فرضیه جدید دانشمندان درباره شهاب سنگ جنجالی ناسا

به گزارش خرید بک لینک دانشمندان ناسا در سال ۱۹۹۶ ادعا کردند که یک شهاب سنگ شواهدی از حیات در مریخ را نشان داده است، حال تعدادی از پژوهشگران در بررسی های جدید خود به نتایج دیگری در اینباره دست یافته اند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان ناسا در سال ۱۹۹۶ ادعا کردند که یک شهاب سنگ شواهدی از حیات در مریخ را نشان داده است. بیل کلینتون که در آن زمان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بود هم یک کنفرانس مطبوعاتی تلویزیونی ترتیب داد تا در اینباره صحبت شود. برخی دانشمندان اما درباره صحت این مورد شک داشتند و ازاین رو باردیگر به بررسی آن مبحث پرداختند.
حال ثابت شده شهاب سنگی که در دهه ۱۹۹۰ بعد از آنکه به صورت مشکوکی توسط خیلی از جمله بیل کلینتون ادعا شد که می تواند شواهدی از وجود حیات در مریخ داشته باشد، چیزی جز یک توده سنگ و آب نیست.
این قطعه سنگ چهار میلیارد ساله که در سال ۱۹۸۴ در جنوبگان کشف شد، بعد از آنکه گروهی از دانشمندان به رهبری ناسا در سال ۱۹۹۶ گفتند آن حاوی فسیل های میکروسکوپی از باکتری ها است، خبرساز شد.
ادعاهای آنها کلینتون را بر آن داشت تا یک کنفرانس مطبوعاتی فوری تلویزیونی درباره این کشف ترتیب دهد چون که به قول او این کشف می توانست بینش مهمی در مورد جهان ما عرضه نماید. او اظهار داشت: نتایج آن به اندازه ای که تصور می شود گسترده و الهام بخش است. این کشف همانطور که به بعضی از قدیمی ترین سوالات ما پاسخ می دهد، می تواند پاسخ سوالات دیگری که شاید مهم تر باشند را هم عرضه نماید.
بیل کلینتون از این ادعاها برای دریافت بودجه بیشتر برای برنامه فضایی آمریکا استفاده نمود. اما حتی در آن زمان، برخی دانشمندان نسبت به یافته های ناسا شک داشتند و قصد داشتند به بررسی بیشتر این مورد بپردازند. حالا بعد از دهه ها مطالعه دقیق این سنگ چهار پوندی، آنها به نتایج جالبی دست یافته اند.
طی این مطالعه جدید محققان موسسه علوم کارنگی در واشنگتن دی سی، نمونه های کوچکی از این شهاب سنگ را بررسی کردند و دریافتند که ترکیبات غنی از کربن در واقع نتیجه جریان آب شور و نمکین بر روی این سنگ طی مدت زمان طولانی بوده است.
محققان متوجه شدند که این سنگ در دوران مرطوب و اولیه مریخ و در اثر دو برخورد که در نزدیکی این سنگ رخ داده و سبب گرم شدن سیاره و اطراف آن شده، تشکیل شده است. برخورد سوم سبب پرتاب آن به فضا شده است که در نهایت هم این سنگ بر روی زمین فرود آمد و در سال ۱۹۸۴ در جنوبگان کشف شد.
جامعه علمی مدت هاست که یافته های اولیه ناسا را زیر سوال برده است و نشان داده که چیزی غیر از علائم حیات، این ترکیبات آلی را بوجود آورده است.
در این مطالعه جدید، محققان با استفاده از تکنیک های جدید، مواد معدنی موجود در شهاب سنگ را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که آنها با کانی های سرپانتین(serpentine) مانندی مرتبط هستند. این یک ماده معدنی به رنگ سبز تیره است که گاهی اوقات می تواند مانند پوست مار دیده شود و با محیط هایی که زمانی مرطوب بوده اند مرتبط می باشد. همانطور که در بالا گفتیم مریخ اولیه در زمان شکل گیری دارای چنین شرایطی بوده است.
محققان می گویند که میلیاردها سال پیش، آب های زیرزمینی مریخ با حرکت از میان شکاف های این سنگ، کره های کوچک کربن را ایجاد کرده اند و آنها چیزی بودند که بعضی از دانشمندان را در دهه ۱۹۹۰ به این فکر انداختند که شواهدی از حیات در مریخ باستانی وجود دارد.
به قول آنها، همین فرآیند(حرکت آب از میان شکاف ها) می تواند در زمین اتفاق بیفتد و می تواند به توضیح حضور متان در جو مریخ هم کمک نماید.
