ایلان ماسک: سفر به ماه نیازمند ۸ استارشیپ است!

به گزارش خرید بک لینک ارسال فضانوردان به ماه کار آسانی نیست و برای انجام آن میزان زیادی سوخت لازم است و موشک های استارشیپ وظیفه ی این سوخت رسانی را برعهده دارند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریزم، موشک سترن- ۵ ناسا، طی ماموریت آپولو در صورتیکه مخزن های سوختش کاملا پر بود حدود دو میلیون و ۹۰۰ کیلوگرم وزن داشت و در هر ثانیه ۲۰ تن سوخت موشک می سوزاند.
حالا بعد از گذشت دهه ها ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس، می خواهد تا بار دیگر انسان ها را به ماه ببرد اما این دفعه چندین بار سوختگیری در فضا برای رسیدن به قمر زمین مورد نیاز است.
شرکت “بلواوریجین” که رقیب اسپیس ایکس است بتازگی گفته که شرکت اسپیس ایکس برای رسیدن به ماه باید ۱۶ پرتاب انجام دهد.
ایلان ماسک در روز چهارشنبه در توئیتی پاسخ این ادعا را داد و گفت احتمال پرتاب ۱۶ موشک خیلی کم است. استارشیپ می تواند ۱۵۰ تن محموله حمل کند بدین سبب حداکثر هشت موشک برای پر کردن مخزن ۱۲۰۰ تنی ماه گرد استارشیپ کافی است.
وی در ادامه نوشت: وزن استارشیپ بدون سپرهای حرارتی و باله ها سبک تر نیز خواهد بود و پایه های فرود بر ماه نیز وزن زیادی ندارند بدین سبب شاید تنها نصف ظرفیت مخزن کافی باشد یعنی چهار موشک.
اما اگر ۱۶ موشک نیز مورد نیاز باشد ایرادی ندارد. اسپیس ایکس در نیمه ی اول سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۶ پرتاب انجام داده است و بیش از ۲۰ بار به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است که از اتصال به موشک خودمان مشکل تر است.
با این وجود سوالی که مطرح می شود این است: آیا طبق گفته ی ایلان ماسک، فضانوردان باید نیمی از سال را در مدار بمانند تا مخازن سوخت برای سفر به ماه پر شود؟
پیچیدگی های این موشک ها زیاد است بطور مثال پیشران سوپرهوی به تنهایی ۲۹ موتور رپتور دارد.
این شرکت فضایی هنوز نخستین آزمایش ارسال موشک استارشیپ به مدار را انجام نداده است اما این پرتاب به زودی انجام خواهد گرفت. اسپیس ایکس بتازگی دو بخش سوپرهوی و استارشیپ را روی یکدیگر قرار داده است و اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود تا اختتام تابستان نخستین سفر مداری استارشیپ صورت خواهد گرفت و تنها در این صورت است که اسپیس ایکس می تواند به سراغ موانع بعدی سفر به ماه همچون سوختگیری در فضا برود.

دسته‌ها