جشن چینی نیمه پاییز در فضا

به گزارش خرید بک لینک، فضانوردان چینی مأموریت شنژو-۱۴ که الان در ایستگاه فضایی چین که تیانگونگ نام دارد، قرار دارند به تازگی جشن نیمه پاییز را در فضا جشن گرفتند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، در طول جشن “نیمه پاییز”(براساس تقویم چینی) سال جاری، سه فضانورد چینی حاضر در ایستگاه فضایی این کشور برای نخستین بار کاهوی تازه ای را که خودشان در فضا کاشته بودند، همراه با کیک ماه(نوعی شیرینی چینی) و دیگر غذاهای خوشمزه خوردند.
این سه فضانورد در ماه ژوئن وارد ایستگاه فضایی تیانگونگ شدند. آنها دانه هایی همچون کاهو را با خود آوردند و در ایستگاه فضایی آنها را رشد دادند. بعد از سه ماه، فضانوردان دو کاهو برداشت کردند و در جشن نیمه پاییز آخر هفته گذشته از آنها لذت بردند.
الان سه فضانورد مأموریت شنژو ۱۴ به نامهای “چن دونگ”(Chen Dong) فرمانده مأموریت و سرهنگ ارشد، لیو یانگ(Liu Yang) سرهنگ ارشد و کای شوژ(Cai Xuzhe) سرهنگ ارشد در ایستگاه فضایی تیانگونگ حضور دارند که چندی قبل هم فضانوردان مأموریت شنژو ۱۴(Shenzhou ۱۴) چین نخستین پیاده روی فضایی را خارج از ماژول جدید این ایستگاه فضایی انجام دادند. چن دونگ(Chen Dong) و لیو یانگ(Liu Yang) یک پیاده روی شش ساعته انجام دادند و بر روی ماژول جدید ونتیان این ایستگاه فضایی کار کردند.
چن دونگ، فرمانده مأموریت شنژو ۱۴ و لیو یانگ، دریچه ماژول جدید ونتیان را در این پیاده روی باز کردند. چن و لیو مجموعه ای از فعالیت ها همچون نصب پمپ توسعه یافته ماژول آزمایشگاهی ونتیان که در سیستم کنترل حرارتی این ایستگاه نقش دارد را انجام دادند و علاوه بر آن یک دوربین پانوراما متصل به خارج از ماژول ونتیان را برای ایجاد میدان دید وسیع بالاتر بردند.
این پیاده روی فضایی نخستین موردی بود که در آن هوابند جدید و بزرگ ماژول ونتیان مورد استفاده قرار گرفت. پیش از این، پیاده روی های فضایی تیانگونگ که توسط فضانوردان مأموریت های شنژو۱۲ و شنژو ۱۳ انجام شده بود، از هوابند تیانه که ونتیان حالا به آن متصل است انجام می شد. چین هم اکنون برای پرتاب ماژول منگتیان(Mengtian) که سومین و آخرین ماژول تیانگونگ است، آماده می شود. این ماژول ۵۸.۷ فوتی(۱۷.۹ متر)، حدودا ۲۲ تن وزن دارد و مقرر است در ماه اکتبر پرتاب شود. این مأموریت سومین پرتاب ماژول چین در کمتر از ۱۸ ماه خواهد بود و ایستگاه فضایی T شکل تیانگونگ را تکمیل خواهد نمود. اندازه ایستگاه فضایی تکمیل شده تیانگونگ، به همراه فضاپیماهایی که به آن متصل خواهند شد حدود ۲۰ درصد ایستگاه فضایی بین المللی خواهد بود.

دسته‌ها