رقیب هابل روی زمین درحال ساخت است

خرید بک لینک رقیب هابل روی زمین درحال ساخت است
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تلسکوپ بسیار بزرگ یک پروژه تلسکوپ فضایی انقلابی است که بعد از تکمیل می تواند به دانشمندان امکان مطالعه سیاراتی به اندازه زمین در منظومه های ستاره ای، نخستین کهکشان های کیهان، سیاه چاله های کلان جرم، یافتن آب و مولکول های آلی در فضای خارج از جو را بدهد.

بزرگترین تلسکوپ جهان
هم اکنون “تلسکوپ بسیار بزرگ” که انتظار می رود بزرگترین تلسکوپ جهان باشد، در منطقه ای مرتفع و خشک در بالای کوه “سرو آرمازونس” در صحرای آتاکاما در شمال شیلی در دست ساخت است. این تلسکوپ با آینه ای که وسعت آن ۱۳۰ فوت(۳۹.۳ متر) است، می تواند نقاط تاریک کیهان را کاوش کند و به درک سرعت انبساط جهان کمک نماید.
“سوزان رمزی”(Suzanne Ramsay)، مدیر ابزار تلسکوپ بسیار بزرگ اظهار داشت: ما همیشه در مورد اندازه آینه اصلی تلسکوپ ها صحبت می نماییم. حال باید گفت آینه تلسکوپ ما ۳۹ متر است که این مورد سبب می شود قطر آن پنج برابر بزرگ تر از بزرگترین تلسکوپ های کنونی ما باشد.
“میشل سیراسولو”(Michele Cirasuolo)، دانشمند برنامه تلسکوپ بسیار بزرگ اظهار داشت: ابعاد تلسکوپ خیره کننده است. وی بزرگی آنرا به بزرگی تماشاخانه کولوسئوم در رم، ایتالیا تشبیه کرد. دیگر دانشمندان این پروژه را به ساخت یک کلیسای جامع بزرگ تشبیه کردند.

تصاویری ۱۶ برابر واضح تر از هابل
ساخت این تلسکوپ بازتابی در سال ۲۰۱۴ شروع شد و طراحی آن شامل یک آینه اصلی ۱۳۰ فوتی(۳۹.۳ متری) و یک آینه ثانویه به قطر ۱۴ فوت(۴.۲ متر) بود. این رصدخانه توسط اپتیک سازگار، هشت واحد ستاره راهنمای لیزر و چندین ابزار علمی پشتیبانی خواهد شد.
اپتیک سازگار یا اپتیک تطبیقی(Adaptive optics) یک شگرد برای بهبود کارایی سیستم های نوری با کاهش اثر اعوجاج جبهه موج است. امروزه در ساخت خیلی از تلسکوپ های بزرگ زمینی و کاربردهای تصویربرداری از آن استفاده می شود.
بعد از تکمیل، این رصدخانه ۱۰۰ میلیون برابر بیشتر از چشم انسان نور جمع آوری خواهد نمود و می تواند اعوجاج جوی را تصحیح کند. با عنایت به این مشخصات، این تلسکوپ تصاویری ۱۶ برابر واضح تر از تصاویر هابل عرضه خواهد کرد.
“هابل” پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا و کانادا است و بیشتر از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیشتر از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیشتر از ۱۸ هزار مقاله علمی برپایه داده های آن انتشار یافته است.
هابل با سرعت ۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت مدار زمین را دور می زند و در فاصله ۵۴۷ کیلومتری زمین قرار دارد. این تلسکوپ در ماه آوریل سال ۱۹۹۰ از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال شد. “هابل” یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید.
به لطف کار یک گروه بین المللی از دانشمندان و مهندسان در رصدخانه جنوبی اروپا، ساخت و ساز این تلسکوپ در حدود سال ۲۰۲۷ تکمیل خواهد شد و تلسکوپ بسیار بزرگ، بزرگترین چشم جهان در آسمان را برای پاسخگویی به پیچیده ترین سوالات در مورد جهان باز خواهد نمود.

دسته‌ها