شبیه ترین تاکسی پرنده به پرنده!

خرید بک لینک: یک تاکسی هوایی جدید که شبیه به یک پلیکان است، قادر خواهد بود به مانند پرندگان حدودا به شکل عمودی از زمین بلند شود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در تمام اخباری که از تاکسی های هوایی یا تاکسی های پرنده دیده ایم که شامل طراحی بال ها، فناوری های پیشرانه، استقامت پرواز و حداکثر سرعت بوده است، مطمئناً چیزی با این شکل و شمایل ندیده ایم.
حالا یک شرکت آفریقایی موسوم به “فراستیل”(PHRACTYL) از طراحی یک تاکسی پرنده پرده برداری کرده است که در نگاه اول با پاهایی شبیه به پرندگان و بال های منحصر به فرد و کابینی جالب توجه به شکل سر و منقار پلیکان، به شکل یک پرنده بنظر می رسد.
در صورتیکه پرندگان همیشه منبع الهام پرواز انسان بوده اند، بعد از موفقیت “برادران رایت”، بال های پهن و مسطح به یک استاندارد در هوانوردی تبدیل گشته اند و پیشرفت های فناورانه برای بلند شدن از زمین بیشتر روی این بالها اتفاق افتاده است. با این وجود، مهندسان “فراستیل” این فناوری متعارف را با طراحی کاملاً منحصر به فرد خود که شبیه به بال پرندگان است، کنار گذاشته اند.
اما آنها در همین جا متوقف نشده اند، چونکه دُم و پایه های مخصوص فرود و سر پا ایستادن این تاکسی پرنده نیز کاملا شبیه به پرندگان واقعی طراحی شده است.
تقلید از مفاهیمی که در طبیعت موجود هستند ممکنست ساده باشد، اما این تیم برای تولید نمونه های اولیه از این طراحی بر دشواری های زیادی فائق آمده است.
هدف آنها ساخت یک ماشین پرنده کاربردی و پاک با بهره گیری از نیروی محرکه الکتریکی است. با این وجود، آنها می دانند که فناوری باتری هنوز راه درازی در پیش دارد تا بتواند این پروازها بطور کامل تامین نیرو کند و بدین سبب در طراحی آیرودینامیکی این هوانورد به یک طرح کاملاً بدیع رسیدند که به آن “ماکروبات”(Macrobat) می گویند.
وقتی صحبت از برخاستن از زمین به میان می آید، “ماکروبات” از پاهای شبیه به پرنده اش استفاده می نماید تا کابین سرنشینان را بالا ببرد و سپس آنرا به سمت عقب متمایل کند تا زاویه مناسبی برای بال هایی که آنها هم شکل متفاوتی دارند، بوجود آورد. سپس سیستم پیشرانه وارد عمل می شود و نیروی بالابر لازم را برای آن فراهم می آورد. البته برخاستن “ماکروبات” مانند سایر تاکسی های پرنده به شکل کاملا عمودپرواز و مستقیم نخواهد بود، بنا بر این است که تیم سازنده، عبارت جدیدی به نام “تقریبا عمودپرواز” را برای آن ابداع کرده است.

هنگامی که “ماکروبات” به اندازه کافی در هوا بالا می رود، پاهای آن جمع می شوند تا نیروی اصطکاک با هوا کم شود و “ماکروبات” مانند هر هواپیمای دیگری پرواز کند.
بر اساس گزارش های اعلام شده در وب سایت این شرکت، این تیم ادعا می کند که “ماکروبات” با بار ۱۵۰ کیلوگرمی، ۱۵۰ کیلومتر با حداکثر سرعت ۱۸۰ کیلومتر در ساعت پرواز خواهدنمود.
“فراستیل” ادعا می کند که پاهای منحصر به فرد “ماکروبات”، آنرا برای فرود در زمینهای ناهموار نیز سازگار می کند. با این وجود، فرود باید با سرعت بسیار پایینی صورت گیرد و در صورت عدم انجام این کار، “ماکروبات” واژگون خواهد شد.
این شرکت در مورد چیدمان موتورهای پیشرانه چندان سختگیر نیست و درحال کار بر روی نحوه استقرار آن بصورت واحدهای منفرد در هر بال یا بصورت سری است.
بال های “ماکروبات” نیز بسیار جالب هستند، اما از آنجا که هنوز ثبت اختراع نشده و مالکیت معنوی آن تحت محافظت نیست، این شرکت چیز زیادی درباره آن فاش نکرده است.
“ماکروبات” نیز مانند سایر تاکسی های پرنده به شکلی طراحی شده است که توسط انسان درون کابین و همین طور ازراه دور قابل هدایت باشد.
“فراستیل” همین طور ادعا می کند که “ماکروبات” از مواد پایدار و به شکل ماژولار ساخته خواهد شد تا جایگزینی قطعات یدکی برای آن آسان باشد.

منبع:

دسته‌ها