به دنبال سفرهای فضایی طولانی مغز فضانوردان سیم کشی مجدد می شود!

به گزارش خرید بک لینک مطالعات جدید نشان داده است که مغز فضانوردان در طول پروازهای فضایی طولانی مدت اتصالات خویش را تغییر می دهد تا با محیط غیرعادی فضا سازگار شود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل دیلی میل، براساس مطالعات جدید مغز فضانوردان به نحوی “سیم کشی مجدد” می شود تا با شرایط غیرعادی فضا سازگاری پیدا کند.
گروهی بین المللی به رهبری دانشگاه آنتورپ در بلژیک، مغز فضانوردان روسی را که به صورت متوسط ۱۷۲ روز در فضا بوده اند مورد مطالعه قرار دادند.
مغز از نظر ساختاری و عملکردی در طول زندگی افراد تغییر می کند و سازگار می شود اما این مطالعه جدید نشان داده است که پروازهای فضایی اثرات خاص خویش را بر تغییرات مغز دارد.
نتایج به دست آمده نشان دهنده تغییرات کوچک ساختاری در چندین مسیر ماده سفید مغز مانند مسیر حسی حرکتی است که مسئول حواس، حرکت و پردازش است.
بودجه این تحقیقات توسط آژانس فضایی اروپا و روسکاسموس روسیه تأمین شده است و اساسی برای تحقیقات آینده در مورد دامنه کامل تغییرات مغز در طول سفرهای فضایی خواهد بود.
محققان از فضانوردانی که در این مطالعه شرکت داشتند، نامی نبردند.
به نقل از این گروه، از آن جا که اکتشاف انسان در فضا به افق های جدیدتری همچون ماندن طولانی تر در مدار و سفر به ماه و مریخ رسیده است، درک اثرات پروازهای فضایی بر مغز اهمیت زیادی دارد.
تحقیقات قبلی نشان داده که پروازهای فضایی پتانسیل تغییر شکل و عملکرد مغز را دارند.
دکتر “فلوریس وویتس”(Floris Wuyts) نویسنده اصلی این مقاله و همکارانش به بررسی تغییرات ساختاری مغز بعد از پروازهای فضایی پرداختند. آنها ماده سفید مغز را مورد بررسی قرار دادند. این بخش از مغز مسئول برقراری ارتباط میان ماده خاکستری و بدن است و همینطور بین بخش های مختلف ماده خاکستری ارتباط برقرار می کند.
به صورت خلاصه ماده سفید کانال ارتباطی مغز و ماده خاکستری است و محلی است که اطلاعات در آن پردازش می شود.
محققان برای مطالعه ساختار و عملکرد مغز بعد از پروازهای فضایی از تکنیک تصویربرداری مغزی به نام “فیبر تراکتوگرافی”(tractography fiber) استفاده کردند.
این تکنیک طرحی از اتصالات مغز فراهم می آورد. دکتر وویتس توضیح می دهد: مطالعه ما نخستین موردی است که در آن از این روش خاص برای تشخیص تغییرات در ساختار مغز بعد از سفرهای فضایی استفاده شده است.
او و گروهش ۱۲ فضانورد مرد را قبل و بلافاصله بعد از سفر فضایی مورد اسکن “ام آرای دیفیوژن”(dMRI) قرار دادند و همینطور هشت اسکن دیگر هفت ماه بعد از سفر فضایی به انجام رساندند.
فضانوردان که توسط آژانس فضایی روسکاسموس روسیه به فضا رفته بودند همگی در مأموریت های طولانی مدت شرکت داشتند و به صورت متوسط ۱۷۲ روز را در فضا سپری کرده بودند.
“آندری دوروشین”(Andrei Doroshin)، نویسنده اول مقاله می گوید: ما تغییراتی در اتصالات عصبی در چندین بخش حرکتی مغز یافتیم.
نواحی حرکتی، مراکزی در مغز هستند که فرمان حرکت را صادر می کنند. در شرایط بی وزنی یک فضانورد باید حرکات خویش را با عنایت به شرایط جدید در مقایسه با زمین تطبیق دهد. مطالعه ما نشان داده است که مغز آنها اصطلاحا “سیم کشی مجدد” شده است.
اسکن هایی که هفت ماه بعد از بازگشت به زمین ثبت شده بود نشان داده است که تغییرات ناشی از سفرهای فضایی هنوز در مغز قابل رویت است.
دکتر وویتس می گوید: با عنایت به مطالعات قبلی ما می دانیم که نواحی حرکتی مغز نشانه هایی از سازگاری را بعد از پرواز فضایی نشان می دهند. او اضافه کرد: حالا به شواهدی در خصوص تغییر در ارتباطات میان این نواحی هم دست یافته ایم.
نویسندگان این مقاله به توضیحی برای تغییرات آناتومی مغز بعد از پرواز فضایی هم دست یافته اند.
دکتر وویتس توضیح می دهد: تغییرات ساختاری که ما آنها را ابتدا در جسم پینه ای مغز که مسیر اصلی اتصال بین دو نیمکره مغز است یافتیم در واقع در نتیجه ی گشاد شدن بطن ها که سبب ایجاد تغییر در آناتومی بافت عصبی مجاور می شود، بوجود آمده اند.
جسم پینه ای(Corpus Callosum) بخشی از مغز است که وظیفه پیوند دو نیمکره مغزی راست و چپ را بر عهده دارد. این بخش گسترده ترین بخش سفید مغز است که از رشته های عصبی ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون نورونی ساخته شده است. جسم پینه ای در نتیجه ی سفرهای فضایی منبسط می شود.
هم اکنون اقداماتی برای پیشگیری از تحلیل عضلات و استخوان ها مانند ۲ ساعت ورزش روزانه در فضا وجود دارد و تحقیقات آینده امکان دارد شواهدی عرضه نماید که نشان دهنده احتیاج به انجام چنین اقداماتی برای حفاظت از مغز باشد.
این یافته ها در مجله ی Frontiers in Neural Circuits انتشار یافته است.

دسته‌ها