در مجمع حکمرانی مطرح شد؛ شعار اینترنت متحد سازمان ملل

با اختتام شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت طی روزهای اخیر، کارشناسان بر این عقیده اند که اینترنت متحد در مقابل چالشهای امروز فناوری توسط سازمان ملل متحد پیگیری خواهد شد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از مهر؛ شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت سازمان ملل، با حضور بیش از ۷۰۰۰ شرکت کننده از سراسر جهان، در شهر کاتوویتس واقع در جنوب لهستان به دو صورت حضوری و آنلاین، اجرا شد. در طول این رویداد ۵ روزه، بیش از ۲۵۰ جلسه و نشست در زمینه های مختلف حکمرانی فضای مجازی، اجرا شد. از مهم ترین گروههای شرکت کننده در این کنفرانس بین المللی که هر سال به ابتکار دبیر کل سازمان ملل متحد برگزار می شود، می توان به متخصصان مشهور حوزه ی تکنولوژی، مدیران شرکت های بزرگ فناوری، دانشجویان رشته های در رابطه با فناوری اطلاعات و ارتباطات، مسئولان دولتی و نمایندگان مجالس جهان، اشاره نمود. برمبنای بیانیه برگزار کنندگان مجمع، این دوره از IGF، با شعار «اینترنت متحد» و حول محور همین رویکرد اجرا شد.
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در پیام ویدئویی خود به مناسبت افتتاح شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت، به توضیح در مورد تأثیر شیوع ویروس کرونا بر موضوع این دوره از مجمع حکمرانی اینترنت، یعنی «اینترنت متحد» پرداخت. برمبنای سخنان گوترش در افتتاحیه این مراسم، می توان به موارد زیر بعنوان محورهای اصلی رویکرد سازمان ملل و نهادهای بین المللی وابسته به آن، در مورد حکمرانی فضای مجازی، اشاره نمود.
همکاری جهانی ضروری است
تاکید بر ضرورت همکاری و همراهی جهانی با این رویکرد، یکی از محورهای اساسی راهبرد گوترش برای حکمرانی فضای مجازی است. وی در قسمتی از سخنان خود، اظهار داشت: «بحران جهانی قدرت اینترنت برای تغییر زندگی را با فناوری دیجیتالی که میلیونها نفر را قادر می سازد تا با خیال آسوده آنلاین کار کنند، مطالعه کنند و معاشرت کنند، برجسته ساخته است. با این وجود، مسائلی چون «گسترش سریع اطلاعات غلط» نشان میدهد که بحران جهانی شکاف دیجیتال و جنبه تاریک فناوری را نیز بزرگ تر کرده است.»
گوترش در ادامه اضافه کرد: «ما تنها می توانیم با اتحاد و بوسیله تقویت همکاری به این چالش ها رسیدگی نماییم. این هدف با ایجاد قوانین روشن برای حفاظت از حقوق بشر و آزادی های اساسی، به دست آوردن مجدد کنترل بر داده ها، مقابله با اطلاعات نادرست و سخنان نفرت انگیز و با اتصال همه افراد به اینترنت تا سال ۲۰۳۰، قابل تحقق است.»
سازماندهی و تعمیق گفتگوهای فراملی پیرامون حکمرانی فضای مجازی، مسئله دیگری است که مورد تاکید قرار گرفته است. دبیرکل سازمان ملل در ادامه سخنان خود، پیرامون موضوع حکمرانی اینترنت، اضافه کرد: «مجمع حکمرانی اینترنت، نقش مهمی در شکل دادن به مکالمه در یک فضای دیجیتال باز، آزاد و امن دارد که برای همه قابل دسترسی است.»
بر اساس گزارش دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد که از دبیرخانه IGF پشتیبانی می کند، تعداد افرادی که از اینترنت استفاده می نمایند در طول همه گیری کویید ۱۹، بالا رفته است.
کاربران اینترنت در دوران کرونا به ۴.۰ میلیارد نفر افزایش یافت
داده های اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU)، یکی از نهادهای وابسته به سازمان ملل، نشان میدهد که شمار کاربران اینترنت در دوره پاندمی کووید -۱۹ از ۴.۱ میلیارد در سال ۲۰۱۹ به ۴.۹ میلیارد نفر در سال ۲۰۲۱، بالا رفته است. به عبارت دیگر، ۷۸۲ میلیون نفر در طول این مدت به اینترنت متصل شدند. این رقم چیزی حدود بیش از دو برابر جمعیت ایالات متحده آمریکا است.
رشد بی سابقه خشونت دیجیتال
با این حال، اسناد دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد نشان میدهد که فقدان «مسئولیت پذیری در اینترنت»، به گسترش نفرت پراکنی، افراط گرایی، محتوای خشونت آمیز و اطلاعات نادرست در سالهای اخیر، منجر گردیده است. علاوه بر این، نقض داده ها نیز بالا رفته است. آمارها نشان میدهد که خشونت دیجیتال، زورگویی سایبری و آزار و اذیت آنلاین نیز رشد بی سابقه ای یافته است. این در حالی است که، نزدیک به سه میلیارد نفر در سراسر جهان، عمدتا در کشورهای درحال توسعه، هنوز به اینترنت دسترسی ندارند.
آینده دیجیتال برای همه
با تأمل در اظهارات نمایندگان تعدادی از نهادهای وابسته به سازمان ملل، می توان به تاکید و تلاش این سازمان برای افزایش دسترسی افراد به اینترنت، پی برد. بعنوان مثال، لیو ژنمین، رییس دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (DESA)، طی سخنرانی خود در حاشیه مراسم افتتاحیه شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت ۲۰۲۱، در لهستان، اظهار داشت: «با توجه به تأثیر همه گیری بر چشم انداز دیجیتال، مجمع حکمرانی اینترنت می تواند وعده خودرا برای شکل دادن به آینده دیجیتالی برای جهان انجام دهد. بیایید یک اینترنت متحد بسازیم! در حقیقت، گفتن این کار آسان تر از انجام آنست، برای اینکه حاکمیت جهانی اینترنت پیچیده است. اما ما با اتحاد، می توانیم موفق شویم.»

دسته‌ها