انسان دست کم ۱۲ هزار سال است که طبیعت را تغییر داده است

محققان می گویند که مناطق دست نخورده زمین تقریباً ۱۲ هزار سال پیش هم مانند امروز نادر بوده اند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بر مبنای یک تحقیق جدید انتشار یافته در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences، انسان ها حداقل ۱۲ هزار سال از راه استفاده از زمین، محیط زیست و اکولوژی سیاره زمین را دستخوش تغییر کرده اند. برخلاف دنیای امروز، تغییرات اولیه “آنتروپوسن”، اکوسیستم ها را از طریق های پایدار دگرگون می کند.
“آنتروپوسن”(Anthropocene) پیشنهادی برای آغاز یک عصر جدید است. دورانی که سرآغاز تاثیر عمده فعالیتهای انسان بر اکوسیستم و ساختار زمین شناختی سیاره است، اما تابحال کمیسیون بین المللی چینه شناسی و اتحادیه بین المللی زمین شناسی آنرا بعنوان یک اصطلاح بعنوان بخشی از دوران های زمین شناختی به رسمیت نشناخته اند.
محققان می گویند، بحران تنوع زیستی کنونی که جهان هم اکنون با آن روبرو است، عموما به علت تصرف، استعمار و استفاده شدید از زمین هایی بوجود آمده است که قبلاً به صورت پایدار اداره می شدند.
به صورت گسترده تصور می شد که سیاره زمین تا زمان انقلاب صنعتی حدودا تحت تاثیر انسان ها نبوده و حتی برخی شواهد نشان می دهند که بیشتر زمین ها تا ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح خالی از سکنه بوده است، اما این مطالعه که توسط یک تیم تحقیقاتی میان رشته ای از جغرافی دانان، باستان شناسان، مردم شناسان، بوم شناسان و دانشمندان حفاظت از محیط زیست از سراسر جهان انجام شده است، خلاف این فرضیه را مطرح می کنند.
“ارل الیس” از دانشگاه “مریلند” و استاد جغرافیا و سیستم های زیست محیطی و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: در واقع اغلب مناطقی که بعنوان دست نخورده، وحشی و طبیعی شناخته می شوند، مناطقی هستند که سابقه طولانی سکونت و استفاده توسط انسان ها را دارند.
نقشه برداری از ۱۲ هزار سال استفاده از زمین ها و بررسی الگوهای جهانی استفاده از زمین ها و جمعیت، کار ساده ای نبود و تلاش و همت محققانی از سراسر جهان را می طلبید.
“الیس” می گوید: نقشه های جهانی ما نشان داده است که حتی در ۱۲ هزار سال پیش هم تقریباً سه چهارم زمین ها توسط مردم تصرف، مورد استفاده و تغییر شکل قرار گرفته و مناطق دست نخورده توسط مردم تقریباً ۱۲ هزار سال پیش هم مانند امروز نادر بوده است.
این تحقیق با نمایش ارتباطات بین مردم و طبیعت نشان داد که باآنکه این شیوه ها در بعضی انقراض ها تاثیر داشته است، اما در عین حال استفاده از زمین توسط جوامع بومی و سنتی به حفظ تنوع زیستی زمین کمک کرده است.
امروزه تنها پنج درصد از سرزمین های جهان هم اکنون توسط مردم بومی اداره می گردند، اما حدود ۸۰ درصد از تنوع زیستی در این سرزمین ها زنده مانده است.
در زمانی که بشریت با مشکلات زیست محیطی روبرو است، این یافته ها نشان داده است که حفظ و احیای تنوع زیستی ناشی از حمایت مردم سنتی و بومی است. درک بهتر این ارتباطات امکان دارد برای دستیابی به آینده پایدارتر ضروری باشد.
“دارن جی رنکو” استادیار انسان شناسی و هماهنگ کننده تحقیقات بومیان آمریکا در دانشگاه “ماین” اظهار داشت: این مطالعه در مقیاسی که قبلاً درک نشده بود، تأیید می کند که بومیان برای هزاران سال اکوسیستم ها را کنترل کرده و بر آنها در درجه اول به روش های مثبت تاثیر گذاشته اند.
این مطالعه جامع می تواند راه را جهت استفاده بیشتر از داده های جهانی کاربری اراضی و درک بهتر تنوع زیستی و اکوسیستم ها هموار کند.
“ربکا شاو” دانشمند ارشد صندوق جهانی حیات وحش و یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه می گوید: روشن است که چشم اندازهای مردم بومی و محلی باید در صف اول مذاکرات جهانی برای کاهش از دست دادن تنوع زیستی باشند.
وی ادامه داد: در نحوه تبدیل شدن اراضی استفاده شده به واسطه مقیاس و بزرگی توسعه فشرده انسانی، یک بحران جهانی وجود دارد و اگر بخواهیم بشریت را طی ۱۲ هزار سال آینده حفظ نماییم، باید مسیر خویش را تغییر دهیم.

منبع:

دسته‌ها