با همکاری آژانس فضایی ژاپن و هوندا سیستمی که اکسیژن، هیدروژن، آب و برق را در فضا فراهم می آورد

به گزارش خرید بک لینک آژانس هوافضای ژاپن(JAXA) با همکاری شرکت ˮهونداˮ(Honda) به دنبال ساخت یک سیستم انرژی جدیدی برای مستعمرات فضایی آینده است که به ایستگاه های مستقر در سیارات دیگر امکان می دهد اکسیژن و هیدروژن تولید و جمع آوری کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن(JAXA) و شرکت “هوندا” اعلام نمودند که یک سیستم انرژی تجدیدپذیر گردشی جدید را آزمایش می کنند که می تواند اکسیژن، هیدروژن و برق را برای مدت طولانی به ایستگاه های فرازمینی استقرار انسان تأمین کند.
این پروژه با هدف تقویت قابلیت اکتشافات فضای عمیق با کاهش احتیاج به ارسال منابع از زمین انجام شده است.
آنها به منظور انجام این کار، درحال ساخت سیستمی هستند که تلفیقی از یک سیستم الکترولیز آب با فشار افتراقی بالا و یک سیستم پیل سوختی باشد.
سیستم الکترولیز آب با فشار افتراقی بالا، آب را با استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید اکسیژن و هیدروژن الکترولیز می کند، در حالیکه سیستم پیل سوختی از اکسیژن و هیدروژن آب و برق تولید می کند.

“ساساکی هیروشی” معاون رئیس JAXA می گوید: اکسیژن، هیدروژن و انرژی الکتریکی برای فعالیتهای انسان در فضا ضروری هستند. تحقق یک سیستم انرژی تجدیدپذیر چرخشی ما را قادر می سازد بدون احتیاج به تأمین منابع از زمین، این نیازها را در فضا برطرف نماییم. انتظار می رود این سیستم فعالیتهای ما را در فضا به طرز قابل ملاحظه ای گسترش دهد.”
هیدروژن و برق برای مأموریت های آینده و به منظور تأمین نیروگاه های فرازمینی بسیار حیاتی هستند. اکسیژن جدا از کاربرد آشکار برای نفس کشیدن کاوشگران فضایی، برای پیشرانه موشکی هم مورد نیاز است.
آژانس هوافضای ژاپن و شرکت هوندا سال قبل در ماه نوامبر یک توافق نامه تحقیقاتی مشترک سه ساله امضا کردند تا نمونه های اولیه این سیستم را محقق کنند و با امضای این توافق نامه همکاری خویش را برای آزمایش سیستم انرژی تجدیدپذیر گردشی رسمی کردند.
هدف نهایی آنها آزمایش این سیستم در “دروازه ماه” ناسا است که یک ایستگاه فضایی در مدار ماه خواهد.

آنها اظهار داشتند که این سیستم الکترولیز آب با فشار افتراقی بالا بوجود آمده توسط شرکت “هوندا”، هیدروژن را بدون استفاده از کمپرسور فشرده می کند، به این مفهوم که بسیار سبک تر خواهد بود و ازاین رو پرتاب آن به فضا آسان تر خواهد بود.
همینطور ناسا در یک اقدام تاریخی اعلام نمود که اکسیژن قابل تنفس را از جو مریخ با استفاده از یک ابزار کوچک آزمایشگاهی استخراج کرده است. با مأموریت های فضایی که برای کشف فضای عمیق در دهه ۲۰۳۰ و پس از آن برنامه ریزی شده اند، چنین سیستم هایی برای توسعه دانش ما از جهان حیاتی خواهند بود.
آژانس هوافضای ژاپن و این خودروساز ژاپنی طی ماههای آینده نمونه های اولیه این سیستم را آزمایش می کنند و بعد از آن نتایج را در مقاله ای در سال ۲۰۲۲ منتشر خواهند کرد.

منبع:

دسته‌ها