آزمایش پوشش ضد میکروبی بوئینگ در فضا

به گزارش خرید بک لینک فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی در حال آزمایش پوشش ضد میکروبی طراحی شده توسط شرکت ˮبوئینگˮ هستند که می تواند باکتری ها و ویروس کرونا را از بین ببرد.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) در حال انجام آزمایشاتی بر روی پوشش سطحی ضد میکروبی هستند که برای مقابله با باکتری ها و ویروس ها همچون ویروس کرونا طراحی شده است.
این پوشش که توسط شرکت “بوئینگ” و “دانشگاه کوئینزلند” ساخته شده، پیش از پرتاب بر روی اشیا یک هواگرد قرار می گیرد.
برای تقویت رشد میکروبی، فضانوردان تقریباً هر روز اشیا را لمس می کنند تا میکروب هایی را که به صورت طبیعی روی پوست انسان وجود دارد به آنها منتقل کنند.
این پوشش در ابتدا برای در امان ماندن فضانوردان از باکتری های میان سیاره ای طراحی شده بود اما فرمول آن بعد از شیوع کرونا اصلاح گردید.
ایستگاه فضایی بین المللی مکانی است که دانشمندان در آن قادرند عملیاتی که انجام آن در زمین امکان پذیر نیست را به علت محیط ریزگرانش در آنجا به سادگی انجام دهند.
ناسا در اطلاعیه ای در اینباره اظهار داشت: بعضی از میکروب ها خصوصیت ها را در جاذبه ریزگرانش تغییر می دهند که این مورد می تواند خطرات جدیدی را برای سلامتی فضانوردان و سیستم های فضاپیما و همینطور امکان آلودگی را برای سایر اجرام سیاره ای ایجاد نماید.
این آزمایشات”پوشش ضد میکروبی واکنش دهنده محیط زیست بوئینگ”(Boeing Environment Responding Antimicrobial Coatings) نام دارد و طی آن این شرکت چند شی موجود در هواپیما را که نیمی از آنها با پوشش و نیمی بدون پوشش بودند را به فضا ارسال کرد.

این اشیا شامل سگک صندلی هواپیما، پارچه صندلی های هواپیما و کمربندهای ایمنی و قسمت هایی از دسته صندلی و یک میز کوچک است.
“مایک دلانی”(Mike Delaney) مدیر ارشد ایمنی هوافضا بوئینگ اظهار داشت: در حالیکه آزمایش در مدار و روی زمین ادامه دارد ما از نتایج اولیه ترکیب شیمیایی ضد میکروبی خوشحال هستیم.
در ابتدا این پوشش برای محافظت از فضانوردان در حین انجام مأموریت های فضایی ساخته شد اما بعد از شیوع کرونا محققان فرمول را اصلاح کردند تا ویروس کووید-۱۹ را مورد هدف قرار دهد.
با این وجود همانطور که انسان ها قصد رفتن به ماه و مریخ و سفر به سایر اجرام سیاره ای با میکروارگانیسم های زمین را دارند، این پوشش می تواند از صدمه میکروبی سیستم های فضاپیما جلوگیری کند.
با استفاده از فرمول اصلاح شده، این آزمایشات می تواند به آنها امکان استفاده از پوشش در کابین هواپیما، بخش های مراقبت های بهداشت، محیط های آماده سازی غذا، حمل و نقل عمومی و سایر مکان های عمومی را بدهد.
پروفسور “مایکل مونتیرو”(Michael Monteiro) از انستیتوی مهندسی زیستی و فناوری نانو در استرالیا اظهار داشت: بعد از سال ها تلاش و پیشرفت حال مشاهده تحقیقات مان در فضا بسیار هیجان انگیز است. هدف اصلی توسعه پوشش ضد میکروبی، محافظت از مأموریت های فضایی بود. بعد از شیوع این بیماری ما فرمول پوشش را اصلاح کردیم تا اگر ویروس کووید-۱۹ در سطحی از زمین وجود داشته باشد، آنرا هم مورد هدف قرار دهیم.
از حالا تا اواسط سال ۲۰۲۱، فضانوردان تقریباً هر روز پوشش مذکور را لمس خواهند کرد. چند ماه دیگر هم نمونه ها برای سنجش اثربخشی به زمین بازگردانده خواهند شد.

دسته‌ها