عملکرد مریخ نورد استقامت ناسا در سال ۲۰۲۱ تکمیل جمع آوری ۶ نمونه اول از مریخ

خرید بک لینک: مریخ نورد ˮاستقامتˮ ناسا در سال میلادی که گذشت، موفقیت های زیادی کسب نمود و رکوردهای مختلف را جابجا کرد که همچون آنها می توان به نگاشت شش نمونه از خاک و سنگ مریخ که از نقاط مختلف این سیاره جمع آوری کرده است، اشاره نمود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، در حالی که به سال جدید میلادی رسیده ایم، خوب است که در تمام پیشرفت هایی که امسال در مریخ داشته ایم، تأمل نماییم. سال ۲۰۲۱ یک سال با گذشت حدود ۳۰۰ روز مریخی در سیاره سرخ و سالی شلوغ برای مریخ نورد “استقامت”(Perseverance) و بالگرد همراهش به نام “نبوغ”(Ingenuity) بود.
یکی از اهداف ماموریت “استقامت”، جمع آوری و ذخیره نمونه هایی از سطح مریخ برای آوردن به زمین بعنوان قسمتی از “کمپین بازگشت نمونه مریخ” است. این نمونه ها شامل مجموعه متنوعی از مواد سطح مریخ همچون خاک، هسته های سنگی، سنگ پوشه و جو مریخ است.
“استقامت” پیش از جمع آوری نمونه ها از یک مته برای ساییدن چند میلی متر بالایی سطح سنگ مورد نظر استفاده می نماید. سپس ابزارهای علمی خودرا تا حد امکان نزدیک به سنگ قرار می دهد تا داده های ژئوشیمیایی و کانی شناسی را جمع آوری کند. سپس نمونه ها با بهره گیری از یک مته ضربه ای چرخشی که در انتهای بازوی رباتیک “استقامت” قرار دارد، از سطح مریخ به لوله های مخصوص نمونه برداری بسیار تمیز منتقل می شوند. بعد از حفاری، هر لوله حاوی نمونه به داخل بدنه مریخ نورد منتقل می شود، جایی که مقدار نمونه ارزیابی می شود، از آن تصویربرداری می شود و مهر و موم می شود.

“استقامت” ۴۳ لوله نمونه را به مریخ برده است که بیشتر آنها با سنگ مریخی و سنگ پوشه پر خواهند شد. این مریخ نورد از زمان فرود بر روی مریخ که ۱۰ ماه پیش بود تا حالا هفت لوله نمونه را پر کرده است که شامل موارد زیر است:
۱. نخستین لوله، لوله شاهد بود. لوله های شاهد که “استقامت” دارای پنج عدد از آنهاست، برای جمع آوری هرگونه ریخت و پاش و آلودگی که توسط مریخ نورد در طول نمونه برداری ریخته می شود، طراحی شده است و بصورت دوره ای در طول ماموریت انجام می شود.
۲. لوله دوم قرار بود حاوی سنگی به نام “روبیون”(Roubion) باشد، اما هیچ هسته سنگی به دست نیامد. این نتیجه غیرمنتظره احتمالاً ناشی از فرو ریختن سنگ در حین حفاری بوده است. در عوض، این نخستین نمونه ما از جو و هوای مریخ شد.
۳ و ۴. نمونه های سوم و چهارم بصورت جفتی از یک بیرون آمدگی به نام “روشت”(Rochette) به دست آمدند. این استراتژی نمونه گیری جفتی بدین منظور طراحی شده است تا گزینه هایی را برای انتقال نمونه ها به ماموریت های بعدی که ممکنست آنها را به خانه بیاورند، در اختیار ما قرار دهد. این جفت نمونه که “مونتدنیر”(Montdenier) و “مونتاگناک”(Montagnac) نام دارند، نخستین دو هسته سنگی جمع آوری شده ما هستند.
۵ و ۶. نمونه های پنجم و ششم به روش مشابه با نمونه برداری جفتی در یک بیرون آمدگی به نام “براک”(Brac) در منطقه “سیه تا”(Se´i´tah) جمع آوری شدند. این هسته ها “سالت”(Salette) و “کولتس”(Coulettes) سومین و چهارمین هسته های سنگی نامیده می شوند.
۷. “استقامت” با نزدیک شدن به انتها سال ۲۰۲۱، در مقابل یک صخره به نام “ایسول”(Issole) واقع شد، جایی که ناسا می خواهد یک جفت نمونه از کف یک دهانه دیگر در “سیه تا” جمع آوری کند. “استقامت” حالا با موفقیت هفتمین لوله نمونه را با یک نمونه هسته سنگی به نام “روبین”(Robine) پر کرد.
“استقامت” حالا در ایام آینده تلاش خواهدنمود تا پیش از راه افتادن به سمت مکان نمونه برداری بعدی، هسته نمونه دیگری را جمع آوری کند.
“ریچل کرونیاک” مهندس سیستم ها در ناسا که نویسنده این مقاله است، می گوید: نظر من بعنوان عضوی از تیم عملیات علمی “استقامت” که در توسعه و اجرای استراتژی جمع آوری نمونه مشارکت دارم، این است که نمونه برداری های ماموریت “استقامت” تلاقی کامل علم و مهندسی است. سال ۲۰۲۱ برای ما در تیم “استقامت” سال پر مشغله اما پرباری بوده است. خصوصاً وقتی به این فکر می نماییم نمونه هایی که “استقامت” درحال جمع آوری آنها است، دانشمندان را برای دهه های آینده مشغول نگه می دارد، بسیار لذت بخش است. من از دیدن نمونه هایی که “استقامت” در سال ۲۰۲۲ و پس از آن جمع آوری خواهد کرد، بسیار هیجان زده هستم.

منبع:

دسته‌ها