یکی از فرآیندهایی که امکان دارد در مریخ اولیه انجام شده باشد، سرپانتینی شدن است و این فرآیند زمانی اتفاق می افتد که سنگ های آتشفشانی غنی از آهن یا منیزیم با آب درحال گردش برخورد داشته باشند. این امر ماهیت معدنی آنها را تغییر می دهد و سبب تولید هیدروژن در سنگ می شود.
روش دیگری که امکان دارد سبب ایجاد چنین فرایندی شده باشد، کربنی شدن است که در نتیجه واکنش سنگ ها با آب اسیدی حاوی دی اکسید کربن محلول رخ می دهد.
ترکیبات آلی یافت شده توسط تیم ناسا در سال ۱۹۹۶ احیانا زمانی ساخته شده اند که سنگ های آتشفشانی مریخ با آب شور که بر روی این سنگ جاری بودند، واکنش نشان داده بودند.
“اندرو استیل”(Andrew Steele) نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: پیشرفت در فناوری، به ما در رسیدن به نتایج جدید کمک کرد.
او اظهار داشت که او و تیمش که شامل دانشمندان آمریکایی، آلمانی و بریتانیایی است قصد داشتند آنچه در واقع رخ داده را کشف کنند و این یک کشف بسیار هیجان انگیز در مورد مریخ است و قصد رد کردن یافته های مطالعه اصلی را نداشته اند.
به گفته استیل، تنها راه برای اثبات این که آیا مریخ تابحال حیات میکروبی داشته یا هنوز دارد، آوردن نمونه هایی از مریخ به زمین و تجزیه و تحلیل آنها است.
مریخ نورد استقامت ناسا هم برای انجام چنین ماموریتی به مریخ فرستاده شده است. این مأموریت، دو هدف دارد. نخستین هدف، بررسی های علمی برای درک محیط مریخ در گذشته و حال و همینطور قابل سکونت بودن آن است. دلیل دوم هم جمع آوری نمونه هایی از خاک مریخ برای آوردن به زمین است. مأموریت دیگری که برای سال ۲۰۲۶ برنامه ریزی شده است، مقرر است لوله های آزمایشی جمع آوری شده توسط مریخ نورد “استقامت” را به زمین بازگرداند تا مورد بررسی جامع تر قرار بگیرند.
دهانه ی “جزرو” که مریخ نورد “استقامت” در آن فرود آمد، ۲۸ مایل(۴۵ کیلومتر) است و حاوی رسوبات یک رودخانه ی خشک شده ی قدیمی است. دانشمندان اعتقاد دارند که ۳.۵ میلیارد سال پیش دهانه ی جزرو مکان دریاچه ای بزرگ با دلتا بوده است. آنها معتقدند گرچه آب دریاچه مدت هاست خشک شده، اما شاید جایی در دهانه یا در دیواره آن نشانه هایی از حیات گذشته وجود داشته باشد.
مریخ نورد “استقامت” که پیشرفته ترین مریخ نورد ناسا توسط دانشمندان و مهندسان این سازمان فضایی به حساب می آید، به منظور انجام مأموریت های علمی خود ابزارهای علمی زیادی را همراه خود دارد که همگی از پیشرفته ترین ابزارهای ناسا برای کاوش سیاره ای هستند. مجموعه ای از تجهیزات علمی مانند رادار زمین نفوذ، طیف سنج جهت بررسی ترکیبات خاک، چندین دوربین برای ثبت تصاویر پانوراما و کلوزآپ از سطح مریخ همراه “استقامت” است.
چین و ژاپن هم همینطور قصد دارند طی دهه های آینده از سیاره سرخ بازدید کنند و نمونه هایی از سنگ مریخ را برای مطالعه به زمین بازگردانند.
این تکه سنگ کوچکی که در ۲۷ دسامبر ۱۹۸۴ در جنوبگان توسط تیمی از شهاب سنگ یابان آمریکایی پیدا شد، یکی از بیشترین سنگ های مورد مطالعه قرار گرفته در جهان است. این قطعه سنگ کوچک خاکستری مایل به سبز Allan Hills ۸۴۰۰۱ نام دارد چون که این شهاب سنگ را یک گروه شهاب سنگ یاب در ۲۷ ماه دسامبر سال ۱۹۸۴ میلادی در ناحیه ای به همین نام در مناطق قطبی جنوبگان پیدا کردند.
دو دانشمند که در مطالعه اصلی ناسا شرکت کردند، با این یافته های اخیر مخالفت کردند و آنرا “ناامید کننده” توصیف کردند.”کتی توماس-کپرتا”(Kathie Thomas-Keprta) و “سایمون کلمت”(Simon Clemett)، محققین حوزه نجوم مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون در یک ایمیل مشترک گفتند که همچنان بر مشاهدات سال ۱۹۹۶ خود پایبند هستند.

دسته‌ها