تولید چسب زخم با زهر مار!

دانشمندان با استفاده از آنزیم های موجود در زهر مار ˮافعی سرنیزه ای زرینˮ، یک چسب فوق العاده برای پیشگیری از خونریزی ابداع نموده اند که می تواند تنها ظرف چند ثانیه مانع از خونریزی شود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در حین جراحی یا وقوع یک صدمه تروماتیک، متوقف کردن سریع خونریزی می تواند سبب نجات جان افراد شود. حالا دانشمندان برای حل این مشکل به سراغ یک چیز غیرعادی رفته اند. آنها با استفاده از زهر یک نوع مار سمی موفق به ایجاد یک ابرچسب جدید شده اند که می تواند با تاباندن نور فعال شود و خونریزی را در عرض چند ثانیه متوقف نماید.
ماده موثره در این چسب، “باتروکسوبین” نام دارد که به آن “رپتیلاز” هم گفته می شود و یک آنزیم منعقد کننده و لخته کننده خون برگرفته از سم “مارهای افعی سرنیزه ای زرین” است.
مدت هاست که دانشمندان از این آنزیم برای درمان خونریزی در حین جراحی استفاده می نمایند و چند سال پیش هم با یک هیدروژل نانوفیبری مخلوط شد تا یک بانداژ قابل تزریق ایجاد شود.
محققان دانشگاه های “انتاریوی غربی”، “مانیتوبا” و “شانتو” برای این مطالعه جدید، “باتروکسوبین” را در یک ژلاتین اصلاح شده برای ساختن نوعی چسب جراحی وارد کردند.
مهم این است که این چسب، در مقابل خون مقاوم است، ازاین رو به سرعت جلوی جریان آنرا می گیرد و بمحض قرار گرفتن در معرض نور شدید به سرعت مهر و موم می شود. ایده این است که بتوان آنرا در یک لوله کوچک در جعبه کمک های اولیه جهت استفاده اضطراری جای داد.
“کیبرت مکوانیت” نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: در حین ضربه، صدمه و خونریزی و در مواقع اضطراری، این ابرچسب را میتوان با فشار دادن روی محل خونریزی و تاباندن نور مرئی مانند نشانگر لیزر بر روی آن طی چند ثانیه استفاده نمود. حتی با چراغ قوه یک تلفن هوشمند هم میتوان این کار را انجام داد.
محققان این چسب را در موش هایی با بریدگی های پوستی عمیق، پارگی آئورت و صدمات کبدی آزمایش کردند و توانستند در عرض ۴۵ ثانیه این زخم ها را ببندد و از دست رفتن خون را تا حدود ۷۸ درصد کاهش دهند.
استقامت این چسب ظاهراً ۱۰ برابر بیشتر از چسب فیبرین است که هم اکنون بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
محققان می گویند، این ابرچسب می تواند به جای بخیه در حین جراحی مورد استفاده قرار گیرد یا در یک لوله کوچک در جعبه کمک های اولیه جا بگیرد. اما مطمئناً هنوز کارهای زیادی وجود دارد که باید پیش از تحقق این امر صورت گیرد.
این تحقیق در مجله Science Advances انتشار یافته است.

منبع:

دسته‌ها