احتمال وجود قدیمی ترین بقایای یافت شده از موجودات زنده در یک فسیل

الگوهای لوله ای پیچیده ای که در یک صخره آبی عظیم باستانی کشف شده می تواند بقایایی از اسفنج های شاخی ما قبل تاریخ و قدیمی ترین فسیل یافت شده از حیات حیوانات بر زمین تا کنون باشد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، محققان خصوصیت های غیرمعمولی در یک صخره آبی عظیم که ۸۹۰ میلیون سال قبل توسط باکتری ها تولید شده است، یافتند. این صخره طی فرایندهای زمین شناسی به سمت بالا آمده و بخشی از رشته کوه های مکنزی در شمال غربی کانادا را ایجاد کرده است.
نمونه های کوچکی از سنگ ها در زیر میکروسکوپ بررسی گردید و در آنها الگوهای لوله ای شکلی مشاهده شد که قطری معادل نصف قطر موی انسان داشتند و ساختاری سه بعدی مشابه اسفنج های خاوری که به نام “اسفنج حمام” هم شناخته می شوند در آنها مشاهده شد.
درحالی که امروزه صخره های آبی توسط مرجان ها و جلبک ها ایجاد می شوند در گذشته سیانوباکتری های فتوسنتز کننده صخره هایی به عرض چندین کیلومتر و صدها متر ضخامت ایجاد می کردند.
پروفسور “الیزابت ترنر” (Elizabeth Turner) از دانشگاه لورنتیان (Laurentian)، نخستین بار این ساختارهای عجیب را در نمونه ی کم قطری از سنگ مشاهده کرد. در آن زمان او دانشجوی پزشکی بود. بعد از گذشت دو دهه او مجموعه ای از این سنگ ها جمع آوری کرد و نمونه های بیشتری از این خصوصیت در سنگ ها یافت.
اگر تایید گردد که این فسیل های کشف شده نخستین فسیل های به وجود آمده از اسفنج ها هستند میتوان اظهار داشت که آنها ۳۵۰ میلیون سال از قدیمی ترین فسیل اسفنج شناخته شده تا کنون، قدیمی تر هستند.
تابحال قدیمی ترین فسیل حیوانات ۵۵۸ میلیون سال قدمت داشته است.
طبق مطالعات قبلی، اسفنج ها از نخستین موجودات زمین هستند که در خلال دوره پیشین زیستی نو در حدود نیم تا یک میلیارد سال قبل به وجود آمده اند. برخی دیگر از محققان معتقدند اکسیژن برای حیات موجودات در آن زمان کم بوده و در حدود ۸۰۰ میلیون تا ۵۴۰ میلیون سال قبل میزان اکسیژن برای حیات موجودات به حد مناسبی رسیده است.
با این وجود اسفنج های اولیه بدون وجود اکسیژن کافی هم راهی برای زنده ماندن پیدا کرده بودند.
پروفسور ترنر می گوید: اگر برداشت من از این ماده درست باشد میتوان گفت نخستین موجودات زمین میزان کمتری از اکسیژن نسبت به آن چه تا کنون تصور می کردیم نیاز داشتند.
وی ادامه داد: تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد تا مشخص شود سنگ هایی با قدمت مشابه نشانه هایی از حیات اولیه موجودات در زمین دارند یا خیر. ما باید با ذهنی بازتر به این مساله نگاه نماییم. برداشت من از این مشاهدات ممکنست درست نباشد و نظر من به مفهوم تایید نهایی این مساله نیست.
این در حالیست که برخی دیگر از دانشمندان معتقدند که او اشتباه می کند. “جاناتان آنتکلیف” (Jonathan Antcliffe)، زیست شناس تکاملی و متخصص اسفنج شناسی از دانشگاه لوزان سوئیس می گوید: احتمال این که این فسیل نشانه ای از یک اسفنج باستانی باشد خیلی کم است. او معتقد می باشد برداشت پروفسور ترنر از این مشاهدات اشتباه است.

منبع:

دسته‌ها