شمارش معکوس تا برخورد فضاپیمای دارت به یک سیارک ماجرای برخورد عمدی فضاپیمای ناسا به یک سیارک چیست؟

به گزارش خرید بک لینک، ناسا سال قبل اعلام نمود که قصد کوبیدن عمدی یک فضاپیما به یک سیارک را دارد و هدف از این کار آزمایش برنامه های دفاع از زمین در مقابل اجرام فضایی بالقوه خطرناک می باشد. حالا تنها یک روز تا به وقوع پیوستن این برخورد باقی مانده است.

به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، یک برنامه فضایی مناسب باید بتواند از مردم زمین در مقابل تهدیدات فضایی مانند سیارک های بزرگ محافظت کند و ناسا می خواهد با انجام یک چالش و تمرین برای نجات آخرالزمانی زمین در آینده، عمداً یک سفینه فضایی را به یک سیارک بکوبد.

انسان ها نمی خواهند مانند دایناسورها با برخورد یک سیارک بزرگ به زمین منقرض شوند، بنا بر این ناسا می خواهد مأموریتی را برای آزمایش روش های انحراف یک سیارک احتمالی به سمت زمین در صورت شناسایی در آینده انجام دهد.

این برنامه که “آزمایش جهت دهی مجدد دوبل سیارک”(DART) نامیده می شود در تاریخ سوم آذر سال ۱۴۰۰ سوار بر موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس از پایگاه فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا به فضا پرتاب شد.

فضاپیمای ناسا بعد از طی مسافتی یک ساله، حالا به همسایگی هدف خود یعنی سیارک “دیمورفوس”(Dimorphos) رسیده است که اندازه ای حدود ۱۷۰ متر دارد و هر ۱۱ ساعت و ۵۵ دقیقه یک مرتبه به دور یک سیارک بسیار بزرگ تر به نام “دیدیموس”(Didymos) می چرخد. این دو حدود ۹.۶ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارند و البته هیچ خطری از جانب آنها زمین را تهدید نمی نماید. مأموریت ناسا شامل کوبیدن فضاپیمای دارت به سیارک “دیمورفوس” با سرعت باور نکردنی تقریبا ۶.۵ کیلومتر بر ثانیه است.

طبق آخرین بیانیه های ناسا، دارت مقرر است در روز ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲(چهارم مهر ۱۴۰۱) در ساعت ۱۹: ۱۴ به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۲: ۴۴ صبح سه شنبه به وقت تهران) به سیارک مورد نظر برخورد کند. این رویداد به صورت زنده از وبسایت ناسا پخش خواهد شد. این پخش زنده در ساعت ۱۸: ۰۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۱: ۳۰ صبح سه شنبه به وقت تهران) شروع می شود.

در ادامه نگاهی به مراحل انجام این مأموریت می اندازیم.

همراه کوچک دارت

دارت آزمایش علمی خویش را تنها اجرا نمی نماید. این فضاپیما حدود ۱۰ روز قبل در روز ۲۰ آبان یک ماهواره مکعبی کوچک یا تاسواره “LICACube” را که توسط آژانس فضایی ایتالیا تولید شده است آزاد کرد. این تاسواره مقرر است لحظه برخورد را در لحظه ثبت و به زمین ارسال نماید. در سال ۲۰۲۴ یک فضاپیما تحت مأموریت هرا(Hera) که توسط آژانس فضایی اروپا برنامه ریزی شده، مقرر است به نقشه برداری از سطح این سیارک و بررسی دهانه به وجود آمده در اثر برخورد بپردازد.

دارت قرار نیست سیارک مورد نظر را منفجر یا نابود کند بلکه مقرر است تنها مدار آنرا مقداری تغییر دهد. فرآیندی که روزی امکان دارد بتوان با بهره گیری از آن مسیر حرکت سیارک های خطرناکی که به سمت زمین می آیند را منحرف کرد. برخورد دادن یک فضاپیما به یک سیارک شاید ساده به نظر برسد اما به قول ناسا برای رسیدن به هدف مورد نظر همه چیز از زاویه برخورد تا سرعت باید به دقت محاسبه و مهندسی شود. اگر سرعت فضاپیما بیش از حد باشد امکان نابودی سیارک وجود دارد.

۲۴ ساعت تا پرتاب

دارت در طول ۲۴ ساعت باقی مانده تا لحظه برخورد آغاز به گرم کردن می کند و آخرین مانور خویش را برای قرار گرفتن در راه سیارک دیدیموس انجام می دهد. ناسا در اطلاعیه ای توضیح داده است که بعد از انجام مانور نهایی در تاریخ ۲۵ سپتامبر(سوم مهر)، فاصله دارت از سیارک هدف یعنی دیمورفوس حدود دو کیلومتر خواهد بود.

حدود چهار ساعت پیش از برخورد فضاپیمای دارت وارد “فاز نهایی” می شود. در این زمان دوربین دراکو(DRACO) باید روی سیارک دیدیموس قفل شود و به دنبال قمر دیمورفوس بگردد. ایوان اسمیت(Evan Smith) معاون سیستم های مأموریت دارت می گوید: در چهار ساعت باقی مانده ما در واقع دیدیموس را مورد هدف قرار می دهیم چونکه نمی توانیم دیمورفوس را ببینیم. در طول مرحله پایانی، کنترل کننده های پرواز دارت دیگر دستورات زمینی صادر نخواهند کرد و این فضاپیما باید با بهره گیری از سیستم ناوبری هوشمند خود به صورت کامل هدف گیری انجام دهد.

در ساعت ۱۷: ۳۰ روز دوشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۱: ۰۰ صبح سه شنبه به وقت تهران) ناسا آغاز به پخش تصاویری از دوربین دراکو خواهدنمود. این دوربین دو سیارک دیدیموس و دیمورفوس را از نگاه فضاپیمای دارت نشان میدهد که درحال نزدیک شدن و بزرگ تر شدن هستند. در لحظات قبل از برخورد این سیارک ها به شکل نقطه نوری در زمینه سیاه دیده می شوند. این تصاویر برای رسیدن به زمین کمی با تاخیر مواجه خواهند بود و به قول ناسا بعد از برخورد صفحه سیاه خواهد شد چونکه سیگنال ها از دست می روند. بعد از گذشت حدود دو دقیقه پخش زنده بار دیگر شروع می شود و لحظات پایانی قبل از برخورد به نمایش در می آید.

۵۰ دقیقه تا برخورد

حدود ۵۰ دقیقه قبل از آن که دارت به دیمورفوس برخورد کند، این فضاپیما باید هدف خویش را از دیدیموس به دیمورفوس تغییر دهد. اسمیت می گوید: ۵۰ یا ۴۰ دقیقه قبل از برخورد شاید بتوانیم دیمورفوس را ببینیم. هر دو سیارک در میدان دید خواهند بود اما ما مستقیم به سمت دیمورفوس می رویم و به آن ضربه می زنیم.
تصویر ثبت شده توسط دوربین دراکو از سیارک دیدیموس و قمر آن دیمورفوس در ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۲

منبع:

دسته‌ها