کشف خاصیت های جدیدی درباره شدت کووید-۱۹ در افراد گیرنده پیوند عضو

پژوهشگران اسپانیایی موفق شده اند که خاصیت های جدیدی را در ارتباط با شدت ابتلای افراد گیرنده پیوند عضو به کووید-۱۹ کشف کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از کالیفرنیا نیوز تایمز، پژوهشگران “دانشگاه سویل”(University of Seville) اسپانیا در بررسی جدیدی که با همکاری ۱۲ نفر از پژوهشگران بیمارستان های اسپانیا انجام شده است، خاصیت های بالینی دریافت کنندگان پیوند عضو که به کووید-۱۹ مبتلا هستند را ارزیابی کرده اند.
این پژوهش، شرح دقیق تری را در مورد عوارض ناشی از کووید-۱۹ در گیرندگان پیوند عضو ارائه می دهد و فاکتورهای بالینی سودمندی را برای شناسایی سریع بیماری فراهم می آورد. این کار کمک می نماید تا اقدامات و مراقبت های درمانی، بر طبق ارزیابی های فردی هر بیمار صورت بگیرد. این پژوهش، لزوم اقدامات پیشگیرانه را در مورد بیمارانی که بتازگی پیوند عضو انجام داده اند، برای پیش گیری از خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ نشان میدهد.
دکتر “الیسا کوردرو”(Elisa Cordero)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این پژوهش نشان میدهد که مبتلاشدن به کروناویروس در بیمارانی که پیوند عضو انجام داده اند، خصوصاً در اولین ماه های بعد از پیوند عضو، شدیدتر است. در نتیجه، انجام دادن اقدامات جدی احتیاطی، موضوع بسیار مهمی است.
در این پژوهش، ۲۱۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند که ۱۴۰ نفر مرد و بقیه زن بودند و میانگین سنی آنها ۶۳ سال بود. این پژوهش نشان داد که ۹۰ درصد بیماران از سینه پهلو رنج می برند که شایع ترین نشانه های آن تب، سرفه، اختلالات دستگاه گوارش و تنگی نفس است.
۱۷ درصد از بیماران نیازمند پذیرش در بخش مراقبت های ویژه بودند و ۵/۷ درصد آنها از اختلال عملکرد پیوند رنج می بردند. ۴۵ نفر از بیماران مورد بررسی از دنیا رفتند. تعدادی از عوامل در رابطه با نیاز به بستری شدن بیماران در بخش مراقبت های ویژه یا مرگ و میر، مواردی مانند سن بالا، نارسایی تنفسی، افت لنفوسیت ها و افزایش آنزیم “لاکتات دهیدروژناز”(lactate dehydrogenase) را شامل می شود.
این پژوهش، در مجله “PLOS ONE” به چاپ رسید.

دسته‌ها