رشته کوه قفقاز از منظر فضا

ناسا بتازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری باشکوه از حرکت ایستگاه فضایی بین المللی بر فراز رشته کوه ˮقفقازˮ منتشر نمود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا، ناسا در ادامه نوشت: درخشش نور شهرها درجایی که اروپا و آسیا با یکدیگر ملاقات می کنند، نمایان تر است. در این تصویر ایستگاه فضایی بین المللی از فاصله ۲۶۴ مایل بالاتر از زمین و بر فراز کوه های قفقاز درحال چرخش است.
رشته کوه قفقاز رشته کوهی آسیایی میان دریای سیاه و دریای کاسپین در منطقه قفقاز است. این رشته کوه در کشورهای روسیه، اوستیای جنوبی، گرجستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه گسترده شده است.
موشک سایوز MS-۱۸ در سمت چپ تصویر و قسمتی از ماژول آزمایشگاهی چند منظوره نائوکا در این تصویر قابل نمایش است.
نائوکا(nauka) که در زبان روسی به مفهوم “علم” است، چدی پیش سوار بر موشک روسی پروتون به همراه بازوی رباتیک اروپایی و یک ربات دو دست به طول ۱۶ فوت که می تواند آزادانه بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی حرکت نماید، به ایستگاه فضایی بین المللی رسیدند.
این ماژول بدون سرنشین با طول ۴۳ فوت، بعد از هشت روز پرواز به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد. نائوکا نوع جدیدی از تجهیزات علمی برای اکتشافات آینده خواهد بود که امکاناتی مانند توالت فرنگی برای سرنشینان را به ایستگاه فضایی بین المللی برده است.
ماژول نائوکا مانند یک ایستگاه عملیاتی برای بازوی رباتیک اروپایی(European Robotic Arm) عمل می کند که “آژانس فضایی اروپا”(ESA) آنرا بصورت ویژه برای خدمات رسانی به بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی طراحی نموده است.

دسته‌ها