گردشگری با قایق های رباتیک خودران

به گزارش خرید بک لینک مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) نسبت به ساخت قایق های رباتیک خودران دقیق با سیستم های ادراک، ناوبری و کنترل قوی با ظرفیت ۵ سرنشین اقدام نموده است که در آمستردام هلند، گردشگران را به گردش می برد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی مؤسسه فناوری ماساچوست آماده است تا قایق مسافربری خودرانی را که طی ۶ سال قبل درحال توسعه آن بوده است، عملیاتی کند.
این قایق رباتیک خودران که “روبوت”(Roboat) نام دارد، چندین بار بازطراحی شده است. بعنوان مثال سال قبل نسخه ای از آن آزمایش شد که می توانست دو مسافر را حمل کند. اما سازندگان “روبوت” سال جاری نسخه کامل آنرا که می تواند حداکثر پنج مسافر یا ۱۵۰۰ کیلوگرم بار را حمل کند، زباله ها را جمع آوری کند و کالاها را تحویل دهد، در آمستردام عرضه می کنند.
جدید ترین نسخه از “روبوت” با طراحی مشکی و خاکستری و دو نیمکت که روبروی یکدیگر قرار گرفته اند، ظاهری آینده نگرانه دارد. این دستگاه کاملاً برقی است و با یک مرتبه شارژ ۱۰ ساعت کار می کند و همینطور دارای قابلیت شارژ بی سیم است.
“دانیلا روس”، مدیر آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی مؤسسه فناوری ماساچوست می گوید: این نسخه دقیق تر است و سیستم های ادراک، ناوبری و کنترل قوی تری نسبت به نسخه های پیشین دارد. همینطور دارای خصوصیت های جدیدی همچون حالت نزدیکی است که نزدیک شدن به یک بندر یا اتصال به قایق دیگر را آسان تر می کند و همینطور موقعیت یابی پویای بهتری دارد که به آن کمک می نماید در آب بهتر حرکت نماید.
به قول آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی مؤسسه فناوری ماساچوست، فناوری خودران این قایق رباتیک شبیه به همان فناوری است که در خودرو های خودران استفاده می شود و با استفاده از جی پی اس برای تصمیم گیری در مورد یک مسیر ایمن از نقطه A تا نقطه B عمل می کند.
“روبوت” همینطور از فناوری “لیدار”(LIDAR) و چندین دوربین برای میدان دید ۳۶۰ درجه استفاده می نماید که به آن راهی برای تعیین مسیر و پیشگیری از برخورد با موانع می دهد. این قایق می تواند به صورت شبانه روزی کار کند، اما یک اپراتور در خشکی از یک مرکز کنترل آنرا از راه دور نظارت می کند. ضمن این که یک اپراتور به تنهایی می تواند تا ۵۰ “روبوت” را نظارت کند.
روبوت های جدید همین امروز در آب های آمستردام به نمایش درخواهند آمد. “استفان فن دایک”، مدیر نوآوری در مؤسسه آمستردام اظهار داشت: مرکز تاریخی آمستردام با یک شبکه مویرگی از طریق آب ها مکان مناسبی برای شروع این اتفاق است.

منبع:

دسته‌ها