مبارزه با زوال عقل به کمک یک رژیم غذایی خاص

به گزارش خرید بک لینک محققان دانشگاه بارسلونا در مطالعه متابولومیکس اخیرشان اظهارکرده اند رژیم غذایی غنی از گیاه(Plant-Ric Diet) با کاهش خطر مبتلا شدن به زوال عقل مرتبط می باشد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، محققان اسپانیایی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند پیروی از رژیم غذایی سرشار از محصولات گیاهی خطر مبتلا شدن به اختلالات شناختی و زوال عقل را در سالمندان می کاهد.
محققان طی این مطالعه رابطه بین متابولیسم اجزای رژیم غذایی، میکروبیوتای روده، متابولیسم درونی و اختلال شناختی را تجزیه و تحلیل کردند. “میریا اوپری ساردا”(Mireia Urpí-Sardà) محقق این مطالعه اظهار داشت: آنچه ما در این مطالعه گروهی تجزیه و تحلیل کردیم، نقش تعدیل کننده رژیم غذایی در خطر مبتلا شدن به اختلالات شناختی بود. یافته های ما نشان داده است ارتباط معناداری بین این فرآیندها و متابولیت های خاص وجود دارد.
در علم بیوشیمی مواد شرکت کننده در متابولیسم یا سوخت و ساز سلولی را متابولیت(Metabolite) می نامند. در واقع متابولیت ها ترکیبات واسطه یا محصول سوخت و ساز سلول زنده هستند و معمولاً اشاره به مولکول های کوچک شرکت کننده در سوخت و ساز سلولی دارد.
نتایج نشان داده است که ارتباط محافظتی بین متابولیت های مشتق شده از کاکائو، قهوه، قارچ، متابولیسم میکروبی غذاهای غنی از پلی فنل(سیب، کاکائو، چای سبز، بلوبری، پرتقال وانار) و اختلالات شناختی در سالمندان وجود دارد.
تجزیه و تحلیل نمونه های پلاسما افراد مورد بررسی در این مطالعه نشان داد که بعضی از متابولیت ها با پیشرفت اختلال شناختی و زوال عقل مرتبط هستند. بعنوان مثال، ۲”-فوروئیل گلیسین” (۲-furoylglycine) و” ۳-متیلانتین”(۳-methylanthine) که نشانگرهای زیستی مصرف قهوه و کاکائو هستند، دارای مشخصات محافظتی هستند و این در شرایطی است که ساخارین نقش مخربی دارد. ساخارین(Saccharin) که از آن بعنوان شکر مصنوعی هم یاد می شود، بلورهای سفید رنگی هستند که حدود ۵۵۰ بار بیشتر از ساکاروز(قند معمولی) شیرین است.
ازاین رو تغییر در سبک زندگی و پیروی از یک رژیم غذایی راهبردی برای پیشگیری از زوال شناختی و پیشرفت بیماری های تخریب کننده عصبی مانند آلزایمر و زوال عقل مفید می باشد.
“کریستینا آندرس لاکووا”(Cristina Andrés-Lacueva)از دیگر محققان مطالعه اظهار داشت: مصرف بیشتر میوه، سبزیجات و غذاهای گیاهی، پلی فنل ها و سایر ترکیبات زیست فعال می تواند به کاهش خطر زوال شناختی ناشی از افزایش سن کمک نماید.
یافته های این مطالعه در مجله “Molecular Nutrition and Food Research” انتشار یافته است.

دسته‌ها