مأموریت ۹۳ میلیون دلاری ناسا برای مطالعه ماه قبل از برنامه آرتمیس

به گزارش خرید بک لینک ناسا برنامه ای معروف به ˮبلو گوستˮ(Blue Ghost) به معنای ˮروح آبیˮ را در سال ۲۰۲۳ و به ارزش ۹۳ میلیون دلار قبل از اجرای برنامه ˮآرتمیسˮ انجام می دهد که ۱۰ ابزار مختلف را به این ماهواره طبیعی زمین منتقل خواهد نمود.
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، ناسا قراردادی به ارزش ۹۳.۳ میلیون دلار را برای انجام مأموریتی به منظور انجام آزمایشات علمی و آزمایش فناوری های نوین بر روی ماه به شرکتی معروف به “فایرفلای ایروسکوپ”(Firefly Aerospace) مستقر در “سدار پارک” در ایالت تگزاس اعطا کرده است.
این مأموریت معروف به “بلو گوست” فرودگری به همین نام را در سال ۲۰۲۳ در منطقه ای به نام “دریای بحران ها”(Mare Crisium) که حوضه ای به عرض ۴۸۲ کیلومتر حدودا به اندازه کشور ایرلند در سمت نزدیک ماه است، فرود خواهد آورد.
این فرودگر حدود ۹۴ کیلوگرم تجهیزات را برای مطالعه سطح ماه همراه خود خواهد داشت. یکی از این ۱۰ ابزار، تصاویر پرتوی ایکس از زمین را جهت بررسی بادهای خورشیدی ثبت می کند، در حالیکه ابزار دیگر، ماه را حفاری می کند تا داده های در ارتباط با خصوصیات حرارتی ماه را جمع آوری کند. با این وجود ابزار دیگری بعنوان یک هدف برای لیزری عمل می کند که ناسا و “فایرفلای” برای تعیین فاصله دقیق بین زمین و ماه از آن استفاده می نمایند.
نتایج تمام این مأموریت که شرکت “فایرفلای” عمده آنرا به تنهایی انجام خواهد داد، به برنامه “آرتمیس”(Artemis) ناسا که برای بازگشت باردیگر فضانوردان آمریکا به کره ماه طراحی شده است، منتقل می شود.
ناسا بعنوان بخشی از این پروژه، برای تسریع جدول زمانی خود به شرکت هایی مانند “اسپیس ایکس”(SpaceX) و “بلو اوریجین”(Blue Origin) قراردادهایی اعطا کرده است. اما هنوز معلوم نیست که آیا ناسا می تواند به هدف بلندپروازانه خود در سال ۲۰۲۴ برای بازگرداندن انسان به ماه برسد یا خیر.
در آخر ماه ژانویه مشخص شد که ناسا بی سر و صدا بازه زمانی تحقق دو قرارداد ساخت و تحویل فرودگر را از اواخر فوریه تا اواخر آوریل عقب انداخته است. علاوه بر این، کنگره آمریکا در آخرین لایحه هزینه های خود به جای ۳.۲ میلیارد دلاری که ناسا درخواست کرده بود، تنها ۸۵۰ میلیون دلار به پروژه “آرتمیس” اختصاص داد.

منبع:

دسته‌ها