اولین شواهد از بازگشت لخته خون به بازوی بیمار مبتلا به کووید-۱۹

به گزارش خرید بک لینک پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، اولین شواهد را در خصوص عود کردن لخته خون در بازوی یک بیمار مبتلا به کووید-۱۹ عرضه کرده اند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران “دانشگاه راتگرز”(Rutgers University)، اولین شواهد را در مورد نقش کووید-۱۹ در عود کردن لخته های خون جدی در بازوها گزارش داده اند.
این پژوهش، به بهبود درک در مورد نحوه التهاب ناشی از کووید-۱۹ که می تواند به ایجاد لخته خون در اندام فوقانی منجر شود و همینطور یافتن بهترین روش درمان کمک می نماید. پژوهشگران در این پروژه، ۱۰۰۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را که بین ماه های مارس و مه سال ۲۰۲۰ بستری و مرخص شده بودند، مورد بررسی قرار دادند.
باآنکه گزارش هایی در مورد “ترومبوز سیاهرگی عمقی”(Deep vein thrombosis) ناشی از کووید-۱۹ وجود دارد اما این اولین پژوهشی است که نشان داده است کووید-۱۹ به عود کردن لخته خون در بازوی مرد ۸۵ ساله ای منجر شده که لخته خون در اندام فوقانی، پیش از این در او وجود داشته است.
“پایال پاریک”(Payal Parikh)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: بیمار با شکایت از تورم بازوی چپ خود به پزشک مراجعه نمود و جهت بررسی بیشتر به بیمارستان اعزام شد. در بیمارستان، لخته شدن بازوی فوقانی و ابتلای بدون علامت کووید-۱۹ در او تشخیص داده شد.
وی ادامه داد: سطح اکسیژن خون بیمار کاهش نیافته بود. او بستری شد تا لخته خون وریدی در اندام فوقانی مورد بررسی قرار بگیرد. غالبا، لخته شدن خون با شرایط التهابی مزمن همراه می باشد که در اثر تحرک نداشتن، تشدید می شود و به ندرت در بیمارانی رخ می دهد که در ابتدا سالم و فعال می باشند.
بیشتر موارد ترومبوز سیاهرگی عمقی، در پاها رخ می دهد. تنها حدود ۱۰ درصد از لخته های خون، در بازوها رخ می دهند و از میان آنها فقط ۹ درصد عود می کنند.
پاریک اظهار داشت: این موضوعی نگران کننده است چونکه در ۳۰ درصد این بیماران، لخته خون می تواند به ریه برسد و احیانا کشنده باشد. سایر عوارض ناتوان کننده، تورم مداوم، درد و خستگی بازو را شامل می شوند.
این پژوهش نشان داده است که پزشکان باید آزمایش ترومبوز سیاهرگی عمقی و کووید-۱۹ را در بیمارانی که از تورم غیرقابل توضیح شکایت دارند، انجام دهند. افرادی که آزمایش کووید-۱۹ آنها مثبت است، در صورت کاهش سطح اکسیژن، تنگی نفس و هرگونه تورم غیرقابل توضیح، مراقبت های پزشکی را دنبال کنند.
پاریک اظهار داشت: اگر ترومبوز سیاهرگی عمقی پیش تر در شما تشخیص داده شده و یا به بیماری مزمن مبتلا هستید، مستعد لخته شدن خون خواهید بود. بدین ترتیب، با مبتلا شدن به کووید-۱۹، خطر عود کردن ترومبوز سیاهرگی عمقی بیشتر می شود.
این پژوهش، در مجله “Viruses” به چاپ رسید.

دسته‌ها