ابداع کلاف رباتیک با الهام از رفتار کرم ها

دانشمندان اصولی را که در کرم ها مشاهده نمودند، روی کلاف های رباتیک کوچک متشکل از ˮذرات فعال هوشمندˮ اعمال کردند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران موسسه فناوری “جورجیا” ربات هایی را ابداع نموده اند که رفتار جمع گلوله ای کرم های سیاه را تقلید می کند و می تواند به فناوری رباتیک کمک نماید تا ربات های انبوهی را که یک کار پیچیده را به شکل گروهی انجام می دهند، بسازند.
یک مطالعه جدید توسط دانشمندان موسسه فناوری “جورجیا” توضیح می دهد که چگونه کرم ها بطور خودکار سازماندهی می شوند تا مانند یک ماده فعال درهم تنیده عمل کنند. پژوهشگران رفتارهای شگفت آور جمعی این کلاف های کرمی را روی ربات های ساده اعمال کردند و آنها را قادر به تکامل حرکتی خود کردند.
کرم های سیاه به ایجاد “کلاف های کرمی”(worm blobs) که مانند یک جرم مایع و تغییر شکل دهنده است، مشهور هستند که شبیه به یک موجود از یک سیاره دیگر است.
پژوهشگران دریافتند که تشکیل این کلاف ها به صورت تعدادی از کرم ها به صورت فردی در مقابل تهدیداتی مانند گرمای بیش از اندازه و خشک شدن محافظت می کند.
“سعد باملا” استادیار دانشکده شیمی و مهندسی زیست مولکولی موسسه فناوری جورجیا می گوید: ما حالا بوسیله مدلهای ریاضی و آزمایش های بیولوژیکی نشان داده ایم که تشکیل این کلاف ها نوعی تصمیم گیری جمعی است که این کرم ها را قادر می سازد تا در مقابل خشک شدن مقاومت کنند و بیشتر زنده بمانند.
وی ادامه داد: ما همین طور نشان دادیم که آنها می توانند با هم حرکت کنند. این یک رفتار جمعی است که در موجودات دیگری که در مقیاس کلان می شناسیم، دیده نشده است.

پژوهشگران دریافتند که کرم ها بمنظور دستیابی به این حالت کلافی، در هم می تنند و به صورتی خودرا به هم می بافند که این کار به آنها امکان می دهد وظایفی را که یک کرم تنها قادر به انجام آنها نیست، به صورت دسته جمعی انجام دهند.
دانشمندان موسسه فناوری جورجیا اصولی را که در این کرم ها مشاهده نمودند، روی کلاف های رباتیک کوچک متشکل از “ذرات فعال هوشمند” مشتمل بر شش ربات چاپ سه بعدی شده با دو بازو و دو سنسور نوری اعمال کردند.
یک محفظه مشبک و پایه ها به ذرات فعال هوشمند اجازه داد تا مانند کرم ها در هم پیچیده شوند و به پژوهشگران اجازه داد تا چندین رفتار و حرکت جمعی را در آنها آزمایش نمایند.
“یاسمین اوزکان-آیدین” از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: ربات ها بسته به شدت نور، می کوشند از نور دور شوند. آنها رفتاری فوری انجام می دهند که شبیه همان چیزی است که ما در کرم ها مشاهده کردیم.
وی اشاره کرد که هیچ ارتباطی بین این ربات ها وجود ندارد و اظهار داشت: هر ربات در حال انجام کارهای خود به صورت غیرمتمرکز است و ما فقط با بهره گیری از فعل و انفعالات مکانیکی و جاذبه ای که هر ربات نسبت به شدت نور داشت، توانستیم ایم کلاف رباتیک را کنترل نماییم.
این مطالعه نمونه جدیدی از چگونگی الهام گرفتن از دنیای طبیعی در صنعت رباتیک است و همین طور ویترین دیگری از روش هایی است که ممکنست روزی از دسته ربات ها برای مقابله با مشکلات در دنیای واقعی با راندمان بیشتر انرژی استفاده گردد.

دسته‌ها