استفاده از سیستم خودران تسلا جان ۲ نفر را گرفت

خرید بک لینک: در روز شنبه، در شمال شهر هوستون(Houston)، یکی از خودرو های شرکت تسلا(Tesla) به درختی برخورد کرد و شعله ور شد، هر دو مسافر آن جان خودرا از دست دادند. مقامات معتقدند هیچ کدام بر روی صندلی راننده ننشسته بودند و ماشین در حالت خودران بوده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، شبکه ی محلی “KPRC” گزارش داد که به قول مقامات، این خودرو که مدل ۲۰۱۹ تسلا بوده است با سرعت زیادی در حال حرکت بوده و نتوانسته در انتهای مسیر به درستی بپیچد، در نتیجه از جاده خارج شده و به درختی برخورد کرده است. یک نفر در صندلی سرنشین جلو و یک نفر نیز در صندلی عقب آن بوده است.
مارک هرمان(Mark Herman) افسر بخش چهار استان هریس به وال استریت ژورنال اظهار داشت: مقامات همچنان در حال بررسی این مساله هستند که آیا کیسه ی هوای صندلی نفر جلویی باز شده است یا خیر. آنها همین طور می خواهند بفهمند که در زمان تصادف سیستم “دستیار راننده” فعال بوده است و یا “راننده ی خودکار”.
هرمان می گوید: نتیجه ی تحقیقات تا حالا نشان میدهد که هیچ کس هدایت خودرو را بر عهده نداشته است. تحقیقات مقدماتی ما نشان میدهد که هیچ کس در حال رانندگی نبوده است. ما حدودا ۹۹.۹ درصد مطمئن هستیم.
بر اساس گزارش شبکه ی محلی KPRC، خودرو تسلا برای مدت طولانی شعله ور بود و مسئولین برای خاموش کردن آن از ۳۲ هزار گالن آب استفاده کردند برای اینکه باتری های خودرو دائما شعله ور می شدند. اداره پلیس برای خاموش کردن آتش با شرکت تسلا نیز تماس گرفت تا بپرسد چگونه می توان آتش ناشی از باتری ها را خاموش کرد.
این حادثه، محدودیت های فعلی سیستم خودران تسلا را بیشتر نمایان می کند و بر سردرگمی ها می افزاید.
در صفحه ی پشتیبانی وب سایت تسلا بیان شده که خودرو های این شرکت تماما خودکار نیستند و خاصیت های “راننده خودکار” و “سیستم تماما خودران” این خودرو نیازمند نظارت دائمی راننده است.
این شرکت بیان می کند هر دوی این خاصیت ها باید تحت نظارت کامل راننده استفاده شوند، بااینکه این خاصیت ها در طول زمان بهبود خواهند یافت اما هم اکنون موجب نمی شوند که خودرو های تسلا تماما خودکار باشند.
با وجود این، طبق گفته ی سایت Jalopnik، انتخاب اسم هایی مثل “سیستم تماما خودکار” می تواند موجب ایجاد این تصور غلط شود که خودرو های تسلا می توانند کاملا مستقل عمل کنند و راننده می تواند بخوابد، جایش را عوض کند و یا دست هایش را برای مدتی طولانی از روی فرمان بردارد.
در سال ۲۰۱۸ پلیس خودروی تسلا مدل S فردی را متوقف کرد که مست کرده و خوابیده بود و خودرو در حالت خودران با سرعت ۷۰ مایل بر ساعت(۱۱۰ کیلومتر) در حال حرکت بود.
در همان سال راننده ی دیگری با خودروی مشابه که سیستم خودران را فعال کرده بود و با موبایلش کار می کرد به یک خودروی فورد بدون سرنشین برخورد کرد. این فرد از شرکت تسلا شکایت نمود برای اینکه معتقد بود این شرکت او را گمراه کرده و این تصور غلط را ایجاد کرده است که می توان با حداقل نظارت با تسلا رانندگی کرد.
موارد دیگری نیز وجود دارد، در اوایل سال ۲۰۲۰، اداره ی امنیت رفت وآمد در بزرگراه ها(NHTSA) تحقیق در مورد ۱۴ مورد از تصادفات خودرو های تسلا که در حالت خودران بوده اند را شروع کرد.
منتقدان می گویند که تسلا به اندازه ی کافی به این مساله که رانندگان بیش از حد به سیستم خودران اتکا می کنند، توجه نمی کند و اداره امنیت رفت و آمد در بزرگراه ها نیز قانونی مشخص نکرده که میزان توجه رانندگان توسط شرکت تولید کننده سنجیده شود.

منبع:

دسته‌ها