نخستین تصویر ثبت شده توسط تلسکوپ جیمزوب منتشر گردید

خرید بک لینک: ناسا نخستین تصویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمزوب را به همراه یک سلفی از این رصدخانه مادون قرمز منتشر نمود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، ناسا امروز، جمعه ۲۲ بهمن ماه در ساعت ۱۱ به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۹: ۳۰ به وقت تهران) کنفرانسی خبری برگزار کرد و از نخستین تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی جیمزوب رونمایی نمود.
برای هدایت پروسه تراز شدن هر ۱۸ بخش آینه اصلی این تلسکوپ، اعضای تیم “وب” آنرا روی یک ستاره درخشان دور دست متمرکز کردند. این ستاره خورشید مانند، HD ۸۴۴۰۶ نام دارد و صورت فلکی دُب اکبر در فاصله ی تقریبی ۲۴۱ سال نوری از زمین قرار گرفته است و الان تصاویری از آن ثبت شده است.
این تصاویر که در جهت تراز و آماده سازی ۱۸ بخش آینه وب و تبدیل آنها به یک آینه واحد ثبت شده اند واضح نیستند و برای دستیابی به تصاویر باکیفیت تر باید منتظر تمام شدن مراحل تنظیم این تلسکوپ بمانیم تا طی چند ماه آینه نخستین تصویر اصلی وب منتشر شود.

به قول ناسا تلسکوپ جیمزوب درحال تکمیل مرحله اول از پروسه چندماهه تراز آینه اصلی خود با بهره گیری از دوربین مادون قرمز NIRCam است.
پژوهشگران با دو چالش روبه رو بودند. اول آنکه تایید کنند این دوربین آماده جمع آوری نور از اجرام آسمانی است و سپس نور یک ستاره مشخص را توسط ۱۸ بخش آینه اصلی دریافت نمایند. نتیجه این کار تصویری با ۱۸ نقطه با آرایش تصادفی از نور یک ستاره است.
آن چه که شبیه به یک تصویر ساده از نور تار یک ستاره بنظر می رسد حالا اساس و بنیانی برای تراز تلسکوپ توسط پژوهشگران است تا وب بتواند در تابستان سال جاری مناظر بی نظیری از کیهان را به نمایش بگذارد. طی یک ماه آتی پژوهشگران به تدریج آینه های وب را تنطیم می کنند تا آن زمان که این ۱۸ تصویر تبدیل به یک ستاره واحد شود.
در طول پروسه تصویربرداری که از روز دوم فوریه شروع شد، “وب” ۱۵۶ جهت مختلف در اطراف منطقه ای که پیش بینی می شد ستاره در آن قرار داشته باشد را رصد کرد و ۱۵۶۰ تصویر با بهره گیری از دوربین مادون قرمز خود ثبت نمود که ۵۴ گیگابایت داده خام ایجاد می کردند.
این پروسه بطور کلی نزدیک به ۲۵ ساعت به طول انجامید اما این تلسکوپ توانست ستاره مورد نظر را طی شش ساعت اول توسط همه ی اجزاء آینه خود مورد هدف قرار دهد.
تصاویر ثبت شده به هم وصل شدند تا یک تصویر بزرگ و منفرد تولید کنند. تصویری که در بالا مشاهده کردید قسمتی از تصویر بزرگ اصلی است که بیش از دو میلیارد پیکسل است.
هر نقطه منحصر به فرد در تصویر یک ستاره مشخص است که توسط هر یک از ۱۸ بخش آینه اصلی وب تصویربرداری شده است.

تصویری سلفی از آینه وب نیز با بهره گیری از یک لنز تصویربرداری مخصوص درون تجهیزات دوربین مادون قرمز ثبت شده است. این تجهیزات برای تصویربرداری از خود تلسکوپ طراحی شده اند. از این سیستم تنها برای اهداف مهندسی و تراز وب استفاده می شود و استفاده علمی ندارد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، تلسکوپ فضایی جیمز وب که سوار بر موشک آریان ۵ در روز چهارم دی ماه سال ۱۴۰۰ به فضا پرتاب شده بود در روز چهارم بهمن به مقصد نهایی خود در نقطه لاگرانژ ۲ رسید.
این رصدخانه گردان فروسرخ به کاوش تشعشعات اجرام فضایی می پردازد و طول موج های ۰.۶ تا ۲۸.۵ میکرون را پوشش می دهد.
لاگرانژ ۲ مکانی ایده آل برای یک تلسکوپ مادون قرمز است. در نقطه لاگرانژ ۲، خورشید و زمین همیشه در یک طرف فضا قرار دارند و بدین سبب “جیمز وب” می تواند تجهیزات نوری و ابزار خودرا همیشه پشت به خورشید و در سایه نگه دارد. بدین سبب تجهیزات این تلسکوپ برای رصد تشعشات مادون قرمز که ما آنرا به شکل گرما حس می نماییم، سرد باقی می ماند و این تلسکوپ می تواند هر لحظه نیمی از آسمان را رصد کند و برای مشاهده نیم دیگر آسمان تنها کافی است چند ماه صبر نماییم تا این تلسکوپ به منطقه ی دیگری از آسمان سفر کند و بخش دیگری از آسمان که پیش تر “پشت” خورشید قرار داشت را فاش کند.

منبع:

دسته‌ها