پژوهشگران دانشگاه اُهایو: افزایش دوز انسولین با خطر مبتلا شدن به سرطان مرتبط می باشد

پژوهشگران ˮدانشگاه اُهایوˮ در بررسی جدیدی نشان داده اند که افزایش دوز انسولین می تواند خطر مبتلا شدن به سرطان را بالا ببرد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهش جدیدی که در “دانشگاه اُهایو”(Ohio University) انجام شده است و ارتباط میان دوز روزانه انسولین و مبتلا شدن به سرطان را در بین بیماران مبتلا به دیابت نوع یک جستجو می کند، نشان میدهد که افزایش دوز انسولین به صورت مثبت با بروز سرطان ارتباط دارد و این ارتباط در افرادی که مقاومت به انسولین دارند، قوی تر است.
دکتر “یوآنجی مائو”(Yuanjie Mao)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: نتایج پژوهش ما نشان می دهند که در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک، عامل های متابولیک سنتی مانند چاقی، قند خون و فشار خون، با بروز سرطان مرتبط نیستند. با این وجود، بروز سرطان در بین افرادی که دوز بیشتری از انسولین مصرف کرده بودند، بیشتر بود. نتایج ما حاکی از آنست که پزشکان باید خطر احتمالی سرطان را هنگام درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع یک با دوز بالای انسولین روزانه در نظر بگیرند و در نظر داشته باشند که بهبود حساسیت به انسولین، بر افزایش دوز انسولین ترجیح داده شود.
مائو برای انجام دادن این پژوهش، با دکتر “ونجون ژونگ”(Wenjun Zhong)، متخصص اپیدمیولوژی “آزمایشگاه تحقیقاتی مرک”(Merck Research Labs) در وست پوینت همکاری کرد تا ارتباط بیشتر از ۵۰ عامل خطر رایج مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، ورزش، عامل های خطر متابولیک، مصرف دارو و سابقه خانوادگی را در ۱۳۰۳ بیمار مبتلا به دیابت نوع یک تحلیل و بررسی کند که اطلاعات آنها طی ۲۸ سال جمع آوری شده است.
این گروه پژوهشی، داده های مطالعه “کنترل و عوارض دیابت”(DCCT) و مطالعه “اپیدمیولوژی مداخلات و عوارض دیابت”(EDIC) را بررسی کردند و تحلیل و بررسی آماری را روی آنها انجام دادند. کنترل و عوارض دیابت، یک کارآزمایی بالینی کنترل شده است که روی ۱۴۴۱ بیمار مبتلا به دیابت نوع یک صورت گرفت که به صورت تصادفی تحت درمان معمولی دیابت یا درمان فشرده قرار گرفتند. پژوهشگران تصمیم داشتند که ارزیابی کنند آیا کاهش قند خون، خطر عوارض دیابت نوع یک را می کاهد یا خیر.
همچنین، مائو دریافت که سن و جنسیت با بروز سرطان مرتبط هستند و دوز روزانه انسولین بخصوص دوز بالاتر انسولین، خطر مبتلا شدن به سرطان را بیشتر می کند.
مائو توضیح داد که به صورت ویژه، زنان بیشتر از مردان در معرض خطر هستند. با این وجود، معلوم نیست که چه عوامل خطری امکان دارد در افزایش سرطان در رابطه با دیابت نوع یک نقش داشته باشد.
دکتر “لیز بورلی”(Liz Beverly)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما می دانیم که افراد مبتلا به دیابت نوع یک در مقایسه با افراد بدون دیابت، بیشتر در معرض مبتلا شدن به سرطان هستند. تحقیقات دکتر مائو، مکانیسم بالقوه ای را برای توضیح دادن این ارتباط شناسایی می کند. یافته های وی می توانند به ادامه تحقیقات دراین زمینه و تغییر احتمالی سیاست موثر در غربالگری سرطان و سفارش های در ارتباط با دوز انسولین کمک کنند.
باآنکه پژوهش های پیشین به این نتیجه رسیده اند که بیماران مبتلا به دیابت به صورت کلی بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان قرار دارند اما این اولین پژوهشی است که عوامل بروز سرطان را در دیابت نوع یک بررسی می کند.
مائو اظهار داشت: دیابت نوع یک حدود پنج تا ۱۰ درصد از کل موارد مبتلا شدن به دیابت را تشکیل می دهد و پژوهش های اخیر در مورد دیابت نوع یک هم نشان داده اند که این بیماری، بروز سرطان های خاصی مانند سرطان معده، کبد، پانکراس، آستر رحم و کلیه را به همراه دارد. این در حالیست که در دیابت نوع دو، افزایش ریسک به عوامل متابولیکی مانند چاقی، التهاب مزمن و مقاومت به انسولین نسبت داده می شود.
باآنکه نتایج این پژوهش نشان میدهد که هرچه دوز انسولین بالاتر باشد، امکان بروز سرطان بیشتر است اما مائو باور دارد که انجام دادن تحقیقات بیشتر، ضروریست.
این پژوهش، در مجله “JAMA” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها