پیشبینی خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ با کمک هوش مصنوعی

محققان ˮ دانشگاه تورنتوˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند میتوان از هوش مصنوعی برای پیشبینی افراد در معرض مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ استفاده نمود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، طی این مطالعه محققان دانشگاه تورنتو با استفاده از یک مدل یادگیری ماشین داده های سلامت جمع آوری شده از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶، ۲.۱ میلیون فرد ساکن اُنتاریو را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
بعد از بررسی ها محققان دریافتند که می توانند از این مدل برای پیشبینی دقیق تعداد افرادی که در یک دوره زمانی پنج ساله در معرض مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ بودند، استفاده کنند. مدل یادگیری ماشین یاد شده همینطور می تواند عوامل مختلفی که امکان دارد روی میزان خطر ابتلای افراد به این بیماری تأثیر گذارد تجزیه و تحلیل کند.
“لارا روزلا”(Laura Rosella) نویسنده ارشد این مطالعه و استاد دانشکده پزشکی Temerty و دانشکده بهداشت عمومی Dalla Lana دانشگاه تورنتو اظهار داشت: شناسایی افرادی که در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ هستند بسیار مهم می باشد چون که میتوان اقداماتی که برای پیشگیری از شروع بیماری کاربردی است را انجام داد. این مدل یادگیری ماشین می تواند در مدیریت این بیماری کمک کننده باشد.
روزلا بر این باور است که یافته های این مطالعه می تواند سبب ارتقای آگاهی سیستم های بهداشتیِ بزرگ شده و به آنها در کاهش تعداد مبتلایان به دیابت نوع ۲ کمک نماید. دقت این مدل در پیشبینی مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ حدود ۸۰ درصد است. استفاده از مدل یادگیری ماشین خوب است چون که نشان داده است چگونه داده های جمع آوری شده معمولی می توانند در حل مشکلات پیچیده سلامتی موثر باشند.
وی ادامه داد: جهت استفاده از این مدل به افرادی با تخصص های مختلف نیاز است. برای مثال جهت استفاده از آن به گروهی از دانشمندان کامپیوتر و افرادی که که در درک و فهم داده ها و نحوه استفاده از آنها مهارت دارند و افرادی که از سیستم بهداشت آگاهی دارند، نیاز است.
یافته های این مطالعه در مجله “JAMA Network Open” انتشار یافته است.

منبع:

دسته‌ها