ذراتی که زنبورها را از حشره کش ها مصون می کند

خرید بک لینک: دانشمندان نوع جدیدی از ریز ذرات قابل هضم را ساخته اند که حشره کش های رایج را سم زدایی می کند و می تواند به جلوگیری از کاهش بی رویه جمعیت زنبورهای عسل در سراسر جهان کمک نماید.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، زنبورها نقش مهمی در گرده افشانی خیلی از گیاهانی که انسان ها می خورند، بازی می کنند و بدین جهت یک مهره کلیدی در امنیت غذایی ما هستند. اما سیر نزولی جمعیت آنها در سراسر جهان یک دغدغه بزرگ است و به شکل بی رویه ادامه دارد.
برخی از عوامل همچون از میان رفتن زیستگاه های زنبورها و خشکسالی در این حادثه موثر هستند، اما یک ذره کوچک قابل هضم جدید که در دانشگاه “کرنل”(Cornell) به وجود آمده است، با سم زدایی از حشره کش های کشنده که به زنبورها لطمه می رساند، می تواند بر کاهش جمعیت آنها موثر باشد.
حشره کش های رایج مانند نئونیکوتینوئیدها که اتحادیه اروپا آنرا از سال ۲۰۱۶ ممنوع کرده است، برای محافظت از محصولات درحال رشد از شر حشرات گرسنه استفاده می شود، اما اغلب زنبورها نیز در دام آن گرفتار می شوند. این مواد سمی با مولکول هایی که به زنبورهای عسل در تولید انرژی کمک می کنند، تداخل ایجاد می کنند و می توانند چرخه خواب آنها را مختل کرده و آنها را بی حرکت و گرسنه نگه دارند.
حالا این تکنولوژی جدید بعنوان پادزهری برای این نوع مواد شیمیایی توصیف شده است. پژوهشگران ابتدا بر آنچه که بعنوان حشره کش های مبتنی بر “ارگانوفسفات” شناخته می شوند، تمرکز کردند که حدود یک سوم حشره کش های بازار را می سازند.
دانشمندان دانشگاه “کرنل” ریز ذره ای به اندازه یک گرده ایجاد کردند که می تواند این سموم حشره کش را پیش از این که جذب بدن زنبورهای عسل شود، بطور کامل سم زدایی کند.
این ذرات را می توان بصورت دانه های گرده یا آب قند مخلوط کرد و به زنبورها خوراند.
این ماده ابتدا در آزمایشگاه و سپس بر روی زنبورهای زنده آزمایش شد و دانشمندان میزان زنده ماندن ۱۰۰ درصدی را در زنبورهای عسل تغذیه شده با این ذرات مشاهده نمودند، در صورتیکه تمام زنبورهای گروه کنترل طی چند روز قربانی شدند.
“جیمز وب” محقق ارشد این مطالعه و رییس شرکت “Beemmunity” می گوید: ما چاره ای داریم که به سبب آن زنبورداران می توانند ریز ذرات ما را در به شکل گرده یا شربت قند به زنبورهای عسل خود تغذیه کنند و این کار به آنها اجازه می دهد تا از آنها در مقابل هرگونه سموم دفع آفات محافظت گردد.
این شرکت حالا درحال توسعه فناوری مقابله با طیف وسیع تری از حشره کش ها است.
“مینگلین ما” از پژوهشگران این مطالعه می گوید: این یک چاره مقیاس پذیر با هزینه کم است که امیدواریم نخستین قدم برای حل مسئله سمیت حشره کش ها و کمک به حفاظت از زنبورها باشد.
این تحقیق در مجله Nature Food انتشار یافته است.

منبع:

دسته‌ها