نتایج یک مطالعه جدید نشان داد؛ افزایش سه برابری صاعقه در قطب شمال به علت گرمایش زمین

یک مطالعه جدید به ارتباط بالقوه بین رعد و برق و تغییرات آب و هوایی اشاره دارد و می گوید میزان رعد و برق در شمالگان طی دهه گذشته به احتمال زیاد به علت گرم شدن کره زمین، سه برابر شده است.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دیدن رعد و برق یا صاعقه بسیار زیبا است و حتی امکان دارد باعث پیدایش حیات در زمین هم شده باشد، اما در عین حال می تواند محرک خطرناکی برای شروع آتش سوزی های مهیب باشد. ازاین رو حضور آن همیشه چیز خوبی نیست.
طبق مطالعه ای که اخیرا در مجله Geophysical Research Letters انتشار یافته، در دهه گذشته میزان صاعقه در شمالگان به طرز نگران کننده ای تا سه برابر افزایش یافته است.
شمالگان به ناحیه پیرامون قطب شمال گفته می شود. شمالگان بخش هایی از روسیه، آلاسکا، کانادا، گرینلند، لاپلند و سوالبارد و هم اقیانوس شمالگانی (اقیانوس منجمد شمالی) را در بر می گیرد.
نویسندگان این تحقیق حدس می زنند که این تغییر احتمالاً با گرم شدن کره زمین در ارتباطست. محققان تحت هدایت “باب هولزورث” از دانشگاه “واشنگتن” برای رسیدن به این نتیجه، داده های جمع آوری شده توسط شبکه جهانی مکان یابی رعد و برق(WWLN) را بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ تجزیه و تحلیل کردند.
شبکه جهانی مکان یابی رعد و برق توسط دانشگاه “واشنگتن” اداره می شود و دارای سنسورهای رعد و برق در سرتاسر جهان است.
محققان می گویند: نسبت صاعقه ها بالاتر از یک عرض جغرافیایی مشخص، در مقایسه با صاعقه های جهانی کلی با گذشت زمان افزایش یافته است که نشان داده است شمالگان بیشتر تحت تاثیر صاعقه قرار می گیرد. ما نسبت صاعقه ها را با ناهنجاری دمای جهانی مقایسه کردیم و متوجه شدیم که کسری از صاعقه های بالاتر از عرض جغرافیایی ۶۵ درجه شمالی نسبت به کل صاعقه های جهانی به صورت خطی با ناهنجاری دمایی به میزان ۳ برابر افزایش می یابد.
دانشمندان همینطور این حقیقت را در نظر گرفتند که این رشد در تعداد صاعقه های ثبت شده امکان دارد با افزایش تجهیزات و در نتیجه تشخیص بهتر همراه باشد. ازاین رو آنها داده های خویش را طوری تنظیم کردند تا این عوامل را در نظر بگیرند و دریافتند که تعداد صاعقه ها با این وجود هم هنوز بالاست.
با این وجود، همه دانشمندان با این نتیجه گیری موافق نیستند و باید توجه داشت که این مطالعه صرفا نشان داده است که می تواند بین افزایش دما و رعد و برق ارتباط وجود داشته باشد و آنرا اثبات نمی کند.
مجله “نیچر” هم اخیراً گزارش داده است که یک بررسی دیگر از شبکه جهانی رعد و برق این افزایش رعد و برق را در شمالگان نیافته است، ازاین رو این مورد همچنان به مطالعه بیشتر نیاز دارد. در هر حال احتمال ارتباط افزایش صاعقه ها و تغییر آب و هوا باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع:

دسته‌ها