تلسکوپ جیمز وب برای آخرین بار آینه های خویش را باز کرد

به گزارش خرید بک لینک تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ(James Webb) ناسا قبل از پرتاب در اواخر سالجاری برای آخرین بار آینه های طلایی خویش را در زمین باز کرد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این تلسکوپ ۹.۸ میلیارد دلاری که جانشین تلسکوپ هابل خواهد بود آینه های ۶.۵ متری خویش را در یک آزمایش در مرکز تجهیزات سازنده ی اصلی اش یعنی “نورثروپ گرومن”واقع در لس آنجلس باز کرد.
این آینه از ۱۸ بخش شش ضلعی تشکیل شده است. این آینه به علت اندازه ی بزرگی که دارد به صورت باز شده درون هیچ موشکی جا نمی گردد ازاین رو به صورت بسته ارسال خواهد شد و هنگام رسیدن به فضا باز می شود.

اعضای گروه این تلسکوپ می گویند: این آزمایش آخرین آزمایش سیستم آینه ی جیمز وب است و کامل شدن آن قدمی بزرگ در جهت ارسال و انجام مأموریت خواهد بود.
لی فینبرگ(Lee Feinberg) مدیر بخش نوری تلسکوپ در مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا در مریلند در اطلاعیه ای اظهار داشت: این آزمایش نه تنها آخرین آزمایش آینه ی جیمزوب است بلکه بعد از آخر آن آینه در جای خود محکم می شود تا برای پرتاب آماده شود.
تلسکوپ جیمزوب مقرر است در تاریخ ۳۱ اکتبر( ۹آبان) توسط موشک آریان ۵(Ariane ۵) از گویان فرانسه(French Guiana) به فضا پرتاب شود و در فاصله ی ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین در نقطه خاصی به نام نقطه لاگرانژی(L۲) قرار بگیرد.
این تلسکوپ برای رصد کیهان در طیف مادون قرمز طراحی شده است و برای این کار باید تجهیزات آن خنک بماند و برای خنک ماندن یک آفتاب گیر دارد. ستاره شناسان از این تلسکوپ برای یافتن نشانه هایی از حیات در جو سیارات دیگر و مطالعه ی نخستین ستاره ها و کهشان های جهان استفاده می نمایند.

منبع:

دسته‌ها