۳ مأموریت ویژه فضایی که در اوایل سال ۲۰۲۲ انجام خواهند شد

خرید بک لینک ۳ مأموریت ویژه فضایی که در اوایل سال ۲۰۲۲ انجام خواهند شد
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، در ۱۲ ماه گذشته شاهد تعداد بی شماری از مأموریت های هیجان انگیز به فضا بودیم و به نظر می آید که سال ۲۰۲۲ هم همین اندازه هیجان انگیز باشد.
در این گزارش، به توضیح سه مأموریت برجسته می پردازیم که مقرر است طی ماه های پیش رو انجام شوند. دو مورد از این مأموریت ها با سخت افزار شرکت “اسپیس ایکس”(SpaceX) و یک مورد هم با تجهیزات ناسا صورت خواهند گرفت.

پرواز آزمایشی مداری “استارشیپ”
عرضه دهنده: اسپیس ایکس
محل پرتاب: بوکاچیکا، تگزاس
تاریخ پرتاب: در انتظار تایید
شاخصه مهم: اولین آزمایش مداری قوی ترین موشک جهان

“استارشیپ”(Starship)، یک وسیله پرتاب قابل استفاده مجدد است که فضاپیمای مرحله دوم استارشیپ و مرحله اول پرتابگر فوق العاده قدرتمند “سوپر هوی”(Super Heavy) را شامل می شود.
باآنکه مرحله دوم استارشیپ پیش تر طی پنج پرواز در ارتفاع بالا آزمایش شده اما فقط یک مرتبه فرود ایمن داشته است. از طرفی، پرتابگر سوپر هوی هنوز پرواز نکرده است.
اسپیس ایکس، این موشک را برای اولین پرواز آزمایشی مداری خود آماده کرده است و الان در انتظار مجوز “اداره هوانوردی فدرال”(FAA) به سر می برد. انتظار می رود که اطلاعیه ای در انتها ماه فوریه منتشر شود و اگر همه چیز مطابق میل اسپیس ایکس باشد، احیانا طی یک یا دو هفته پس از آن شاهد پرتاب این موشک خواهیم بود.
ارتفاع پرتابگر سوپر هوی و فضاپیمای استارشیپ، به ۱۲۰ متر می رسد که حدود ۹ متر بلندتر از موشک “SLS” ناسا است و بلندترین پرتابگری به حساب می آید که تابحال ساخته شده است.
توانایی رانش فوق العاده این موشک، آنرا دو برابر قدرتمندتر از موشک “سترن ۵”(Saturn V) می کند که پنج دهه پیش، فضانوردان ناسا را به سمت ماه هدایت کرد.
از آنجائیکه استارشیپ همه الزامات ایمنی لازم را برآورده کرده است، شاید بتوان از آن برای مأموریت های دارای سرنشین به ماه، مریخ و حتی فراتر از این موارد در اعماق فضا بهره برد.

ماموریت “Ax-1” به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی
عرضه دهنده: اسپیس ایکس
محل پرتاب: کیپ کاناورال، فلوریدا
تاریخ پرتاب: ۲۸ فوریه ۲۰۲۲
شاخصه مهم: اولین مأموریت گردشگری ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی

اسپیس ایکس، موشک “فالکون ۹”(Falcon 9) و فضاپیمای “کرو دراگون”(Crew Dragon) را برای بردن سه شهروند به “ایستگاه فضایی بین المللی”(ISS) طی یک سفر یک هفته ای سازماندهی شده توسط شرکت آمریکایی “آکسیوم اسپیس”(Axiom Space) به کار خواهد گرفت.
مأموریت Ax-1، توسط “مارک پاتی”(Mark Pathy)، سرمایه گذار کانادایی، “لری کانر”(Larry Connor)، کارآفرین آمریکایی، “ایتان استیبه”(Eytan Stibbe)، خلبان سابق نیروی هوایی و همینطور “مایکل لوپز الگریا”(Michael López-Alegría)، فرمانده و فضانورد سابق ناسا انجام می شود.
گزارش ها نشان می دهند که سه فضانورد غیرحرفه ای این مأموریت، هر کدام ۵۵ میلیون دلار برای کسب امتیاز اقامت در این پایگاه مداری پرداخته اند و در این زمان مقرر است روی پروژه های پژوهشی و بشردوستانه در رابطه با پزشکی کار کنند.
سفرهای گردشگری، بخشی از تلاشهای مجدد ناسا برای تجاری سازی ایستگاه فضایی بین المللی هستند که از چنین پروازهایی برای جمع آوری سرمایه و در عین حال، افزایش دسترسی به فضا برای شهروندان بخش خصوصی استفاده می نماید.
“روسکوسموس”(Roscosmos)، همتای روسی ناسا به تازگی دو فضانورد غیرحرفه ای را برای اقامت کوتاهی به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد و کمی قبل از آن هم سفری را برای دو فیلمساز روسی ترتیب داد.

ماموریت “آرتمیس” برای بازگشت به ماه
عرضه دهنده: ناسا
محل پرتاب: کیپ کاناورال، فلوریدا
تاریخ پرتاب: مارس ۲۰۲۲
شاخصه مهم: اولین پرواز آزمایشی قوی ترین موشک ناسا تا به امروز و گامی مهم برای اولین مأموریت دارای سرنشین طی ۵۰ سال گذشته

ناسا می خواهد تا قبل از آخر این دهه، اولین زن و اولین شخص رنگین پوست را روی سطح ماه فرود بیاورد اما ابتدا باید سخت افزارهای جدیدی را آزمایش کند که مقرر است آنها را به ماه ببرند. این سخت افزارها، موشک SLS و فضاپیمای “اوریون”(Orion) هستند.
اولین پرواز آزمایشی “آرتمیس ۱”(Artemis I) که هم اکنون برای ماه مارس برنامه ریزی شده، مقرر است پروازی را با استفاده از فضاپیمای اوریون به مقصد ماه انجام دهد.
هم موشک و هم فضاپیمای این مأموریت، آزمایش های گسترده ای را پشت سر گذاشته اند اما هنوز پرواز نکرده اند. اگر مأموریت آرتمیس ۱ به خوبی صورت گیرد، آرتمیس ۲ یک پرواز دارای سرنشین را بر فراز ماه انجام خواهد داد و آرتمیس ۳، اولین فرود سرنشین دار روی ماه را از سال ۱۹۷۲ تابحال به انجام خواهد رساند.

دسته‌ها