ایستگاه فضایی بین المللی تا سال ۲۰۳۰ فعال خواهد ماند

خرید بک لینک: کاخ سفید از ناسا خواسته تا فعالیت خودرا در ایستگاه فضایی بین المللی تا سال ۲۰۳۰ ادامه دهد. با این حساب شش سال دیگر به عمر این ایستگاه اضافه خواهد شد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دولت بایدن-هریس از بیل نلسون، رییس ناسا خواست تا با شرکای خود همچون آژانس فضایی اروپا، آژانس فضایی کانادا، آژانس فضایی ژاپن و آژانس فضایی روسکاسموس روسیه به همکاری بپردازد تا بتوان ایستگاه فضایی بین المللی را تا اختتام این دهه مورد استفاده قرار داد.
نلسون در اطلاعیه ای که در وب سایت ناسا در روز ۳۱ دسامبر انتشار یافته است اظهار داشت: خوشحالم که دولت بایدن-هریس می خواهد فعالیت در ایستگاه فضایی بین المللی را تا سال ۲۰۳۰ ادامه دهد. ایستگاه فضایی بین المللی محل انجام همکاریهای صلح آمیز علمی بین المللی است که برای بیشتر از ۲۰ سال پیشرفت های بزرگ علمی، آموزشی و فناوری به نفع بشریت در آن رخ داده است.
این ایستگاه فضایی قرار بود تا سال ۲۰۲۴ به فعالیت خود ادامه دهد. ناسا به دنبال راه هایی برای واگذاری فعالیت روزانه ایستگاه فضایی به نهادهای تجاری است تا بتواند بودجه خویش را صرف برنامه “آرتمیس” و سفر انسان ها به ماه کند.
نلسون می گوید: ادامه حضور ایالات متحده در ایستگاه فضایی بین المللی موجب افزایش نوآوری و رقابت و همینطور پیشرفت تحقیقات و فناوری های لازم برای ارسال نخستین زن و نخستین فرد رنگین پوست به ماه تحت برنامه آرتمیس ناسا می شود و راه را برای ارسال انسان ها به مریخ باز می کند.
افزایش عمر این ایستگاه، زمان بیشتری فراهم می آورد تا از واگذاری تحقیقات مدار زمین و فعالیتهای تجاری ایستگاه فضایی به پایگاه های خصوصی جدید، اطمینان حاصل شود.
ناسا اخیرا قراردادهایی برای توسعه ایستگاه های فضایی آزاد یا متصل به ایستگاه فضایی بین المللی که در نهایت از آن جدا می شوند، منعقد کرده است.
ایستگاه فضایی بین المللی که در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد برای بیشتر از ۲۱ سال خانه فضانوردان بوده است. این ایستگاه بعنوان یک آزمایشگاه ریزگرانش میزبان ۳۰۰۰ تحقیق از بیشتر از ۴۲۰۰ محقق در سرتاسر جهان بوده است. نزدیک به ۱۱۰ کشور و منطقه در فعالیتهای انجام شده این ایستگاه شرکت داشته اند.
آژانس فضایی اروپا پیش از این از ادامه فعالیت ایستگاه فضایی بین المللی تا سال ۲۰۳۰ حمایت کرده بود و آژانس فضایی ژاپن نیز تایید کرده که آزمایشگاه “کیبو” این شرکت و تجهیزات در ارتباط با آن قادر به ادامه فعالیت تا این زمان هستند. روسکاسموس پیشنهاد خروج از این ایستگاه و لغو همکاری در سال ۲۰۲۵ جهت راه اندازی ایستگاه فضایی خود داده است اما همزمان با این مورد یک ماژول آزمایشگاهی چندمنظوره به نام “نائوکا” و یک درگاه اتصال جدید به نام “پریچال” به ایستگاه فضایی متصل کرده است.
قبل از دستور کاخ سفید، کنگره قوانینی برای ادامه فعالیت ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۳۰ در نظر گرفته بود. لایحه هایی در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا و مجلس سنای ایالات متحده آمریکا مورد حمایت دو حزب قرار گرفت اما رای کسب نکرد.
نلسون می گوید: با افزایش فعالیت ملیت های مختلف در فضا، نقش ایالات متحده در هدایت جهان در اتحادهای بین المللی درحال رشد و طراحی قوانین جهت استفاده صلح آمیز و مسئولانه از فضا اهمیت بیشتری پیدا می کند.

منبع:

دسته‌ها