دوربین فوق سرد تلسکوپ جیمز وب آماده کار شد

خرید بک لینک: دوربین تلسکوپ فضایی جیمز وب که جهان را در طول موج های مادون قرمز میانی به تصویر می کشد و ترکیبات شیمیایی موجود در فضا را تحلیل و بررسی می کند برای شروع کارهای علمی خود آماده شده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، گروه هایی که تلسکوپ فضایی جیمز وب را برای شروع عملیات علمی آماده می کنند، قبل از آنکه نخستین تصاویر اصلی این تلسکوپ را در کمتر از دو هفته آتی منتشر کنند، به تنظیم دقیق دومین ابزار از چهار ابزار پیشرفته این تلسکوپ اختتام دادند.
ابزار مادون قرمز میانی(MIRI) تلفیقی از یک دوربین است که کیهان را در طول موج های مادون قرمز میانی به تصویر می کشد و طیف نگاری که می تواند طیف های نوری ستارگان و کهکشان های مشاهده شده را ثبت کند. این طیف ها، اساساً نحوه جذب نور توسط اجرام آسمانی و ترکیب شیمیایی آنها را آشکار می کنند.
ابزار مادون قرمز میانی در چهار وضعیت(mode) عمل می کند که به آن اجازه می دهد تا بر جنبه های مختلف اجرام مورد مطالعه تمرکز کند. تیم مهندسی، آزمایش ابزار مادون قرمز میانی را با بررسی وضعیت تصویربرداری تاج نما(coronagraphic) به انتها رساندند. این وضعیت اخترشناسان را قادر می سازد تا قسمت اعظم یک ستاره را بپوشانند و تنها درخشش اطراف جو ستاره، یعنی تاج آنرا مشاهده کنند. تلسکوپ فضایی جیمز وب قادر خواهد بود سیارات فراخورشیدی را در تاج ستاره های میزبان ببیند.
جیلیان رایت(Gillian Wright)، محقق اصلی اروپایی ابزار مادون قرمز میانی در مرکز فناوری نجوم بریتانیا، که این ابزار را توسعه داده است، می گوید: ما از این که ابزار مادون قرمز میانی حالا یک ابزار کارآمد و پیشرفته است و بهتر از حد انتظار ظاهر می شود، هیجان زده هستیم.
ابزار مادون قرمز میانی که بطور مشترک توسط ناسا، آژانس فضایی اروپا(ESA) و طیف وسیعی از موسسات علمی در اروپا و آمریکا تولید شده است، برای عملکرد صحیح به سردترین دما در میان تمام ابزارهای وب نیاز دارد.
تلسکوپ فضایی وب بعد از رسیدن به نقطه لاگرانژ ۲، نقطه ای پایدار از نظر گرانشی در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین، باید تا دمای منفی ۳۷۰ درجه فارنهایت(منفی ۲۲۳ درجه سانتیگراد) سرد می شد. از آنجا که وب نور مادون قرمز که ما آنرا بصورت گرما حس می نماییم، دریافت می کند بدین سبب هرگونه گرمایی که از خود تلسکوپ نشات بگیرد، موجب ایجاد اختلال در سنسورهای فوق حساس آن می شود.
با این حال، ابزار مادون قرمز میانی باید حتی از این هم سردتر می شد و به دمای منفی ۴۴۷ درجه فارنهایت(منفی ۲۶۶ درجه سانتیگراد)، که تنها ۱۲ درجه فارنهایت(۷ درجه سانتیگراد) بالاتر از صفر مطلق است، می رسید.
ابزار مادون قرمز میانی برای دستیابی به چنین سرمایی به خنک کننده های الکتریکی مجهز شده است.
تیم های وب قبل از فعال سازی این سنسور هدایت خوب، تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف(FGS/NIRISS) را به انتها رساندند.
بیشتر بخوانید؛
ستاره شناس ایرانی با استفاده از “جیمز وب” آسمان را رصد خواهدنمود خدمه این ماموریت هنوز باید کارهایی بر روی دوربین مادون قرمز نزدیک(NIRCAM) که قادر به رصد قدیمی ترین و دورترین کهکشان ها خواهد بود و طیف نگار مادون قرمز نزدیک(NIRSpec) که یک طیف نگار قدرتمند قادر به رصد طیف حداکثر ۱۰۰ کهکشان بطور همزمان است، انجام دهند.
نخستین تصاویر باکیفیت از این تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری، که پیچیده ترین و گران ترین رصدخانه فضایی تولید شده تا حالا است، در تاریخ ۱۲ ژوئیه(۲۱ تیر) طی یک رویداد زنده منتشر خواهد شد.
تلسکوپ فضایی جیمز وب، که با اسامی JWST یا Webb نیز شناخته می شود، در دسامبر سال ۲۰۲۱(دی ماه ۱۴۰۰) به فضا پرتاب شد. این رصدخانه پیشرفته فضایی بعد از گذشت یک ماه به مقصد خود در نقطه لاگرانژ ۲ رسید. در نقطه لاگرانژ ۲، خورشید و زمین همیشه در یک طرف فضا قرار دارند و بدین سبب “جیمز وب” می تواند تجهیزات نوری و ابزار خودرا همیشه پشت به خورشید و در سایه نگه دارد. این تلسکوپ مقرر است انسان را به اولین سالهای تشکیل جهان ببرد و اسرار کیهان را فاش کند.

منبع:

دسته‌ها