درمان فشارخون بالا با عصب کشی کلیه

خراسان رضوی بر مبنای نتایج آزمایش بالینی چند مرکز جهانی با شرکت کنندگانی از انگلستان، ایالات متحده، فرانسه، آلمان، هلند و بلژیک مشخص شد که روش تهاجمی با هدف کنترل اعصاب در مجاورت کلیه به صورت قابل توجهی فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا را می کاهد.
به نقل از نیوز، این آزمایش یک روش یک ساعته تحت عنوان «عصب کشی کلیه» است که با استفاده از انرژی اولتراسوند، اعصاب بین کلیه و مغز که سیگنال هایی برای کنترل فشار خون دارند را مختل می کند.
نتایج نشان داده است که این روش درمانی نویدبخش بیماران مبتلا به فشار خون بالایی است که به درمان های سفارش شده پاسخ نمی دهند (فشار خون بالا مقاوم به درمان) و بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی و عروقی ازجمله سکته مغزی و حمله قلبی قرار دارند.
دکتر مانیش ساکسنا از دانشگاه کوئین مری لندن اظهار داشت: «بیماران مبتلا به فشار خون بالا اغلب از صدمه اعضاء بدن ازجمله صدمه قلبی، چشم و کلیه رنج می برند و کیفیت زندگی ضعیفی دارند و بیشتر در معرض خطر حوادث قلبی و عروقی و مرگ قرار دارند.»
وی ادامه داد: خیلی از بیماران با خطر فشارخون بالا مجبورند چندین داروی تجویز شده را مدیریت کنند که رعایت آنها دشوار است و سیستم بهداشتی و منابع بهداشتی را با چالش مهمی روبرو می کنند.
وی افزود: یافتن راه های دیگر برای کاهش فشار خون این بیماران مانند عصب کشی کلیه که خطر قلبی و عروقی و بار دارویی را می کاهد تا کیفیت زندگی آنان را بهبود بخشد منجر به صرفه جویی در هزینه های درمانی خواهد شد.
این تحقیق ۱۳۶ بیماری که به صورت تصادفی عصب کشی کلیه و دارونما دریافت نمودند را مورد بررسی قرار داد. نتایج این آزمایش نشان داد که عصب کشی کلیه بعد از دو ماه در بیمارانی که حداقل سه داروی مختلف برای کاهش فشار خون مصرف می کردند منجر به کاهش قابل توجه و ایمن فشار خون همینطور کاهش فشار خون به میزان ۸ میلی متر جیوه شد. این میزان در بیمارانی که دارونما دریافت نمودند ۴.۵ میلی متر جیوه بود.

یکی از شرکت کنندگان این مطالعه، رائنارد گونزالس ۴۹ ساله بود که حدود ۱۹ سال است، قرص فشار خون مصرف می کند و طی ۹ سال قبل مجبور بوده است هر روز پنج قرص مختلف مصرف کند.
گونزالس اظهار داشت: «مدیریت این داروها بسیار دشوار بود و دوز آن توسط مشاور به صورت مداوم افزایش می یافت. احساس بی حالی می کردم و حفظ وزن سالم سخت بود چونکه فقط مجبور بودم برای مقابله با خستگی و بیدار بودن مواد غذایی مصرف کنم.»
وی افزود: «درمان با روش جدید سبب شده وزن خویش را کنترل کنم، انرژی و انگیزه بسیار بیشتری هم دارم. فشار خون من پس از هرگونه فعالیت بدنی بالا می ماند اما حالا با انجام فعالیت سنگین هم فشار خون من پایین است.»
وی ادامه داد: «تمام داروهایی که پیش از آزمایش مصرف می کردم را دیگر استفاده نمی کنم و الان فقط یک قرص ترکیبی سه گانه مصرف می کنم. واقعا خوشحالم که این درمان بزودی در دسترس دیگران قرار خواهد گرفت.»
پروفسور ملوین لوبو، محقق اصلی تحقیق از دانشگاه کوئین مری لندن اظهار داشت: «احتمالا این تحقیق یکی از مهم ترین مطالعات در زمینه فشار خون بالاست که در دوران همه گیری انجام شده است. میتوان تصور کرد که عصب کشی کلیه در آینده بسیار نزدیک به گزینه درمانی برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا تبدیل گردد و انستیتوی ملی سلامت و تعالی مراقبت انگلیس (NICE) در ماههای آینده ارزیابی مجدد این فناوری را بر مبنای مجموعه داده های اخیر انجام خواهد داد.»
نتایج این تحقیق در The Lancet منتشر و در نشست مجازی آمریکا کاردیولوژی ۲۰۲۱ عرضه شده است.

منبع:

دسته‌ها