ابداع یک ونتیلاتور کم هزینه و ساده برای مبتلایان به کووید-۱۹

خرید بک لینک: یک گروه بین المللی از پژوهشگران، نمونه جدیدی از یک ونتیلاتور را ارایه داده اند که بسادگی و با هزینه کم ایجاد می شود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان در سالی که گذشت، تلاش کردند تا راه هایی را برای کنترل کردن اثرات شیوع کووید-۱۹ بیابند. بااینکه فیزیکدان ها از محدوده این پژوهش بیرون هستند، اما نقش مهمی را در خیلی از جنبه های پژوهش پیرامون کووید-۱۹ و تاثیر آن بر مردم به عهده دارند.
درک دقیق فیزیکدان ها در مورد سیستم های انتقال گاز می تواند به تولید انبوه ونتیلاتورهای کم هزینه کمک نماید تا کمبود ونتیلاتور در سراسر جهان برطرف شود. یک گروه پژوهشی بین المللی به سرپرستی “کریستین گالبیاتی” (Cristian Galbiati)، استاد فیزیک “دانشگاه پرینستون” (Princeton University)، کوشش های خودرا به طراحی و ابداع یک نمونه از این ونتیلاتور معطوف داشته اند.
این پروژه، در مارس سال ۲۰۲۰ و با فاصله کوتاهی بعد از شروع قرنطینه در ایتالیا شروع شد و تنها یک هفته بعد، پژوهشگران اولین نمونه را ارائه دادند.
ونتیلاتور، از یک دریچه ورودی و دریچه خروجی گاز تشکیل شده است و همین طور مجموعه ای از کنترل ها و هشدارها را ارائه می دهد تا نظارت بر بیمار و قابلیت تنظیم ونتیلاتور از یک بیمار به بیمار دیگر را تضمین کند. این ونتیلاتور با بهره گیری از عناصر در دسترس تولید شده است و بنا بر این کشورهای در حال توسعه نیز می توانند به سرعت و بسادگی از عهده ساخت آن برآیند.
“گالبیاتی” اظهار داشت: ایده این ونتیلاتور، طراحی سیستمی بود که تا حد امکان ساده باشد، هوا را از یک دریچه بگیرد و از دریچه دیگر خارج کند.
از آنجائیکه این دستگاه به صورت ویژه برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تولید شده است، عملکرد کمتری نسبت به ونتیلاتورهای معمولی دارد. طراحی ساده این دستگاه، هزینه تولید را تا اندازه قابل توجهی می کاهد.
“آرتور مکدونالد” (Arthur McDonald)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: همکاری ما با فیزیکدان ها، مهندسان و متخصصان نرم افزار، این امکان را فراهم نمود تا استعدادهای موجود با یکدیگر همکاری کنند و به تولیدات جدیدی در سطح بین المللی برسند.
این پژوهش، در مجله “Physics of Fluids” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها