تنها ۱۲ روز تا مشاهده عمیق ترین تصویر جهان مانده است

خرید بک لینک تنها ۱۲ روز تا مشاهده عمیق ترین تصویر جهان مانده است
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، نلسون در یک نشست مطبوعاتی در موسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور اظهار داشت: اگر به این مورد فکر کنید، درمی یابید که این فراتر از آن چیزی است که بشر به آن دست یافته است. وب می تواند بیشتر از هر تلسکوپ دیگری کیهان را کاوش کند و به لطف آینه اصلی عظیم خود و ابزاری مبتنی بر امواج فروسرخ خود از میان غبار و گاز هم جهان را بررسی کند.
نلسون که به کووید-۱۹ مبتلا شده و در این جلسه به صورت تلفنی حاضر شد، اظهار داشت: مقرر است این تلسکوپ اجرام منظومه شمسی و اتمسفر سیارات فراخورشیدی را که به دور ستاره های دیگر می چرخند کاوش کند و به ما سرنخ هایی دهد که آیا اتمسفر آنها شبیه جو ما است یا خیر.
امکان دارد به بعضی از سوالاتی که ما داریم هم پاسخ دهد: از کجا آمده ایم؟ چه چیز دیگری در بیرون وجود دارد؟ ما کیستیم؟ و البته به بعضی از سوالاتی که حتی نمی دانیم چه سوالاتی هستند، پاسخ خواهد داد. هم اکنون، نخستین مشاهدات کیهان شناسی در ارتباط با ۳۳۰ میلیون سال بعد از بیگ بنگ است، اما با ظرفیت های وب، اخترشناسان معتقدند که به سادگی رکورد را خواهد شکست.
در یک خبر خوب دیگر، “پم ملروی”(Pam Melroy) معاون اداری ناسا فاش کرد که به لطف پرتاب کارآمد توسط شریک ناسا یعنی شرکت “آریان اسپیس”(Arianespace)، این تلسکوپ می تواند به مدت ۲۰ سال فعال بماند، یعنی دو برابر طول عمری که در ابتدا پیشبینی شده بود.
او اظهار داشت: آن ۲۰ سال نه تنها به ما امکان می دهد تا عمیق تر در تاریخ و زمان کاوش نماییم، بلکه عمیق تر به علم نگاه خواهیم کرد چونکه فرصت یادگیری و رشد و انجام مشاهدات جدید را داریم.
توماس زوربوچن، دانشمند ارشد ناسا اظهار داشت که ناسا همینطور می خواهد نخستین طیف سنجی وب از یک سیاره دور را که بعنوان سیاره فراخورشیدی شناخته می شود در ۱۲ ژوئیه به اشتراک بگذارد.
“نستور اسپینوزا”(Nestor Espinoza) ستاره شناس مؤسسه علوم تلسکوپ فضایی، به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت که طیف سنجی های قبلی سیارات فراخورشیدی که با استفاده از ابزارهای موجود انجام شده بود، در مقایسه با آنچه وب می تواند انجام دهد، بسیار محدود بود.
“وب” چگونه اسرار اولین کهکشان ها را برملا می کند؟
۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری معروف به “جیمز وب” را که اغلب بعنوان جانشین “هابل” از آن یاد می شود، پرتاب کرد. وب به چهار ابزار علمی جهت کمک به مشاهدات خود مجهز است. اینها شامل دوربین مادون قرمز نزدیک(NIRCam)، طیف نگار مادون قرمز نزدیک(NIRSpec)، ابزار مادون قرمز میانی(MIRI) و سنسور هدایت دقیق/تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف(FGS-NIRISS) هستند. تلسکوپ فضایی جیمز وب حاصل تلاش مشترک ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است. “جیمز وب” که با عنوان “ماشین زمان” هم توصیف می شود مقرر است انسان را به اولین سالهای تشکیل جهان ببرد.
ابزار “NIRCam” ابزاری روی تلسکوپ فضایی “جیمز وب” است که دو وظیفه اصلی دارد. این ابزار بعنوان تصویربرداری از طول موج ۰.۶ تا پنج میکرون و همینطور بعنوان یک سنسور جبهه موج برای حفظ عملکرد آینه های ۱۸ بخشی بعنوان یک آینه واحد عمل می کند. به عبارت دیگر، این ابزار، دوربین است و همینطور برای عرضه اطلاعات برای تراز کردن ۱۸ بخش آینه اصلی استفاده می شود و در عین حال این یک دوربین فروسرخ با ۱۰ آرایه آشکارساز جیوه-کادمیم-تلورید(HgCdTe) است و هر آرایه دارای وضوح ۲۰۴۸ در ۲۰۴۸ پیکسل است.
“حسگر هدایت ظریف و تصویرگر نزدیک به فروسرخ و طیف نگار بدون شکاف(FGS-NIRISS) هم ابزاری در تلسکوپ فضایی “جیمز وب”(JWST) است که یک سنسور هدایت دقیق و یک ابزار علمی را با یک تصویرگر فروسرخ نزدیک و یک طیف نگار ترکیب می کند. این ابزار توسط آژانس فضایی کانادا(CSA) طراحی و توسط شرکت “هانی ول”(Honeywell ) بعنوان بخشی از پروژه بین المللی برای ساخت یک تلسکوپ فضایی بزرگ فروسرخ با ناسا و آژانس فضایی اروپا ساخته شده است. ابزار “FGS-NIRISS” نور را از طول موج های ۰.۸ تا ۵.۰ میکرون مشاهده می کند و دارای چهار حالت مشاهده مختلف است.
ابزار “NIRSpec” هم یکی از چهار ابزار علمی است که با تلسکوپ فضایی “جیمز وب” به پرواز درآمده است. “NIRSpec” یک طیف نگار چند جرمی است و می تواند به صورت همزمان طیف فروسرخ نزدیک تا ۱۰۰ جرم مانند ستاره ها یا کهکشان ها را با وضوح طیفی کم، متوسط ​​و بالا اندازه گیری نماید. مشاهدات آن هم در محدوده طول موج ۰.۶ میکرومتر تا ۵.۰ میکرومتر انجام می شود. همینطور دارای مجموعه ای از دیافراگم ها برای طیف سنجی با وضوح بالا از منابع جداگانه و همینطور یک واحد میدان انتگرال(IFU) برای طیف سنجی سه بعدی است. این ابزار توسط آژانس فضایی اروپا طراحی و توسط شرکتی به نام “استریوم”(Astrium) ساخته شده است.

دسته‌ها