با همکاری دانشمند ایرانی محقق شد کاشت کارخانه های دارو در بدن برای از بین بردن تومورها

خرید بک لینک: دانشمندان آمریکایی با همکاری ˮامید ویسهˮ، دانشمند ایرانی موفق شده اند روش امیدوارکننده ای را برای دارورسانی به بدن و مبارزه با تومورها عرضه کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان “دانشگاه رایس”(Rice University) در اوایل سالجاری، روش بسیار امیدوارکننده ای را برای مقابله با سرطان تخمدان و روده بزرگ نشان دادند. این روش روی دانه های معروف به “کارخانه دارو”(drug factory) متمرکز بود که میتوان آنها را در کنار تومورها کاشت تا تومورها را در کمتر از یک هفته از بین ببرند. دانشمندان حالا به واسطه ترکیب این فناوری با سایر داروهای ایمنی درمانی، پتانسیل این روش را برای مقابله با نوع دیگری از سرطان بررسی نموده اند و به نتایج مشابهی دست یافته اند.
دانه های کارخانه دارو که توسط دانشمندان دانشگاه رایس ساخته شده اند، به اندازه یک سر سوزن هستند و با ده ها هزار سلول که برای تولید “اینترلوکین ۲” (IL-2) مهندسی ژنتیکی شده اند، بارگیری می شوند. این سیتوکین به صورت طبیعی، گلبول های سفید خون را برای مبارزه با سرطان فعال می کند و “سازمان غذا و داروی آمریکا”(FDA) آنرا بعنوان یک روش ایمنی درمانی برای سرطان تایید کرده است.
با کاشت دانه ها در کنار تومورهای موش های مبتلا به سرطان تخمدان و روده بزرگ، این کارخانه های داروسازی آن قدر در تولید مداوم اینترلوکین ۲ مؤثر عمل کردند که رشد تومورها در عرض شش روز ریشه کن شد. این نتایج هیجان انگیز، نظر گروه دیگری از دانشمندان را که روی درمان “مزوتلیوما”(Mesothelioma) کار می کردند، جلب کرد. مزوتلیوما، نوعی سرطان است که در پوشش بافت اطراف اندام های داخلی تشکیل می شود. حدود ۸۰ درصد از موارد مزوتلیوما، با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض “آزبست”(Asbestos) مرتبط هستند.
دکتر “برایان برت”(Bryan Burt)، پژوهشگر “کالج پزشکی بیلور”(BCM) اظهار داشت: من از بیمارانی که به مزوتلیومای بدخیم مبتلا هستند، مراقبت می کنم. این یک بیماری بدخیم و بسیار تهاجمی در پوشش ریه است و درمان کامل آن، دشواری بسیاری دارد. اغلب، بقایایی از بیماری به جا می ماند که درمان آنها با ایمنی درمانی موضعی صورت می گیرد.
برت و همکارانش به دنبال ترکیب فناوری کارخانه دارو با شکل دیگری از ایمنی درمانی بودند که برای درمان مزوتلیوما نویدبخش است. آنها از داروهای بازدارنده استفاده کردند که سیستم ایمنی را برای شناسایی و از بین بردن سلول های سرطانی آموزش می دهد. با استفاده از دانه های کارخانه دارو در موش های مبتلا به مزوتلیوما، بیشتر از ۵۰ درصد تومورها از بین رفتند. ترکیب دانه ها با داروی بازدارنده، تنها طی چند روز توانست همه تومورهای هفت موش تحت درمان را به صورت کامل از بین ببرد.
برت اظهار داشت: درمان تومورهای مزوتلیوما در موش ها، مانند تومورهای انسان بسیار دشوار است. داده های ما نشان می دهند که رساندن این ذرات ایمنی درمانی به موش های مبتلا به مزوتلیوما، واکنش های درمانی بسیار تحریک کننده و مؤثری را به همراه دارد. در واقع، من تابحال ندیده ام که تومورهای مزوتلیوما در موش ها با چنین اثربخشی که در این مدل موش داریم، ریشه کن شوند.
این گروه پژوهشی با عنایت به نتایج پیشین، تاییدیه آزمایش های بالینی در بیماران مبتلا به سرطان تخمدان را که از پاییز سال جاری شروع می شود، دریافت کرده اند. نتایج این دور جدید از آزمایش ها به این معناست که آغاز کارآزمایی بالینی دیگری با تمرکز بر بیماران مبتلا به مزوتلیوما امکان دارد خیلی دور نباشد.
“امید ویسه”(Omid Veiseh)، دانشمند ایرانی این پژوهش اظهار داشت: داده های بالینی گزارش شده در جدید ترین دست نوشته ما، به توجیه آغاز دومین کارآزمایی بالینی برای بیماران مبتلا به مزوتلیوما و سایر سرطان های ریه کمک کرد. ما جلساتی را با سازمان غذا و داروی آمریکا برگزار کرده ایم و انتظار داریم که در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ بتوانیم دومین آزمایش را برای این جمعیت بیمار آغاز نماییم.
این پژوهش، در مجله “Clinical Cancer Research” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها