تشخیص بیماری التهابی روده با کمک یک باکتری

به گزارش خرید بک لینک محققان ˮدانشگاه رایسˮ در مطالعه اخیرشان اعلام کردند موفق به مهندسی باکتری هایی شده اند که بعد از تشخیص بیماری التهابی روده، می درخشند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان دانشگاه رایس باکتری هایی را طراحی نموده اند که می تواند سطح pH روده را حس کرده و در صورت التهاب روده به رنگ سبز درآید. آنها این باکتری ها را در طول آزمایشات بر روی موش های مبتلا به بیماری التهابی روده(IBD) آزمایش کردند و دریافتند این باکتری ها در نشان دادن آغاز بیماری خیلی خوب عمل می کنند.
در سال ۲۰۱۷ هم یک گروه از محققان دانشگاه “رایس” از توسعه یک فرم مهندسی شده از اشریشیا کلی اطلاع داده بودند که می توانست تیوسولفات را حس کند. تیوسولفات یک نشانگر زیستی است که محققان فکر می کنند با التهاب روده بزرگ مرتبط می باشد. از آن زمان تابحال محققان در حال طراحی یک باکتری هستند که می تواند بیماری التهابی روده را دقیق تشخیص دهد.
یکی از روش های ساده برای تشخیص التهاب روده، اندازه گیری سطح pH روده است. اسیدوز یا سطح pH پایین روده با عود کردن التهاب در بیماران کرون مرتبط می باشد اما اندازه گیری غیرتهاجمی pH روده یک کار ساده نیست.
“جفری تابور”(Jeffrey Tabor) یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: به صورت معمول PH روده های افراد حدود عدد هفت است که این عدد خنثی است اما در بیماران مبتلا به بیماری کرون به علت التهاب زیاد، pH تغییر کرده و به حدود عدد سه می رسد که این هم بسیار اسیدی است.
برای حل این مشکل محققان ابتدا ژن هایی را که با سلول های روده هنگام اسیدی شدن سطح PH روده بیان می شوند مورد بررسی قرار دادند. محققان بعد از بررسی یک امضای ژنی که اسیدوز را نشان می دهد، یک سویه اشریشیا کلی را تولید کردند که وقتی با این امضای ژن خاص روبرو می شود، مولکول های سبز فلورسنت تولید می کند.
محققان سپس آزمایشاتی را روی موش های مبتلا به این بیماری انجام دادند. با استفاده از تجهیزات نوری استاندارد، محققان توانستند به صورت موثری روشنایی این مولکول های فلورسنت را اندازه گیری کنند و ارتباط آن با سطح اسیدیته روده را دریابند.
یافته های این مطالعه در مجله “PNAS” انتشار یافته است.

دسته‌ها