خطا در تزریق واکسن آسترازنکا به کشفی غیرمنتظره منجر شد!

به گزارش خرید بک لینک یک اشتباه در میزان دوز تزریقی واکسن آسترازنکا به کشفی غیرمنتظره منجر گردید.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، خطایی که سال قبل در تزریق واکسن آسترازنکا رخ داده بود، به کشف نتایج بهتر منجر گردید.
حالا محققان “Northwestern Medicine”، آن یافته های تصادفی را بازسازی کرده اند و نشان دادند که در بعضی از واکسن ها اگر دوز اول کمتر از دوز دوم تزریق شود، اثربخشی واکسن بیشتر خواهد بود.
اواخر سال ۲۰۲۰، به دنبال اعلام موفقیت آمیز بودن فاز ۳ آزمایش بالینی واکسن مبتنی بر آران ای پیامرسان (mRNA) کووید-۱۹، شرکت داروسازی آسترازنکا با همکاری دانشگاه آکسفورد خبر از نتایج هیجان انگیز واکسن خود داد. اطلاعیه مطبوعاتی اولیه نشان داد که این واکسن اثربخشی ۷۰ درصدی در پیشگیری از کووید-۱۹ دارد.
نتایج امیدوارکننده تری هم وجود داشت، تزریق نصف دوز در مرحله اول و یک دوز کامل در مرحله دوم سبب اثربخشی حدود ۹۰ درصدی این واکسن می شد. اما به سرعت مشخص شد که این تزریق اشتباه بوده و جزوی از دستورالعمل های این شرکت نبوده است.
“منه پانگالوس” (Mene Pangalos)، از مدیران شرکت آسترازنکا که بر روی این تحقیقات کار می کند این خطا را یک “اشتباه مفید” خواند، باآنکه این شرکت در ابتدا تزریق اشتباهی را فاش نکرده بود. “پانگالوس” به نیویورک تایمز گفته که این خطا برای هیچ کس خطرناک نبود. او اضافه کرد: ما این خطا را اصلاح کردیم و مطالعات خویش را ادامه دادیم و تغییری در آن ایجاد نکردیم و موافقت کردیم که آن بیماران را هم در مطالعات مورد بررسی قرار دهیم.
نخستین فاز آزمایش انسانی هر نوع واکسنی شامل مرحله ای به نام ” افزایش دوز” است که در آن دو دوز با مقادیر کم به افراد تزریق می شود، اگر همه چیز مناسب باشد به سایر داوطلبین دوزهای مشابه با مقادیر بیشتر تزریق می شود.
“پابلو پنالوزا – مک مستر” (Pablo Penaloza-MacMaster)، نویسنده اصلی این تحقیقات می گوید: هدف، بررسی ایمن بودن واکسن است، ازاین رو دانشمندان از روش “افزایش دوز” استفاده می نمایند تا حداقل دوز مناسب برای ایجاد ایمنی کافی را دریابند.
در این مطالعات به صورت معمول میزان دوز اول و دوز دوم یکی است. خطایی که در آزمایش های آسترازنکا رخ داد، بینشی متفاوت عرضه کرد که نشان می داد در صورت تزریق مقادیر کم تر در دوز اول واکنش ایمنی بیشتر می شود.
این تحقیقات جدید با هدف پاسخ به سوالی مهم در مورد داده های آزمایش انسانی واکسن آسترازنکا انجام شده است. به علت تغییراتی که در دستورالعمل های آزمایش آسترازنکا رخ داد، گروهی که دوز اول کمتری دریافت کرده بودند، دوز دوم را با فاصله ی بیشتری نسبت به سایرین دریافت نمودند. ازاین رو آیا اثربخشی بیشتر واکسن در اثر تفاوت مقادیر دو دوز بوده است یا به علت افزایش مدت زمان بین تزریق دو دوز؟
محققان برای پاسخ به این سؤال به بررسی پاسخ ایمنی موش ها در مقابل دو واکسن مختلف کووید-۱۹ یعنی کن ساینو (CanSino) و اسپوتنیک وی که هر دو در دسته ی واکسن های مبتنی بر آدنوویروس هستند و از وکتور ویروسی مشابه آسترازنکا استفاده می نمایند، پرداختند.
در این تحقیقات مشخص شد که تزریق دوز ابتدایی با مقادیر کم تر و به دنبال آن دوز دوم با مقادیر بیشتر سبب ایجاد پاسخ ایمنی بهتر هم از نظر کیفیت و هم از نظر کمیت در موش ها می شود.
همینطور در این تحقیقات مشخص شد که این دستورالعمل در واکسن های آزمایشی HIV هم که از وکتور مشابه واکسن کووید-۱۹ استفاده می نمایند، می تواند اثربخش باشد. این مورد نشان داده است که چنین دستورالعملی می تواند بر واکسن های دیگر هم اثر بگذارد.
یک مشکل بالقوه قابل توجه در این دستورالعمل وجود دارد. تزریق دوز ابتدایی با مقادیر پایین سبب ایجاد ایمنی اولیه ضعیف تری نسبت به تزریق دوز استاندارد می شود. این بدان معناست که فرد بعد از تزریق دوز اول به میزان کمتری در مقابل ویروس محافظت خواهد شد.
در کنار این یافته ها، محققان دریافتند که با افزایش فاصله میان تزریق دو دوز، پاسخ ایمنی بیشتری ایجاد می شود.
به نقل از “پنالوزا – مک مستر” مشکلی که به وجود می آید، این است که با کاهش میزان دوز اول و افزایش فاصله میان تزریق دو دوز افراد بیشتر در مقابل مبتلا شدن به ویروس صدمه پذیر خواهند شد و این مورد هنگام همه گیری که زمان در آن اهمیت زیادی دارد، ایده آل نیست.
او می گوید: با وجود همه گیری، افزایش فاصله دو دوز از نظر اخلاقی چالش برانگیز است، چونکه ما می خواهیم افراد سریعا به صورت کامل واکسینه شوند. اما چنین نگاهی فوایدی هم دارد و می تواند مدت زمان و قدرت پاسخ ایمنی را افزایش دهد. چنین موضوعی نه تنها برای واکسن ویروس سارس-کوو-۲ بلکه برای سایر واکسن ها مفید می باشد.
از آن جا که در این تحقیقات آزمایش های انسانی کمی انجام شده، محققان کنجکاوند تا یافته های خویش را روی انسان ها بررسی نمایند.
با این وجود خطایی که در تزریق واکسن آسترازنکا رخ داد، شواهدی قوی از اثربخشی بیشتر واکسن در نتیجه ی تزریق دوز اول کمتر با فاصله ی زمانی بیشتر بین دو دوز عرضه کرده است.

منبع:

دسته‌ها