تولید استیک با گوشت آزمایشگاهی شبیه به گوشت واقعی

پژوهشگران ژاپنی تلاش دارند با استفاده از گوشت ساخته شده در آزمایشگاه، استیک هایی شبیه به نمونه واقعی عرضه کنند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران یک گام به تولید استیک مصنوعی نزدیک تر شده اند. آنها نمونه کوچکی از گوشت کشت شده را عرضه کرده اند که به عضله واقعی شباهت دارد و همین موضوع، در ایجاد تکه های بزرگ گوشت با ساختار شبه واقعی، اهمیت زیادی دارد.
خیلی از پژوهشگران تلاش دارند گوشت پرورش یافته در آزمایشگاه را تولید کنند تا اثرات زیست محیطی تولید گوشت و نگرانی های اخلاقی در ارتباط با دام ها را از بین ببرند. در حالیکه برخی تلاش دارند مواد گیاهی را جایگزین کنند تا محصولی شبیه به گوشت عرضه کنند، هدف برخی دیگر، پرورش سلول های حیوانی است تا گوشت مصنوعی شبیه به نمونه واقعی را عرضه کنند.
این نمونه از گوشت مصنوعی تابحال با ساختار گوشت واقعی مطابقت نداشته است چونکه لایه های پیچیده عضله و چربی را ندارد. نتیجه، گوشت چرخ شده ای است که میتوان از آن برای تولید همبرگر استفاده نمود. نمونه مشهوری از این نوع همبرگر، در سال ۲۰۱۳ در یک کنفرانس مطبوعاتی پخته شد. پژوهشگران حالا تلاش دارند نمونه ای شبیه به استیک یا گوشت تکه تکه شده عرضه کنند.
گروهی از پژوهشگران “دانشگاه توکیو”(UTokyo) به سرپرستی “شوجی تاکئوچی”(Shoji Takeuchi)، پژوهشگر این دانشگاه، متد جدیدی برای پرورش سلول های عضلانی گاو یافته اند. سلول ها خویش را به صورت رشته های بلندی درمی آورند که به رشته های عضلانی واقعی شباهت دارند.
تاکئوچی اظهار داشت: ما گوشت استیک با فیبرهای عضلانی تولید کرده ایم که در یک جهت مرتب شده اند.
هنگامی که سلول های کشت شده با الکتریسیته تحریک می شوند، از روش منقبض شدن فیبرهای عضلانی تقلید می کنند. بدین ترتیب، بافت گوشت ساخته شده، بیشتر به گوشت گاو شباهت پیدا می کند و امید است که مردم، تمایل بیشتری به خوردن آن داشته باشند.
مرحله بعدی، پرورش تکه های بزرگتر است. قطعاتی که تابحال ساخته شده اند، چند گرم وزن دارند و تاکئوچی می خواهد این مقدار را به ۱۰۰ گرم برساند. وی ادامه داد: ما برای واقعی تر شدن گوشت، بافت های دیگری مانند چربی و رگ های خونی را به آن اضافه خواهیم کرد.
هیچ کس تابحال تلاش نکرده است که گوشت کشت شده جدید را بخورد. تاکئوچی اظهار داشت: ما در روند مشورت با کمیته اخلاق دانشگاه هستیم تا در مورد خوردن و ارزیابی این محصولات تصمیم گیری نماییم.
این آزمایشگاه با شرکت ژاپنی نیسین فودز(Nissin Foods) همکاری می کند تا گوشت کشت شده به بازار ارائه شود.
این پژوهش، در مجله “Science of Food” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها