رونمایی از پوست الکترونیکی سامسونگ

به گزارش خرید بک لینک شرکت سامسونگ یک پوست الکترونیکی قابل انعطاف را معرفی کرده است که می تواند ضربان قلب کاربر را تشخیص و نمایش دهد و در آینده ای نزدیک در فناوری های پوشیدنی مورد استفاده قرار گیرد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، به نظر می آید شرکت سامسونگ پا را فراتر از ابداع صفحه نمایش های تاشوی نسل جدید با شکل و شمایلی جدید گذاشته و روی نمایشگرهایی کار می کند که بسیار انعطاف پذیرتر هستند.
این شرکت حالا بعنوان بخشی از آخرین پیشرفت خود اعلام نموده که یک نمایشگر پوستی اولد(OLED) با ناظر داخلی ضربان قلب بوجود آورده است که تا ۳۰ درصد کشسان است.
به قول سامسونگ، این فناوری که هنوز در مرحله اولیه توسعه است، اندازه گیری دقیق تری را برای مدت زمان طولانی تر نسبت به پوشیدنی های موجود عرضه می دهد. این غول الکترونیکی همینطور گفته است که آزمایشات این پوست الکترونیکی می تواند زمینه را برای تجاری سازی دستگاههای قابل انعطاف با نمایشگرهای بزرگ و با وضوح بالا فراهم آورد که انتظار می رود در همه محصولات مراقبت های سلامت و بهداشت مورد استفاده وسیع قرار بگیرد.
همانطور که در یک مطالعه بررسی همتا شده در مجله Science Advances به تفصیل شرح داده شده است، تعدادی از پژوهشگران موسسه فناوری پیشرفته سامسونگ(SAIT) و مرکز تحقیق و توسعه این شرکت، یک نمایشگر پوشیدنی با صفحه منعطف بوجود آورده اند که اندازه گیری های دقیق و پایدار را حتی بعد از کشیده شدن تا ۱۰۰۰ برابر طول طبیعی خود عرضه می دهد.
بدیهی است که اغلب دستگاههای امروزی تحت این میزان فشار شدید و دستکاری فیزیکی خراب می شوند یا از هم می پاشند. محققان برای غلبه بر این مانع فنی ماده پلاستیکی مورد استفاده در این نمایشگرهای قابل انعطاف را با “الاستومر” که یک ماده پیشرفته با کشسانی و انعطاف پذیری بالا است، جایگزین کردند. آنها سپس ترکیب مولکولی آنرا اصلاح کردند تا مقاومت آن در مقابل گرما افزایش یابد و تنش ناشی از کشیده شدن هم کاهش پیدا کند. این کار همینطور به آنها اجازه داد که یک نیمه هادی را در گجت خود ادغام کنند.
این تیم همینطور از یک ماده الکترود قابل انعطاف(فلز ترک خورده) بهره برد که در مقابل تغییر شکل الاستومر مقاومت می کند. به قول “یئونگ جون لی” محقق ارشد این پروژه، این کار سبب می شود که فضاها و الکترودهای سیم کشی بین پیکسل ها بدون این که پیکسل های اولد تغییر شکل دهند، کشیده و منقبض شوند.

محققان می گویند با مقاوم کردن بیشتر الاستومر در مقابل مواد شیمیایی و گرما، به صورت موثری نشان داده اند که مشابه آنچه در دستگاههای پوشیدنی فعلی مانند “اپل واچ” دیده می شود، دستگاههای قابل کشش را میتوان با سنسورهای ردیابی سلامت و نیمه هادی ها ادغام کرد.
محققان ادعا می کنند که با پیشرفت بیشتر، دستگاه انعطاف پذیر آنها با اتصال به پوست کاربران با حرکت دائمی پوست سازگار می شود و امکان اندازه گیری مستمر ضربان قلب را با درجه حساسیت بیشتری امکان پذیر می کند.
محققان در آزمایشات خود دریافتند که حرکت مچ دست کاربر کارایی این گجت را حتی اگر تا ۳۰ درصد کشیده شود، کاهش نمی دهد. همینطور در این شرایط موفق به دریافت سیگنال ضربان قلب شد که در مقایسه با سنسورهای سیلیکونی کنونی ۲.۴ برابر بهتر عمل کرد.
هم اکنون محققان درحال ارتقای وضوح، انعطاف پذیری و دقت ردیابی این فناوری تا سطح مناسب برای تولید تجاری انبوه هستند. همینطور آنها برای آینده، نمایشگرهای انعطاف پذیر نظارت بر سطح اکسیژن خون، قرائت برق ماهیچه نگاری(نظارت بر حالات ماهیچه بدن در هنگام انبساط و انقباض) و فشار خون را پیشبینی می کنند.

منبع:

دسته‌ها