مصائب استارلاینر در راه رسیدن به ایستگاه فضایی بین المللی؛ اتصال فضاپیمای استارلاینر به ایستگاه فضایی

کپسول فضایی استارلاینر شب هنگام جمعه ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) به ایستگاه فضایی بین المللی رسید. این پرواز نقطه عطف بزرگی برای فضاپیمای ناساست که مقرر است فضانوردان را به مدار ببرد و بازگرداند؛ اما مسیر رسیدن به ایستگاه فضایی بین المللی برای این فضاپیما خالی از چالش و مشکل نبود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای “استارلاینر” (Starliner) سوار بر موشک “اطلس V”، عصر پنجشنبه ۱۹ مه بدون خدمه به فضا پرتاب شد تا ماموریتی موسوم به “آزمایش پرواز مداری ۲” (OFT-2) را شروع کند. حدود ۲۲ ساعت بعد از پرتاب، “استارلاینر” پروسه نزدیک شدن به ایستگاه فضایی بین المللی را شروع کرد و سرانجام این فضاپیما در ساعت ۲۰: ۲۸ به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۴: ۵۸ بامدادان شنبه به وقت ایران) به درگاه ماژول “هارمونی” (Harmony) در ایستگاه فضایی متصل شد. فضاپیمای بوئینگ و ایستگاه فضایی در فاصله ۲۷۰ مایلی (۴۳۴.۵ کیلومتر) بر فراز اقیانوس هند با یکدیگر ملاقات کردند.
اتصال این کپسول فضایی با تاخیر یک ساعته انجام شد. ناسا و بوئینگ در ابتدا قصد داشتند “استارلاینر” را در ساعت ۱۹: ۱۰ به وقت منطقه زمانی شرقی به ایستگاه فضایی متصل کنند؛ اما این پروسه برای فراهم شدن شرایط بهتر ارتباطی و نوری به تعویق افتاد. با پیدا شدن یک ناهنجاری کوچک، آنها بعد از آن بار دیگر این پروسه را برای بازنشانی سیستم اتصال کپسول به تعویق انداختند. این بازنشانی کارآمد بود و استارلاینر به آسانی به درگاه مورد نظر متصل شد.
برای “استیو استیچ” (Steve Stitch)، مدیر برنامه خدمه تجاری ناسا، موفقیت استارلاینر در اتصال به ایستگاه فضایی بهترین هدیه تولد بود. او روز گذشته ۵۷ ساله شد و تیم ناسا و بوئینگ تولد او را قبل از رسیدن استارلاینر به ایستگاه فضایی با کمی کیک جشن گرفتند.
“استیچ” درباره تماشای پرتاب “استارلاینر” و در نهایت رسیدن آن به ایستگاه فضایی، حتی با تاخیر بیش از یک ساعته، اظهار داشت: می دانید، من ۲۴ ساعت باورنکردنی را سپری کرده ام. برای هدیه تولدم باید کمی بیشتر صبر می کردم. ارزش صبر کردن را داشت.

راه طولانی استارلاینر به ایستگاه فضایی بین المللی
این یک لحظه به یاد ماندنی برای بوئینگ بود که در سال ۲۰۱۴ قراردادی چند میلیارد دلاری با ناسا امضا کرد تا فضانوردان را با بهره گیری از فضاپیمای “استارلاینر” به ایستگاه فضایی بین المللی برده و بازگرداند. اتصال این کپسول نشان داد که این فضاپیما توانایی راهیابی به ایستگاه فضایی را دارد؛ کاری که قبل از این یکبار در انجامش شکست خورده بود.
آزمایش پرواز مداری اصلی در دسامبر ۲۰۱۹ انجام شد. این ماموریت بعد از آن که “استارلاینر” گرفتار اشکالات نرم افزاری شد، در مداری پایین تر از ایستگاه فضایی بین المللی جایی که امکان ملاقات و اتصال وجود نداشت، به پایان رسید. ماموریت آزمایش پرواز مداری ۲ قرار بود در ماه تابستان سال قبل انجام شود؛ اما بررسی های انجام شده نشان داد که ۱۳ مورد از ۲۴ دریچه اکسید کننده در سیستم پیشرانه “استارلاینر” گیر کرده اند. شناسایی علت مشکل و رفع آن حدود هشت ماه به طول انجامید.
“آزمایش پرواز مداری-۲” (OFT-2) مانند ماموریت های پیشین، بدون سرنشین بوده است؛ اما پروازهای بعدی، فضانوردان را نیز حمل خواهند کرد و هدف “استارلاینر” را در مورد بردن خدمه و محموله از خاک آمریکا به مدار پایین زمین برآورده می کنند. با این وجود، در پرواز فعلی، یک مانکن بعنوان مسافر وجود دارد که لباس فضایی بوئینگ را پوشیده است.
ماموریت آزمایش پرواز مداری ۲ نیز عالی پیش نرفته است. مقامات ناسا و بوئینگ در روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری بعد از پرتاب اعلام نمودند که یکی از رانشگرها در حین مرحله سوختن حیاتی در مدار، ۳۱ دقیقه بعد از پرتاب گرفتار نقص شده است. رانشگر پشتیبان برای جبران این مشکل فعال شد؛ اما قبل از اتمام کار با شکست رو به رو شد و در نهایت یک پشتیبان سوم فعال شد و “استارلاینر” توانست برای اتصال با ایستگاه فضایی در مدار مناسب قرار بگیرد.
“مارک ناپی” (Mark Nappi)، معاون و مدیر برنامه خدمه تجاری بوئینگ در طول یک کنفرانس خبری اظهار داشت: این سیستم به شکلی طراحی شده که بیش از اندازه لزوم کار کند و همانطور که باید، عمل کرد. حالا پژوهشگران درحال بررسی علت بروز این ناهنجاری ها هستند.
آنها روز گذشته در اطلاعیه ای اعلام نمودند که خرابی دو رانشگر ناشی از افت فشار در محفظه فشار بوده است.
مشکل دیگری نیز در دستگاهی که وظیفه خنک کردن فضاپیما را دارد، بروز کرد. این دستگاه در ابتدا به کندی آغاز به کار کرد.
نمایندگان بوئینگ در بیانیه خود گفتند: تیم های کنترل پرواز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این وسیله نقلیه و نحوه عملکرد آن در فضا ادامه می دهند.
آنها برخی عملکردهای غیر منتظره را در چرخه خنک کننده حرارتی (thermal cooling loop) شناسایی کرده اند، اما استارلاینر موفق شده دمای ثابتی را حفظ کند.

راه استارلاینر ادامه دارد
این فضاپیما حالا در امنیت کامل به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است و اگر بتواند نقاط عطف باقیمانده را پشت سر بگذارد، ممکنست روزی، شاید تا پیش از اختتام سال جاری بتواند فضانوردان ناسا را به این ایستگاه ببرد.
بوئینگ تنها شرکتی نیست که یک قرارداد خدمه تجاری با ناسا امضا نموده است. این آژانس در سال ۲۰۱۴ قرارداد مشابهی را با شرکت خصوصی اسپیس ایکس امضا کرد. شرکت ایلان ماسک قبل از این خدمات ارسال فضانورد به فضای خودرا راه اندازی کرده و تا به امروز چهار ماموریت خدمه عملیاتی را برای ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی انجام داده است.
این کپسول قطره ای شکل حدود پنج تا ۱۰ روز را در فضا سپری می کند، سپس به زمین باز می گردد و با بهره گیری از چتر نجات غول پیکر خود در صحرای غرب ایالات متحده فرود می آید.

دسته‌ها