آغاز برنامه دارپا برای ساخت پهپاد موشک انداز

به گزارش خرید بک لینک آژانس تحقیقات پیشرفته دفاعی ایالات متحده(دارپا-DARPA) برنامه پهپادی موشک انداز خودکار خویش را شروع کرده است که در آن هواپیماهای بدون سرنشین در حالی قادر به شلیک موشک های هوا به هوا هستند که خطر صدمه رساندن به غیرنظامیان را به حداقل می رسانند.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، آژانس تحقیقات پیشرفته دفاعی ایالات متحده(دارپا-DARPA) بعنوان بخشی از برنامه خود معروف به “لانگ شات”(LongShot) در حال توسعه یک هواپیمای بدون سرنشین(UAV) موشک انداز است که شبیه به پهپادی است که توانایی شلیک موشک های هوا به هوا را دارد.
طراحی این وسیله نقلیه آینده نگرانه، در مرحله اول از جانب “دارپا” به شرکتهای “نورثروپ گرومن”Northrup Grumman )، “لاکهید مارتین”(Lockheed Martin) و “جنرال اتمیکس”(General Atomics) اعطا شده است.
برنامه این است که این پهپاد از یک هواپیمای بزرگتر سرنشین دار جدا شود و خویش را به مناطق خاص برساند و با استفاده از سلاح های خود اقدامات جنگی گوناگونی را انجام دهد.
گفتنی است که احتمال صدمه به غیرنظامیان در این سیستم به حداقل رسیده است.
دارپا اعلام نمود که در حال توسعه پهپاد جدید خود است که دامنه تعامل، اثربخشی مأموریت و سایر خصوصیت ها را بهبود می بخشد.
سرهنگ “پل کالهون” مدیر این برنامه از دارپا اظهار داشت: برنامه “لانگ شات” با معرفی یک وسیله نقلیه بدون سرنشین قادر به پرتاب موشک های هوا به هوا قادر به استفاده از سلاح های هوا و هوا به صورت بدون سرنشین است که الگوی عملیات های جنگی هوایی را تغییر می دهد.
یکی از مهم ترین محورهای این برنامه به حداقل رساندن صدمه دیدن هواپیماهای جنگنده و سرنشینان آنها و حفظ ایمنی خلبانان آنها است.
در ادامه برنامه “لانگ شات”، یک سیستم پرتاب هوایی آزمایشی در مقیاس کامل ایجاد خواهد شد و به پرواز درخواهد آمد که قابلیت های پرواز کنترل شده خویش را قبل، در حین و پس از پرتاب موشک به نمایش می گذارد.
آنچه که در مورد پهپاد برنامه “لانگ شات” دارپا متفاوت می باشد این است که نه تنها راهکاری برای درگیری از فاصله دورتر عرضه می دهد، بلکه موشک ها را بسیار نزدیکتر به اهداف شلیک می کند.
با عنایت به برد و قابلیت موشک ها که سال به سال افزایش می یابد، افزایش قدرت مانور و برد آنها و همینطور سیستم های پروازی بدون سرنشین برای مقابله با چنین پیشرفت هایی ضروری به نظر می آید.

منبع:

دسته‌ها