ترمیم پرده لطمه دیده گوش با کمک چاپگر سه بعدی

لطمه دیدگی پرده گوش موجب ایجاد درد و کاهش شنوایی می شود و درمان آن دشوار است اما حالا پژوهشگران دانشگاه ˮهارواردˮ راه بهتری برای درمان پرده لطمه دیده گوش به وسیله چاپگر سه بعدی یافته اند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، دانشمندان دانشگاه هاروارد به وسیله ی چاپگر سه بعدی ایمپلنتی به نام “فونو گرفت”(PhonoGraft) ساخته اند که بر روی محل لطمه دیده قرار می گیرد و سلول های طبیعی را وادار به رشد مجدد می کند. این ایملنت حالا به تولید تجاری رسیده است.
پرده گوش، بافتی نازک و دایره ای شکل است که در واکنش به امواج صوتی به لرزه در می آید. این لرزش ها به سیگنال های الکتریکی قابل درک برای مغز تبدیل می شود. استفاده نادرست از گوش پاک کن و یا صدای بسیار بلند می تواند به پرده ی گوش لطمه برساند و اگر این بافت نازک گرفتار لطمه دیدگی شود نمی تواند به درستی کار خودرا انجام دهد. لطمه دیدن پرده گوش راه را برای ورود ویروس ها و باکتری ها به بخش های داخلی گوش باز می کند و منجر به ایجاد عفونت های جدی می شود.

هم اکنون بهترین روش ترمیم پرده ی صماخ تمپانوپلاستی نام دارد که با بهره گیری از بافت های خود بیمار انجام می شود و در آن پشت گوش فرد بُرش می خورد. بطور معمول شنوایی فرد بعد از عمل جراحی بطور کامل بهبود نخواهد یافت. امکان شکست چنین عمل جراحی نیز وجود دارد و گاهی از اوقات نیاز به انجام جراحی مجدد است.
“فونو گرفت” این مشکلات را حل می کند. این ایمپلنت ظاهری مشابه پرده گوش دارد و از ماده ای مبتنی بر پلیمر تولید شده که جوهر چاپگری سه بعدی است. این ایمپلنت نه فقط به بهبود شنوایی فرد کمک می نماید بلکه داربستی برای سلول ها به وجود می آورد تا باردیگر رشد کنند.
آزمایش های انجام شده بر روی حیوانی به نام چینچیلا نیز نتایج امیدوارکننده ای نشان داده است.

آرون رمنشایدر(Aaron Remenschneider)، یکی از پژوهشگران این پروژه می گوید: سه ماه بعد از آن که ما این ایمپلنت را در گوش این حیوان قرار دادیم آزمایش ها نشان داد که شنوایی بطور کامل بازیابی شده است. ما همین طور درون مجرای گوش را بررسی کردیم و شاهد ترمیم پرده گوش با بافت طبیعی بودیم.
“فنوگرفت” را می توان بوسیله مجرای گوش وارد کرد تا ترمیم پرده صماخ با روشی کمتر تهاجمی صورت گیرد.
پژوهشگران حالا به دنبال دریافت تاییده سازمان غذا و داروی آمریکا جهت استفاده از این ایمپلنت در انسان ها هستند.

دسته‌ها