گام بعدی در راه پر فراز و نشیب تلسکوپ جیمز وب چه خواهد بود؟

به گزارش خرید بک لینک حالا که تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ به صورت کامل مستقر شده و به سمت مقصد نهایی خود در حرکت است، گام بعدی آن چه خواهد بود؟
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی “جیمز وب” اول راه خود قرار دارد.
در روز شنبه هشتم ژانویه(۱۸ دی)، رصد خانه جدید ناسا و بزرگترین تلسکوپ فضایی ساخته شده تاکنون، آخرین بخش از آینه اصلی خویش را با موفقیت باز کرد تا آنچه که ناسا یکی از پیچیده ترین مراحل استقرار می داند را رقم بزند.
تیم مأموریت “وب” حالا توجه خویش را به رساندن “جیمز وب” به مقصد نهایی خود معطوف کرده است در صورتی که بخش های اصلی این تلسکوپ را برای انجام کار ستاره شناسی فعال نگه می دارد.
انتظار می رود تلسکوپ فضایی “جیمز وب” در روز ۲۳ ژانویه(یکشنبه ۳ بهمن) به “منطقه ورودی”(insertion location) برسد و برای آخرین بار موتورهای خویش را برای رسیدن به مدار مورد نظر و تصحیح مسیر روشن کند. این تلسکوپ در نقطه لاگرانژ۲ در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین در مدار خورشید قرار خواهد گرفت. اگر “وب” به نقطه مورد نظر برسد به لطف هم ترازی حدودا کامل با خورشید، زمین و ماه می تواند از حداقل سوخت برای ماندن در این منطقه استفاده نماید.

اما انجام این مانور تنها ماموریتی نیست که گروه کنترل باید انجام دهد. “وب” مأموریت های پیچیده دیگری پیش رو دارد و ناسا به صورت خاص به تراز کردن آینه ها و آماده کردن تجهیزات آن بعنوان نقطه عطف کلیدی دیگری طی چند هفته آینده اشاره نموده است.
“جان دورنینگ”(John Durning) معاون مدیر پروژه وب در مرکز پرواز فضایی گادرد ناسا، شنبه(هشتم ژانویه) در یک کنفرانس مطبوعاتی از مرکز کنترل وب در موسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور، مریلند، به خبرنگاران اظهار داشت: همانطور که “وب” برای روشن کردن پیشران خود آماده می شود، اعضای مأموریت آن ۱۵ روز آینده را صرف تراز کردن ۱۸ بخش مجزای آینه اصلی “وب” می کنند تا به صورت یک آینه یکپارچه عمل کند.
او اضافه کرد: باید بگویم که “وب” طی هفته آینده یا بعد از آن به روشن کردن تجیهزات خود می پردازد و بعد از آن که ما به نقطه لاگرانژ ۲ برسیم و همزمان با سرد شدن تجهیزات آن به اندازه کافی، مهندسان آغاز به روشن کردن همه ی تجیهزات “وب” می کنند.
نقطه لاگرانژ ۲ منطقه مناسبی برای فعالیت “وب” است. به لطف فاصله مناسب آن از خورشید و محافظ های خورشیدی، “وب” در تاریکی مورد نیازش برای دریافت امواج فرو سرخ به فعالیت می پردازد. طول موج های فروسرخ به این تلسکوپ امکان رصد اجرام کیهانی مانند سیارات فراخورشیدی از میان غبار را می دهد.
۱۸ بخش آینه ی اصلی وب که حالا باز شده اند در حالت پیکربندی زمان پرتاب قرار دارند و برای تنظیم آنها باید یک فعالیت چند مرحله ای صورت گیرد. این فرایند برای روز ۱۱ ژانویه(۲۱ دی) برنامه ریزی شده است و طی آن هر بخش از آینه اصلی و آینه دوم “وب” توسط شش “محرک” حرکت داده می شوند. آینه اصلی یک “محرک” اضافی هم در مرکز خود دارد که انحنای آنرا تنظیم می کند. “لی فینبرگ”(Lee Feinberg) مدیر بخش های نوری تلسکوپ وب در مرکز گادرد در یک گفتگو اظهار نمود: بین ۱۰ تا ۱۲ روز طول می کشد تا همه ی بخش های آینه حدود نیم اینچ جلو بیایند و این کار آنها را در موقعیتی قرار می دهد که میتوان تراز نوری دقیق را انجام داد.
تراز اولیه حدود سه ماه به طول خواهد انجامید و بعد از آن “وب” آماده دریافت نخستین نور خواهد بود. این تلسکوپ در آن زمان نخستین تصویر خویش را بعنوان بخشی از آزمایش فرایند تراز آینه ثبت می کند. ناسا اعلام نموده که این تصاویر اولیه احیانا تار خواهند بود چونکه تلسکوپ در آن زمان به صورت کلی تراز نشده است و برای تصحیح پیکربندی باید تصاویر بیشتری گرفته شود و آزمایش هایی صورت گیرد. مهندسان تشخیص می دهند که هر بخش چقدر باید جا به جا شود. این فرایند “Wavefront” نام گرفته است. در طول این فرایند، مهندسان، “وب” را به سمت یک ستاره درخشان گرفته و ۱۸ تصویر از آن ثبت می کنند. که هر عکس از یکی از ۱۸ بخش آینه است. سپس آنها با استفاده از الگوریتم های کامپیوتری میزانی که باید هر بخش جابجا شود را تعیین می کنند. تراز کردن آینه ها ۴۰ روز بعد از پرتاب شروع می شود و تکمیل آن چند ماه به طول می انجامد. زمانی که “وب” رصد خویش را آغاز کند، آینه های آن هر چند روز یک مرتبه بررسی می شوند تا از تراز بودن آنها اطمینان حاصل شود.
کمی حساسیت تاریخی در مورد تصاویر تار وجود دارد. چونکه تلسکوپ هابل که در سال ۱۹۹۰ به فضا پرتاب شد به علت یک مشکل مهندسی گرفتار نزدیک بینی بود و احتیاج به تعمیر داشت. مدار نزدیک به زمین هابل امکان تعمیر آنرا در فضا فراهم می کرد اما برای “وب” چنین کاری ممکن نیست.
دورینگ می گوید: ما معتقدیم در حدود روز صدوبیستم بعد از پرتاب این تلسکوپ به صورت کلی تراز می شود که این روز حوالی تاریخ ۲۴ آوریل(چهارم اردیبهشت ۱۴۰۱) خواهد بود. بسته به این که فرایند راه اندازی چگونه پیش برود.
نخستین تصاویر “وب” حاوی ستاره ها، و ابر ماژلانی بزرگ خواهند بود.
در روز بیست وششم بعد از پرتاب هم مانوری معروف به MCC۲ انجام خواهد گرفت که طی آن پیشران “وب” برای تصحیح مسیر نهایی و رسیدن این تلسکوپ به نقطه لاگرانژ ۲ روشن خواهد شد.
هم اکنون، “وب” با گذشت ۱۵ روز و ۲۰ ساعت، ۷۸ درصد مسیر را پیموده است.

منبع:

دسته‌ها