تبدیل متان به متانول در دمای اتاق با کاتالیزور جدید

به گزارش خرید بک لینک دانشمندان به متد جدیدی برای تبدیل متان موجود در گاز طبیعی به متانول دست یافته اند که این کار را با استفاده از انرژی کمتری محقق می کند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، متانول پتانسیل گسترده ای بعنوان یک سوخت پاک برای تأمین انرژی خودرو های پیشرفته یا تولید مواد پلاستیکی یا سایر مواد شیمیایی دارد و اخیراً شاهد آن هستیم که چطور تولید آن می تواند یک مزیت برای محیط زیست باشد.
حالا دانشمندان دانشگاه ایلینوی شیکاگو(UIC) یک کاتالیزور یافته اند که اجازه می دهد متان موجود در گاز طبیعی به روش خیلی کم مصرف نسبت به راهکارهای موجود به متانول تبدیل گردد.
در حالیکه گاز طبیعی هنگام سوختن حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد کربن دی اکسید کمتری نسبت به سایر سوخت های فسیلی تولید می کند، اما هنوز هم یک عامل قابل توجه در انتشار کربن و ایجاد تغییرات آب و هوایی است و طبق گفته محققان، گاز طبیعی در سال ۲۰۱۹ حدود ۱.۶ گیگا تن گاز گلخانه ای را از آمریکا به جو زمین فرستاده است.
متان بعنوان مولفه اصلی گاز طبیعی عمل می کند و با تبدیل آن به متانول پاک، دانشمندان راهی سبزتر برای این منبع سوختی می بینند، هرچند که این فرایند تبدیل، شامل گرما و فشار زیادی است که خود سبب انتشار مقدار قابل توجهی کربن می شود.
“مینش سینگ” نویسنده این تحقیق جدید می گوید: محققان به روش های تبدیل متان به متانول در دمای محیط علاقه مند شده اند تا گرما و فشاری را که هم اکنون در فرآیندهای صنعتی برای انجام این تبدیل مورد نیاز است، کنار بزنند.
دلیل اینکه برای این فرایند تبدیل به چنین گرما و فشار شدیدی نیاز است، این است که پیوندهای هیدروکربنی درون متان ابتدا باید شکسته شوند. تیم محققان دانشگاه ایلینوی حالا یک کاتالیزور جدید ساخته شده از تیتانیوم و مس را شناسایی کرده است که سبب می شود این تبدیل در دمای اتاق صورت گیرد و برای شروع واکنش شیمیایی فقط به مقدار کمی برق نیاز است.
“آدیتا پراجاپاتی” از محققان این مطالعه می گوید: ما توانسته ایم دمای مورد نیاز برای انجام این فرایند را از بیشتر از ۲۰۰ درجه سانتیگراد به دمای اتاق که حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است، کاهش دهیم.
از آنجائیکه این روش جدید برای تولید گرما و فشار به ماشین آلات پیچیده در مقیاس صنعتی احتیاج ندارد، محققان می گویند این سیستم می تواند به سادگی و با قیمت پایین راه اندازی شود. آنها برای این فناوری ثبت اختراع کرده اند و معتقدند که یک سیستم کوچک و قابل حمل می تواند روزانه چندین لیتر متانول تولید نماید.
“سینگ” می گوید: فرایند ما نیازی به متمرکز سازی ندارد و می توان آنرا در فضایی به اندازه یک وانت اجرا کرد و قابل حمل است.
این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Science انتشار یافته است.

منبع:

دسته‌ها