ائتلافی ضد اسپیس ایکس برای رسیدن به مریخ

به گزارش خرید بک لینک دو شرکت فضایی خصوصی قصد دارند با همکاری یکدیگر تا سال ۲۰۲۴ به مریخ برسند تا شرکت ˮاسپیس ایکسˮ متعلق به ˮایلان ماسکˮ را شکست دهند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دو شرکت فضایی استارتاپی مستقر در کالیفرنیا به نام “رلتیویتی اسپیس”(Relativity Space) و “ایمپالس اسپیس”(Impulse Space) اعلام نموده اند که برای پرتاب نخستین مأموریت تجاری به مریخ در سال ۲۰۲۴، یعنی سال ها پیش از نخستین سفر احتمالی “اسپیس ایکس” به سیاره سرخ، برای برنامه های بلندمدت خود برای ایجاد یک سکونتگاه انسانی در مریخ با هم همکاری می کنند.
ازاین رو اگر همه چیز خوب پیش برود، یک موشک فضایی به نام “Terran R” که توسط شرکت “رلتیویتی اسپیس” ساخته خواهد شد، یک فرودگر فضایی به نام “مارس لندر”(Mars Lander) و یک کاوشگر معروف به “مارس کروز وهیکل”(Mars Cruise Vehicle) متعلق به شرکت “ایمپالس اسپیس” را در سال ۲۰۲۴ روی مریخ فرود خواهد آورد.
طبق بیانیه مطبوعاتی انتشار یافته توسط این دو شرکت، شرکت “رلتیویتی اسپیس” موشک “Terran R” خویش را که قابل استفاده مجدد است و با فناوری چاپ سه بعدی ایجاد می شود، فرودگر و کاوشگر شرکت “ایمپالس اسپیس” را روی سطح مریخ فرود خواهد آورد.
به قول “گوئین شاتوِل” رئیس و مدیر عملیاتی شرکت “رلتیویتی اسپیس”، جدول زمانی سال ۲۰۲۴ برای این مأموریت پیشنهادی، این دو شرکت را از شرکت “اسپیس ایکس” متعلق به “ایلان ماسک” که می خواهد تا آخر این دهه میلادی یک مأموریت تجاری را بر روی مریخ فرود بیاورد، پیش می اندازد. این در شرایطی است که “اسپیس ایکس” هنوز تاریخ مشخصی را برای سفر خود به مریخ تعیین و اعلام نکرده است.

اگر این دو شرکت بتوانند برنامه خویش را عملی کنند، امکان دارد نخستین شرکتهای فضایی تجاری باشند که به سیاره سرخ می رسند. با این وجود، توجه به این نکته مهم می باشد که هیچ یک از این شرکت ها تا به امروز حتی یک محموله را هم به فضا نبرده اند.
البته این بدان معنا نیست که آنها زمینه سازی نکرده اند. “رلتیویتی اسپیس” در سال ۲۰۱۵ تأسیس شده است و از آن زمان تابحال بیشتر از یک میلیارد دلار بودجه جمع آوری کرده است. این شرکت در استفاده از چاپگرهای سه بعدی فلزی برای ساخت بدنه و موتور موشک های خود پیشگام بوده است. این شرکت می گوید این رویکرد تولید موشک، پیچیدگی زنجیره تأمین و زمان بندی توسعه آنرا به صورت قابل توجهی می کاهد.
“رلتیویتی اسپیس” هم اکنون درحال توسعه چندین تأسیسات پرتاب و زیرساخت های در رابطه با آنها در چندین تأسیسات نیروی هوایی ایالات متحده و ناسا است.
در حالیکه این شرکت هنوز موشکی را به فضا نفرستاده است، این ساخت و ساز روشن می کند که این شرکت می خواهد به یک بازیگر اصلی در صنعت خدمات پرتاب تجاری تبدیل گردد و نکته قابل توجه این که مأموریت ۲۰۲۴ نخستین پرتاب موشک “Terran R” خواهد بود.
“ایمپالس اسپیس” هم در سال ۲۰۲۱ تاسیس شده است و هم اکنون ۴۰ کارمند دارد. این شرکت می خواهد “تحویل محموله فضایی کم هزینه و چابک” را فعال کند تا مشتریان بتوانند به هر مداری دسترسی داشته باشند یا حتی به دنیاهای دیگر بروند. طبق اعلام این شرکت در وبسایت خود، این شرکت در ایجاد وسایل نقلیه مانور مداری تخصص دارد.
برخلاف این حقیقت که مأموریت برنامه ریزی شده برای سال ۲۰۲۴ نخستین مأموریت آنها خواهد بود، مدیران هر دو شرکت تبیین کرده اند که اطمینان دارند که این همکاری می تواند منجر به انجامِ یک مأموریت موفق روی مریخ شود.

“تام مولر” بنیان گذار و مدیر اجرایی “ایمپالس اسپیس” در اطلاعیه ای اظهار داشت: این یک نقطه عطف بزرگ برای هر دو شرکت و همینطور کل صنعت فضایی است.
وی ادامه داد: یکی از چالش برانگیزترین جنبه های فرود روی مریخ، لحظات آخرِ فرود برای لمس سطح مریخ و اصطلاحا “مرحله سُر خوردن” است که شامل یک محافظ برای پوشاندن فرودگر به منظور جان سالم به در بردن از ورود به جو مریخ است. با قدرت تیم های ما و همینطور تجربه و اشتیاق ما، من مطمئن هستم که این مأموریت تاریخی محقق خواهد شد.
قابل ذکر است که “مولر” یکی از اعضای موسس شرکت “اسپیس ایکس” بوده است و از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ بخش پیشران آنرا رهبری کرده است.
“تیم الیس” یکی از هم بنیان گذاران و مدیر عامل شرکت “رلتیویتی اسپیس” هم تصریح کرد که مشارکت بین این دو شرکت سبب می شود رویای بشر برای رسیدن به مریخ قابل دستیابی باشد. وی در یک بیانیه اظهار داشت: ما معتقدیم ساختن آینده چند سیاره ای در مریخ تنها زمانی امکان پذیر است که ده ها تا صدها شرکت را تشویق نماییم تا برای رسیدن به این هدف منحصر به فرد تلاش کنند. این یک چالش بزرگ است، اما چالشی که میتوان با موفقیت به آن دست یافت و امکان حضور انسان در دو سیاره را در طول عمر نسل ما گسترش می دهد.
“مولر” در مصاحبه با نیویورک تایمز گفته است که فرود یک فضاپیما در مریخ تا سال ۲۰۲۴ یک چالش بزرگ است و در حالیکه مخالفان زیادی وجود دارند که فکر می کنند این مأموریت بعید است موفق شود، ما می خواهیم آنرا محقق نماییم.
وی ادامه داد: ما باید کارهایی را انجام دهیم که مردم فکر می کنند نمی توان انجام داد.

منبع:

دسته‌ها