوفان خورشیدی با حلقه های تنه درختان

خرید بک لینک: کارشناسان می گویند، ممکنست در دهه آینده شاهد بزرگترین طوفان کیهانی باشیم.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اخترشناسان “ریچارد سی. کارینگتون” و “ریچارد هاجسون” در سپتامبر ۱۸۵۹ شدیدترین طوفان ژئومغناطیسی ثبت شده در تاریخ بشر را مشاهده نمودند. این رویداد، کارینگتون(Carrington) نامیده می شود.
اگر چنین انفجار کیهانی امروز اتفاق بیفتد، به شبکه های برق ما به حدی لطمه می رساند که خاموشی در سراسر جهان رخ می دهد.
با این وجود، رویداد کارینگتون در مقایسه با آنچه که در ادامه به شما خواهیم گفت، چیزی نیست. خیلی از ستاره شناسان بر این باور هستند که در هر هزار سال، یک طوفان خورشیدی حدودا ۱۲ برابر شدیدتر، فاجعه بارتر و قدرتمندتر از رویداد کارینگتون در کیهان رخ می دهد و از آن به عنوان رویداد میاکه(Miyake) یاد می شود.
طوفان خورشیدی سال ۱۸۵۹ شدیدترین نمونه ثبت شده طوفان خورشیدی است که در یک تا دو سپتامبر ۱۸۵۹ میلادی(۱۲۳۸ خورشیدی) رخ داد. در این رویداد، سیل عظیمی از ذرات به مغناطیس سپهر زمین به هدف خوردن کرد که شفق قطبی حاصل از آن از نزدیکی عرض های استوایی نیز دیده می شد. اینچنین طوفانی امروزه می تواند منجر به قطعی گسترده در شبکه های برق شود.
حالا جالب اینجاست که تعدادی از محققان دانشگاه کوئینزلند(UQ) می گویند که داده های حلقه های درختان می توانند به ما در پیش بینی احتمال وقوع رویداد بعدی میاکه کمک کنند.
دکتر بنجامین پوپ، اخترفیزیکدان دانشگاه کوئینزلند و یکی از نویسندگان این مقاله در بیانیه مطبوعاتی خود ضمن توضیح تأثیر احتمالی یک رویداد میاکه بر زندگی انسان، اظهار داشت: نظریه اصلی این است که آنها شراره های خورشیدی عظیمی هستند. ما باید در مورد آنها بیشتر بدانیم، برای اینکه اگر یکی از این موارد امروز اتفاق بیفتد، فناوری ها همچون ماهواره ها، کابل های اینترنت، خطوط برق راه دور و ترانسفورماتورها را از کار می اندازد و تأثیر آن بر زیرساخت های جهانی غیرقابل تصور خواهد بود.

حلقه های تنه درختان روی زمین چگونه طوفان های کیهانی در فضا را پیش بینی می کنند؟
دانشمندان می گویند، هر بار که یک طوفان خورشیدی رخ می دهد، غلظت رادیوایزوتوپ C-۱۴(ایزوتوپ کربن-۱۴) در محیط بیشتر می شود و مازاد C-۱۴ از آب، هوا و موجودات زنده همچون گیاهان و حیوانات عبور می کند.
در صورتیکه ایزوتوپ C-۱۴ از یک شراره خورشیدی از یک درخت عبور می کند، فیلتر می شود و آثار خودرا بر روی حلقه های تنه درخت بر جای می گذارد. بدین سبب حلقه های تنه درخت به عنوان یک ضبط کننده سابقه از این رویداد عمل می کند.
بگفته پژوهشگران، این حلقه ها علاوه بر نشان دادن سن درخت، حاوی سوابق سالانه تابش خورشیدی نیز هستند. بدین سبب آنها برای پیش بینی رویداد بعدی میاکه، مدلی ایجاد کردند که می تواند اطلاعات مربوط به چرخه کربن را که در یک دوره ۱۰ هزار ساله رخ می دهد، آشکار کند. ضمن این که آنها همین طور نرم افزاری برای رمزگشایی سوابق موجود در حلقه های درخت ایجاد کردند.
با این وجود، این نخستین کار پژوهشی نیست که از حلقه های تنه درخت برای مطالعه چرخه کربن زمینی و شراره های خورشیدی استفاده می نماید. دانشمندان برای مدتی طولانی درحال بررسی غلظت ایزوتوپ C-۱۴ در حلقه های درختان بوده اند.
به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۴، گروهی از پژوهشگران دانشگاه آریزونا فاش کردند که عوامل مختلف در رابطه با چرخه کربن روی زمین را می توان با مطالعه حلقه های درختان شناخت.
سال گذشته، مقاله پژوهشی دیگری که در مجله Geophysical Research Letter انتشار یافت، با بررسی حلقه های درختان واقع در فنلاند، کالیفرنیا و سوئیس، یک رویداد جدید تشعشع خورشیدی در گذشته را برجسته کرد.
مطالعات بیشتری از این دست وجود دارد که به دهه ۱۹۹۰ بازمی گردد، اما چیزی که کار پژوهشی فعلی را خاص می کند، این است که به ما می گوید رویداد بعدی میاکه چه زمانی رخ خواهد داد.

نزدیکی یک رویداد میاکه
دکتر پوپ و همکارانش برمبنای یافته های خود می گویند که رویداد میاکه ممکنست در دهه آینده رخ دهد. با این وجود، این فقط یک احتمال است و بطور دقیق تر، تنها یک درصد احتمال دارد که چنین طوفان خورشیدی در ۱۵ تا ۲۰ سال آینده به ما برسد.
برخلاف مطالعه های قبلی که میاکه را به عنوان یک شراره بزرگ خورشیدی در نظر می گیرند، مطالعه حاضر پیشنهاد می دهد که به شکل یک انفجار منفرد رخ نمی دهد.
یک رویداد میاکه یک طغیان کیهانی است که ممکنست ماه ها و حتی سال ها ادامه یابد. ما نشان داده ایم که آنها با فعالیت لکه های خورشیدی ارتباطی ندارند و برخی در حقیقت یک یا دو سال طول می کشند.
کینگیوآن ژانگ(Qingyuan Zhang) نویسنده ارشد این مقاله می گوید: بجای یک انفجار یا شراره آنی، آنچه ممکنست به آن نگاه نماییم نوعی طوفان یا طغیان اخترفیزیکی است.
یافته های فعلی کاملاً نگران کننده هستند و پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند که رویداد میاکه چقدر می تواند برای مردم روی زمین مشکل بوجود آورد. بنا بر این است که آنها براین باورند که برای درک عمیق تر احتمال رویدادهای آینده میاکه نیز به پژوهش های بیشتری نیاز است.
این مطالعه در مجله Proceedings of the Royal Society A: Mathematical Physical and Engineering Sciences انتشار یافته است.

منبع:

دسته‌ها