میکروپلاستیک ها می توانند مقاومت آنتی بیوتیکی را بالا برند

خرید بک لینک: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که آلودگی ناشی از میکروپلاستیک ها می تواند به افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی منجر شود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، ظرف تولید شده از “استایروفوم”(Styrofoam) که چیزبرگر را در خود جای می دهد، ممکنست به افزایش مقاومت مردم در مقابل آنتی بیوتیک ها کمک نماید.
بگفته دانشمندان دانشکده مهندسی “جورج آر. براون”(George R. Brown School of Engineering) در “دانشگاه رایس”(Rice University) آمریکا، پلی استایرن دور ریخته شده که بعد از تجزیه به میکروپلاستیک ها تبدیل می شود، خانه ای دنج نه فقط برای میکروب ها و آلاینده های شیمیایی، بلکه برای مواد ژنتیکی انتشار یافته فراهم می آورد که موهبت مقاومت را به باکتری ها می بخشند.
این پژوهش نشان میدهد که چگونه پیر شدن میکروپلاستیک ها در محیط، آنها را به بستری مناسب برای تولید “ژن های مقاوم به آنتی بیوتیک”(ARGs) تبدیل می کند. این ژن ها توسط کروموزوم های باکتریایی، فاژها و پلاسمیدها محافظت می شوند که همگی ناقل های بیولوژیکی هستند که می توانند مقاومت آنتی بیوتیکی را گسترش دهند و به انسان منتقل کنند و همچنین، توانایی آنها را برای مقابله با عفونت ها کاهش دهند.
این پژوهش که به سرپرستی “رایس سیویل”(Rice Civil) و “پدرو آلوارز”(Pedro Alvarez)، پژوهشگران دانشگاه رایس و با همکاری پژوهشگران چینی و “دانشگاه هیوستون”(University of Houston) انجام شده است، نشان میدهد مواد شیمیایی که از پلاستیک خارج می شوند، با بالا رفتن سن، حساسیت را به انتقال افقی ژن می افزایند که مقاومت بواسطه آن توسعه می یابد.
آلوارز اظهار داشت: ما از فهمیدن این مساله شگفت زده شدیم که پیری میکروپلاستیک، مقاومت آنتی بیوتیکی افقی را بیشتر می کند. افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی، یک تاثیر نادیده گرفته شده آلودگی میکروپلاستیک است.
پژوهشگران دریافتند میکروپلاستیک ها که قطر آنها به ۱۰۰ نانومتر تا پنج میکرومتر می رسد و توسط قسمت فرابنفش نور خورشید پیر می شوند، از سطوحی برخوردار می باشند که میکروب ها را به دام می اندازند. همان گونه که پلاستیک ها تجزیه می شوند، مواد شیمیایی را که پروسه “دپلیمریزاسیون”(Depolymerization) را پشت سر گذاشته اند، پاکسازی می کنند و به ژن های مقاوم به آنتی بیوتیک، فرصتی برای تهاجم می دهند.
پژوهشگران خاطرنشان کردند که سطوح میکروپلاستیک ممکنست مانند محل تجمع باکتری های حساس عمل کنند و بواسطه تماس باکتری ها با یکدیگر و مواد شیمیایی منتشرشده، انتقال ژن را سرعت ببخشند. این پژوهش نشان میدهد که این هم افزایی می تواند شرایط محیطی مطلوب برای مقاومت آنتی بیوتیکی را حتی در غیاب آنتی بیوتیک ها افزایش دهد.
این پژوهش، در “Journal of Hazardous Materials” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها