درمان آسم شدید با یک پادتن مونوکلونال

به گزارش خرید بک لینک محققان آمریکایی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند یک درمان پادتن مونوکلونال جدید می تواند گزینه درمانی خوبی برای بیماران مبتلا به آسم متوسط ​​تا شدید باشد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، یافته های این مطالعه که به سرپرستی “مایکل ای وچلر”(Michael E. Wechsler) انجام شد نشان داد که پادتن مونوکلونال”itepekimab” در فاز ۲ کارآزمایی، ایمن و موثر بوده است.
آسم یک بیماری مزمن ریوی است که با تنگ شدن و التهاب و افزایش حساسیت راه های هوایی به انواع محرک ها، مشخص می شود. در ایالات متحده، حدود ۱۰ درصد از ۳۰ میلیون فرد مبتلا به آسم از آسم شدید رنج می برند که حتی این بیماری با استفاده از درمان های سنتی مانند کورتیکواستروئیدها هم به خوبی کنترل نمی گردد.
دکتر وچلر محقق این مطالعه از موسسه ملی آسم آمریکا اظهار داشت: آسم شدید یک مشکل بزرگ در جهان است و ما همیشه به دنبال راه های درمانی جدید برای بیمارانی که به درمان های موجود پاسخ نمی دهند، هستیم. حالا ما درحال بررسی راه درمانی جدیدی هستیم که امکان دارد بتواند التهاب را قطع کرده و سبب بهبود حال بیماران مبتلا به آسم شود.
هم اکنون، چندین پادتن مونوکلونال مانند دوپیلوماب (Dupilumab)، مپولیزوماب(mepolizumab) و بنرالیزوماب (Benralizumab) برای هدف قرار دادن پروتئین های سیتوکین مانند اینترلوکین-۴، اینترلوکین-۵ و اینترلوکین-۱۳ تایید شده اند و در درمان آسم شدید نوع ۲ هم موثر شناخته شده اند. با این وجود درمان های هدفمند جدیدی مورد نیاز است.
نام پادتن مونوکلونال جدید “Itepekimab” است که برای هدف قرار دادن اینترلوکین ۳۳ طراحی شده است. محققان این مطالعه طی آزمایشاتی، ابتدا “itepekimab “را به تنهایی و سپس در ترکیب با دوپیلوماب و سپس در چند آزمایش شامل کار آزمایی چند مرکزی، تصادفی، دو سر چشمی و کنترل شده با دارونما مورد بررسی قرار دادند. سن شرکت کنندگان این مطالعه بین ۱۸ تا ۷۰ سال بود و از آسم متوسط ​​تا شدید رنج می بردند و گلوکوکورتیکوئید استنشاقی و بتا آگونیست های دارای اثر طولانی (LABAs) استفاده می کردند.
طی آزمایشات افراد به چهار گروه تقسیم شدند و در ادامه دوزهای زیر جلدی itepekimab، دوپیلوماب و تلفیقی از هر دو و دارونما را هر دو هفته یک مرتبه و به مدت ۱۲ هفته دریافت نمودند. در انتها نتایج آزمایشات، از دست دادن کنترل آسم در ۲۲ درصد از بیماران دریافت کننده itepekimab در مقابل ۴۱ درصد از بیماران گروه دارونما، ۲۷ درصد از بیماران دریافت کننده داروی ترکیبی و ۱۹ درصد از بیماران دریافت کننده دوپیلوماب را نشان داد. همینطور نتایج نشان داد itepekimab سبب بهبود عملکرد ریه می شود.
دکتر وچلر اظهار داشت: این مطالعه به ما بینشی در مورد پاتوفیزیولوژی آسم و امید به توسعه گزینه درمانی جدید برای بیماران مبتلا به آسم شدید می دهد. ما مشتاقانه منتظر پیشبرد این تحقیق جهت کمک به بیماران هستیم. باید مشخص نماییم که کدام دسته از بیماران به این درمان جدید پاسخ می دهند.

منبع:

دسته‌ها