اتصال با ماهواره برای افزایش طول عمر آن!

به گزارش خرید بک لینک ۲ˮ به یک ماهواره مداری به منظور افزایش طول عمر آن متصل شد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکت “نورثروپ گرومن”(Northrop Grumman) و شرکت تابعه آن به نام “SpaceLogistics” نخستین اتصال موفقیت آمیز فضاپیمای خدمات رباتیک خویش را با یک ماهواره ارتباطی کاملاً عملیاتی در مدار انجام دادند.
فضاپیمای “Mission Extension Vehicle-۲” که به اختصار “MEV-۲” نامیده می شود، شب گذشته ساعت ۲۲: ۰۴ با ماهواره ارتباطات تجاری معروف به “Intelsat ۱۰-۰۲” (IS-۱۰-۰۲) در مدار زمین آهنگ در فاصله ۳۶ هزار و ۷۶ کیلومتری سطح زمین برای شروع یک مأموریت طولانی مدت پنج ساله متصل شد.
یکی از بزرگترین مشکلات پروازهای فضایی تجاری این است که ماهواره های بسیار گران قیمت به صورت ناامیدکننده ای طول عمر کوتاهی دارند. این مشکل اغلب به این علت نیست که ماهواره خراب می شود، بلکه به علت کمبود سوخت و اتمام قدرت پیشرانه مورد نیاز آن است.

فضاپیمای “MEV-۲” که در تاریخ ۱۵ اوت ۲۰۲۰ بر فراز موشک “آریان ۵” به فضا پرتاب شد، با اتصال به ماهواره عملیاتی “Intelsat ۱۰-۰۲” موفق شد از بازنشستگی زودرس این ماهواره جلوگیری نماید.
این اتصال موفقیت آمیز، دومین هدف برنامه “MEV” بود. نخستین هدف هم پرواز آزمایشی در فوریه سال ۲۰۲۰ بود، زمانی که “MEV-۱” با ماهواره “اینتلست ۹۰۱” متصل شد.
حالا “MEV-۲” به مدت ۵ سال با ماهواره “اینتلست ۱۰-۰۲” متصل خواهد ماند و بعد از آن به ماهواره جدیدی متصل خواهد شد.
طبق گفته شرکت “نورثروپ گرومن”، “MEV” نخستین خط از فضاپیماهای خدماتی برنامه ریزی شده است. این شرکت در سال ۲۰۲۴ مبادرت به پرتاب و راه اندازی یک “فضاپیمای رباتیک ماموریت”(MRV) با یک بازوی رباتیک برای بازرسی و تعمیرات و همینطور نصب ابزار خواهد نمود.
بعد از سال ۲۰۲۵ هم “فضاپیماهای سوخت گیری مأموریت”(MRP) را برای تأمین سوخت مجدد ماهواره ها و همینطور حذف زباله های فضایی نزدیک ماهواره های با ارزش مستقر خواهد نمود.
این شرکت در دهه آینده هم برای ساخت و مونتاژ ماهواره ها در مدار، برنامه معروف به “فضاپیمای سرهم بندی مأموریت و تعمیرکار”(MARV) را در نظر دارد.

“تام ویلسون” معاون رئیس “نورثروپ گرومن” و رئیس شرکت “SpaceLogistics” می گوید: اتصال موفقیت آمیز امروز فضاپیمای ما، قابلیت اطمینان، ایمنی و سودمند بودن تدارکات در فضا را نشان داده است. موفقیت این مأموریت زمینه را برای نسل دوم سرویس ماهواره ها و رباتیک فراهم می آورد و انعطاف پذیری را برای اپراتورهای ماهواره های تجاری و دولتی فراهم می آورد که می تواند مأموریت های کاملا جدیدی را ممکن سازد.
گفتنی است که هر دو فضاپیمای “MEV-۱” و “MEV-۲” در طول مأموریت خود به چندین ماهواره مختلف متصل خواهند شد تا طول عمر عملیاتی بودن و مدت زمان عملیات آنها را بالا برند.

دسته‌ها